Erhvervsplaymaker skal matche unge med erhvervslivet

Næstved og Faxe Kommune har modtaget tilsammen 1,4 millioner kroner fra Nordea Fonden til et spritnyt projekt, der skal få folkeskoler og erhvervsliv til at spille sammen.
Der er brug for, at flere unge vælger en erhvervsuddannelse. For at give de unge det bedste grundlag at vælge fremtid ud fra, skal den nyansatte erhvervsplaymaker Ole Hilden nu hjælpe med at gøre de unge klogere på de muligheder en erhvervsuddannelse giver.
De unges muligheder
- Det er et hjerteprojekt for mig. Det er så vigtigt at vi får præsenteret de unge for det væld af job og uddannelsesmuligheder, som findes i Næstved Kommune med en faglært uddannelse i hånden. Det er vigtigt, at vi følger op på sidste års succes med DM i Skills i Næstved og det gør vi nu ved at ansætte erhvervsplaymakeren, siger Carsten Rasmussen, borgmester i Næstved Kommune.
Erhvervsplaymakeren skal skabe varige relationer mellem folkeskolerne, erhvervsskolerne og erhvervslivet i Næstved og Faxe kommuner. Eleverne skal have flere praksisnære oplevelser gennem besøg på erhvervsskolerne og virksomhederne, og virksomhederne skal ud i klasselokalerne og formidle deres fag til eleverne.
Konkret skal søgningen til erhvervsuddannelser stige med 2 procentpoint og virksomhederne skal opleve øget adgang til rekruttering af elever/lærlinge og på sigt faglærte blandt unge i de to kommuner.
- Erhvervsplaymakeren er en idé, erhvervslivet selv er kommet med. Et godt forslag, som jeg er glad for, at vi har grebet sammen med Næstved Kommune – det giver os en vis volumen at være sammen om denne vigtige opgave. De unge har et overflødighedshorn af valgmuligheder i dag. Det kan være svært at beslutte sig for, hvad man skal bruge sit arbejdsliv på. Derfor ser jeg frem til, at erhvervsplaymakeren kan bistå med den kæmpe formidlingsopgave, der ligger i at fortælle om de unges mulighederne for uddannelserne. Alle vinder på det her, når de unge og erhvervslivet kommer tættere på hinanden, siger Ole Vive, borgmester i Faxe Kommune
Nordea-fonden støtter projektet og ser ligeledes gode muligheder i erhvervsplaymakeren. Nordea-fonden glæder sig til at følge indsatsen:
- Playmakermodellen er stærk, fordi skoler, erhvervsliv og de to kommuner Næstved og Faxe står skulder ved skulder i en vigtig fælles kamp for, at flere børn, unge og forældre får øjnene op for erhvervsuddannelsernes mange muligheder,” siger Henrik Lehmann Andersen, direktør i Nordea-fonden.
Mangler faglært arbejdskraft
Dansk Industri har længe råbt højt om at flere unge skal tage en faglært uddannelse, som eksempelvis smed eller elektriker. Frem mod 2025 vil der ifølge Dansk Industri mangle 44.000 faglærte til at aftage arbejdspladserne. Og det skyldes, at de unge ikke vælger erhvervsskolerne i tilstrækkelig grad i dag.
Erhvervsplaymakeren skal samarbejde bredt med blandt andet Business Faxe, Ungdomsskolen i Faxe, Næstved Erhverv og Center for Dagtilbud og Skole i Næstved Kommune.
Kontakter
Borgmester Ole Vive, telefon 2499 1383
Borgmester Carsten Rasmussen, telefon 2545 0943
Erhvervsplaymaker Ole Hilden, telefon 6070 5175
Billeder
Information om Næstved Kommune
Følg pressemeddelelser fra Næstved Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Kommune
Nyt dansk-tysk projekt skal styrke sammenhængen i Femern Bælt-regionen22.1.2026 11:00:00 CET | Pressemeddelelse
Femern Bælt-regionen skal styrkes frem mod åbningen af den faste forbindelse under Femern Bælt. Derfor bliver der nu taget et stort skridt i retning af, at Slesvig-Holsten og Østdanmark rykker tættere sammen.
Næstved Bibliotek låner flere tegneserier ud – Kulturministeriet bruger erfaringerne til ny litteratur-handlingsplan21.1.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Børn og unge i Næstved Kommune låner tre gange så mange tegneserier som for tre år siden. Forklaringen er et målrettet arbejde for at øge børn og unges læselyst via tegneserier. Nu skal erfaringerne bruges nationalt.
Børn og unge i Næstved indsamlede mere end 420.000 kroner til børn i glemte kriser14.1.2026 10:09:13 CET | Pressemeddelelse
Mandag og tirsdag trodsede over 5.311 børn og unge fra dagtilbud og skoler i Næstved Kommune vinterkulden for at gå ture i fem forskellige byer. Det blev til 21.178 kilometer i alt, som takket være Novo Nordisk Fonden nu kan veksles til støttekroner til Danmarks Indsamling.
Mere end 5.000 børn og voksne vil gå til fordel for børn i verdens glemte kriser8.1.2026 08:15:22 CET | Pressemeddelelse
5.256 børn og medarbejdere fra dagtilbud og skoler i Næstved Kommune er klar til at gå ture til fordel for børn i verdens glemte kriser. Gåturene foregår fem steder i kommunen i næste uge i forbindelse med, at Næstved er værtsby for Danmarks Indsamling 2026.
Næstved byråd indgår aftale om fratrædelse med kommunaldirektør Camilla Nowak19.12.2025 17:30:15 CET | Pressemeddelelse
På et ekstraordinært byrådsmøde 19. december 2025 har byrådet besluttet at indgå en aftale om fratrædelse med kommunaldirektør Camilla Nowak.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


