FAABORG-MIDTFYN KOMMUNE ER MED VIDERE I OPLØBET OM AT VINDE PRISEN SOM ÅRETS UNGDOMSKOMMUNE 2021
16.12.2020 16:00:00 CET | DUF - Dansk Ungdoms Fællesråd | Pressemeddelelse
Faaborg-Midtfyn Kommune er blandt de nominerede til prisen som Årets Ungdomskommune 2021.
Under voteringen lagde dommerne en særlig vægt på, at kommunen har et fokus på sårbare unge og på at inddrage ungdommen i beslutningsprocesser og projekter.
Samtidig er fortællingen om Falsetten med til at eksemplificere, at kommunen inddrager ungdommen i beslutninger, der omhandler dem og deres hverdag. Indstillingen viser også, at kommunen rækker ud med en hjælpende hånd til regnskab, pladstilladelser eller andet, når unge står i spidsen for projekter. På den måde øges engagement.
Kommunen er indstillet af ungdomsrådet, ungekoordinatoren og formanden for Falsetten.
En ærefuld titel
I mere end ti år har DUF uddelt prisen som Årets Ungdomskommune til en kommune i Danmark, som gør en ekstraordinær indsats for børn og unge.
Chris Preuss, formand for DUF, udtaler:
Vi har fået rekordmange indstillinger til Ungdomskommuneprisen i år, og det viser bare, at kommunerne arbejder aktivt med at inddrage ungdommen. Derfor har det også været rigtig svært at koge feltet ind. De ti kommuner, der er gået videre i opløbet om at vinde prisen, har på hver sin måde haft noget unikt i deres indstilling, som har været med til at afgøre, at de er gået videre.
De nominerede
I år er 10 kommuner med i opløbet om at blive Årets Ungdomskommune. I alfabetisk rækkefølge er følgende kommuner med i opløbet om titlen: Faaborg-Midtfyn, Gentofte, Holbæk, Norddjurs, Nyborg, Odsherred, Rudersdal, Skive, Svendborg og Vesthimmerland.
Årets dommerpanel består af:
- Chris Borup Preuss, formand for DUF – Dansk Ungdoms Fællesråd
- Mikael Smed, borgmester i Vordingborg Kommune, sidste års vinderkommune
- Maria Bruselius-Jensen, lektor ved Center for Ungdomsforskning
- Nicklas Lindsten, formand for NAU – Netværket af Ungdomsråd
Kontakter
Birgitte L. SøePolitisk konsulent
Tlf:60201418bs@duf.dkChris PreussFormand
Tlf:22889996preuss@duf.dkLinks
Information om DUF - Dansk Ungdoms Fællesråd
Om prisen
Prisen ”Årets Ungdomskommune” blev stiftet i 2006 af DUF og uddeles i dag som en anerkendelse af de kommuner, der går forrest for at sikre gode vilkår for unge. I bedømmelsen bliver der særligt lagt vægt på, hvordan kommunen forbedrer unges deltagelse, udfoldelsesmuligheder og levevilkår - gerne ved at skabe gode rammer for frivilligt arbejde med børn og unge.
Følg pressemeddelelser fra DUF - Dansk Ungdoms Fællesråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DUF - Dansk Ungdoms Fællesråd
DUF udpeger to nye EU-ungdomsrepræsentanter26.6.2026 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
DUF har udpeger to nye repræsentanter til EU's ungdomsdialog. Valget er faldet på Emma Skyggebjerg Kjær fra Danske Gymnasieelevers Sammenslutning og Alexandra Dagmar Lund Rasmussen fra Konservativ Ungdom.
Rasmus Emborg løfter pokalen og er vinder af DM i Debat 202613.6.2026 17:39:16 CEST | Pressemeddelelse
Fire debattører gik på scenen på Folkemødet for at vinde titlen som årets vinder af DM i Debat. Efter dagens finale kunne Rasmus Jungersen Emborg fra GAIA løfte pokalen og rende afsted med titlen og æren.
DUF, DIF og DGI: Historisk anerkendelse af foreningslivet i regeringsgrundlaget2.6.2026 16:18:13 CEST | Pressemeddelelse
Et stærkt fokus på foreningerne i regeringsgrundlaget kan blive en gave til hele Danmark. Med målet om at flere skal have adgang til foreningslivet, at det skal blive federe at være frivillig og ønsket om at skabe bedre faciliteter for fritidslivet lokalt, anerkender regeringen foreningslivets betydning.
Demokratianalysen 2026: Unges demokratiske selvtillid stiger, men mange er bekymrede for fremtiden12.5.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den nye Demokratianalysen 2026 viser, at unges syn på fremtiden er præget af krig, klimakrise og global uro. Samtidig peger analysen på en positiv udvikling: Flere unge end tidligere har demokratisk selvtillid og oplever, at de har noget at bidrage med i demokratiet.
Markant fremgang: Ungdommen får 22 mandater i Folketinget27.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der er markant flere unge kandidater valgt ind på Christiansborg end ved sidste valg. ”Det er vigtigt med flere unge om bordet, når der træffes beslutninger, der former vores liv og fremtid”, udtaler DUFs forperson.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
