Fælleselevråd er kommet godt fra start

Haderslev Kommune Fælleselevråd har nu afsluttet deres første periode. Elevrådet blev nedsat i starten af 2019 og består af elevrådsrepræsentanter fra elevrådene på kommunens skoler og tæller således i alt 28 medlemmer. Formålet med Fælleselevrådet er at inddrage eleverne i udviklingen af Folkeskolen og det politiske arbejde omkring læring og trivsel.
Og de første erfaringer med Fælleselevrådet har været positive, fortæller Fælleselevrådets formand, Signe Marie Holler Kanstrup:
”Det har været rigtig spændende at være en del af. Vi har fået startet fælleselevrådet godt op og mærket, hvad det var. Og så har vi fundet ud af, hvad det er for nogle punkter, vi vil arbejde med fremover og som vi håber, Fælleselevrådet vil fortsætte med næste år.”
Det er blandt andet emner som grøn skole, FNs Verdensmål og færre test og prøver, der står øverst på Fælleselevrådets dagsorden.
Også samarbejdet mellem eleverne i Fælleselevrådet har fungeret.
”På min skole, som er et ungeunivers, er det kun de ældste elever, der sidder i elevrådet, men her har der også været yngre elever med, og det har været rigtig godt også at få deres vinkel på nogle af emnerne”, siger Signe Marie Holler Kanstrup, der går i 8. klasse på Fællesskolen Favrdal Fjelstrup.
Henrik Rønnow, formand for Udvalget for Børn og Familier i Haderslev Kommune, glæder sig over, at Fælleselevrådet er kommet godt i gang.
”I Udvalget for Børn og Familier sætter vi stor pris på, at vi har fået et fælleselevråd, som er en naturlig samarbejdspartner for det politiske udvalg. Når vi skal vide noget om, hvordan det er at gå i skole, hvad er så mere naturligt end at spørge eleverne og inddrage dem på lige fod med eksempelvis skolebestyrelser, ledere og medarbejdere?” siger Henrik Rønnow og fortsætter:
”En god skole handler både om uddannelse og dannelse, og elevrådsarbejde er i høj grad demokratisk dannelse, som vi i udvalget glæder os over at bidrage til og drage nytte af.”
Kontakter
Henrik RønnowFormand for Udvalget for Børn og Familier
Tlf:20 22 05 77Signe Marie Holler KanstrupFormand for Fælleselevrådet i Haderslev Kommune
Tlf:51 95 40 80Billeder

Information om Haderslev Kommune
Følg pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
80 år efter befrielsen: Fredskrystallerne i Haderslev sætter fokus på fred, frihed og forsoning16.10.2025 11:43:47 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag den 30. oktober kl. 19 er der fernisering af kunstværket, Fredskrystallerne, på Gammelting i Haderslev – i anledning af 80-året for Danmarks befrielse.
Kulturarv til 18 mio. kroner13.10.2025 13:17:42 CEST | Pressemeddelelse
Fredag den 3. oktober kunne Historie Haderslev åbne de røde døre til deres nye Formidlings- og magasinbygning, Historiens Hus Haderslev; noget alle medarbejderne havde set frem til.
Budget 2026-2029 for Haderslev Kommune skal sikre velfærd og udvikling19.9.2025 13:08:23 CEST | Pressemeddelelse
Der er indgået forlig om budgettet for Haderslev Kommune for de kommende fire år. Forligspartierne ønsker med aftalen at holde hånden under den nære velfærd og fortsat skubbe gang i udviklingen med tre overordnede, strategiske initiativer; kapacitet på plejeboliger, placering af svømmefaciliteter og samlet campus-område, samt en række øvrige prioriteringer.
Tilbagegang i DI-måling – Haderslev sætter retning for det videre arbejde4.9.2025 06:18:36 CEST | Pressemeddelelse
Kommunen tager erhvervsundersøgelsen alvorligt og vil styrke indsatsen i tæt samarbejde med erhvervslivet
Eske Kath skaber nyt gavlmaleri i Haderslev22.8.2025 11:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Kunstneren Eske Kath står bag nyt værk i Haderslev. Indvielse sker under kulturdage.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum