Fællesskab på to hjul i Odense
18.3.2022 13:56:02 CET | GF Fonden | Pressemeddelelse

Corona har stukket en kæp i hjulet på finalen flere gange – men endelig lykkedes det at få afgjort finalen i 7.-klassernes skoleturnering. Og entusiasmen og fællesskabet blandt både elever, lærere og frivillige var ikke til at tage fejl af.
- Det overordnede formål med cykelturneringen er at gøre de unge mennesker til bedre trafikanter. Der er tre ting, man skal være god til ude i trafikken. Det er balance, power og fart – og her på cykelbanen får de trænet alle tre ting i trygge rammer. Og så handler det om meget mere end cykling: Her er fællesskabet i centrum, det er klassen, der vinder samlet, og der er ingen, der bliver mobbet eller er udenfor, siger Allan Poulsen fra Cykling Odense.
Og lige præcis det kan en af finalisterne Sava Mathilde Simonsen fra Kroggårdsskolen bekræfte.
- Jeg synes, at vi rykker tættere sammen som klasse. Alle støtter hinanden, og alle hepper på alle. Vi er alle sammen gode til noget forskelligt, så på den måde er vi sammen om at nå et godt resultat, siger hun.
Samme oplevelse har Ida Dam Fiella fra Tingløkkeskolen – udover fællesskabet har hun en drøm om at bruge cyklingen professionelt en dag.
- Det er fedt, at vi hepper så meget på hinanden – og så kommer man også til at være sammen med nogen, man måske ikke snakker så meget med til daglig. Jeg har cyklet på bane i 1½ år, og jeg har en drøm om en dag at blive professionel, siger hun.
Og vinderen er….
Til finalen dyster eleverne i fem discipliner, hvor kun de otte bedste resultater i hver disciplin tæller til klassens resultat. I E-cykling er det gennemsnittet på de tre bedste, der tæller til klassens resultat. De fem discipliner er 250 m på tid på cykelbanen, 750 m på tid på cykelbanen, balancekørsel, præcisionskast på cykel ringspil og e-cykling op ad et bjerg på 923 m. med en stigning på op til 12%.
Vinderne blev:
1. pladsen: 7. a fra Giersings Realskole med 820,73 point.
2. pladsen: 7. b fra Kroggårdsskolen med 838,59 point.
3. pladsen: 7. c fra Tingløkkeskolen med 860,12 point.
4. pladsen: 7.a fra Tingløkkeskolen med 881,05 point.
Nøgleord
Kontakter
Rasmus DamkjærKommunikationskonsulent
Tlf:26799673presse@gfforsikring.dkBilleder





Information om GF Fonden
Følg pressemeddelelser fra GF Fonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra GF Fonden
Undervisning og personlige historier skal få flere unge sikkert gennem trafikken18.9.2026 09:39:48 CEST | Pressemeddelelse
Er du født i 00'erne, er risikoen for at blive involveret i en alvorlig trafikulykke markant højere end for gennemsnitsbefolkningen. Hvis kurven skal knækkes, kræver det bl.a. mere færdselsundervisning og stærke personlige fortællinger, der sætter sig fast hos de unge, mener Rådet for Sikker Trafik og GF Fonden (kommunale tal).
Færre børn cykler: Nu har Sydthy Friskole fået sin egen cykelbane31.8.2026 11:09:43 CEST | Pressemeddelelse
Børn cykler markant mindre i dag end for 30 år siden. Nu har Sydthy Friskole taget sagen i egen hånd og omdannet en del af parkeringspladsen til en cykelbane.
Flere børn mangler cykelfærdigheder: Nu får Børnehuset Haarby sit eget cykelunivers21.8.2026 11:10:39 CEST | Pressemeddelelse
Børn cykler markant mindre i dag end for 30 år siden. Nu tager Børnehuset Haarby sagen i egen hånd og øver cykling med børnene hver eneste dag i nybygget cykelunivers.
Vejvrede: Hver fjerde dansker kan finde på at råbe ad andre i trafikken24.6.2026 11:05:32 CEST | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse fra Rådet for Sikker Trafik og GF Fonden viser, at vrede og irritation over andres adfærd fylder i trafikken – og niveauet har stort set ikke ændret sig de seneste år (OBS: tal for Øst- og Vestdanmark).
Husk cykelhjelmen: Forældre er de bedste rollemodeller13.5.2026 09:41:25 CEST | Pressemeddelelse
Hvis forældrene husker cykelhjelmen, så gør både børnene og teenagerne det også. Det viser en undersøgelse fra GF Fonden om brugen af cykelhjelm i Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
