Erhvervsfremstød til Tyskland skal åbne nye døre for danske virksomheder

Hvert år krydser der varer og tjenester mellem Danmark og Tyskland for mere end 340 mia. kr. og mere end 115.000 danske arbejdspladser er direkte afhængige af eksporten til Tyskland. Den store samhandel er kun mulig takket være et langvarigt og stærkt samarbejde mellem Danmark og Tyskland, som DI sammen med bl.a. Udenrigsministeriet og Kongehuset vil gøre endnu stærkere med et officielt erhvervsfremstød 10.-11. november 2021.
- Tyskland går en meget spændende tid i møde med en ny kansler og regering og nye politiske reformer og prognoserne tyder på den største økonomiske fremgang siden genforeningen i starten af 1990’erne. Det tyske væksttog kører med fuld damp, og det skal danske virksomheder med på – både nu og på længere sigt, siger Lars Sandahl Sørensen, adm. direktør i Dansk Industri.
- Derfor er jeg meget glad for og ser meget frem til turen til Berlin anført af Kongehuset, så vi kan fremvise danske styrkepositioner og gøre en forskel for Danmark og dansk erhvervsliv og hjælpe Tyskland med nogle af de presserende udfordringer inden for grøn omstilling, digitalisering og sundhed, som de står over for, siger Lars Sandahl Sørensen.
I perioden 2017-2019 stod dansk eksport til Tyskland stort set stille. Og under coronakrisen faldt eksporten til Tyskland med 13 mia. kr. Der er ved at komme gang i eksporten igen, men der skal endnu mere turbo på, hvis vi skal indhente det tabte. Det arbejde sætter DI i gang med erhvervsfremstødet, der kommer til at forløbe over to dage, hvor der vil være fokus på at fremvise danske styrkepositioner inden for grøn omstilling, fødevarer og life science over for centrale tyske beslutningstagere.
I mange år har danske virksomheder været helt i front i eksporten af grøn teknologi til Tyskland, men der var nedgang i 2020, særligt på grund af fald i eksporten af vindteknologi. Derfor har fremstødet det meget klare sigte at vende udviklingen og indfri det store potentiale med stærke danske virksomheder som Ørsted, Rambøll, Haldor Topsøe, Velux, Kamstrup, Danfoss, Grundfos og Cowi i spidsen.
- Kampen mod klimaforandringer er det helt store valgtema, og nu skal en ny regering levere på valgløfterne. I de kommende år vil Tyskland investere massivt i grøn omstilling. Hvis landet skal nå sit klimamål om en 60 pct. CO2-reduktion i 2030, får de brug for den teknologi, som danske virksomheder er verdensmestre i at udvikle og producere. Derfor vil vi vise de tyske beslutningstagere, alt hvad danske energiteknologiske løsninger kan inden for områder som energieffektivisering, fjernvarme, vind og power-to-X, siger Lars Sandahl Sørensen.
Danske virksomheder eksporterer fødevarer til Tyskland for mere end 23 mia. kr. om året, hvilket svarer til 16 pct. af den samlede eksport til Tyskland. Virksomhederne har godt fat i det tyske marked, og i takt med at det bliver nemmere at handle på tværs af grænsen, vil efterspørgslen efter danske fødevarer stige, vurderer DI.
- De tyske forbrugere ligner på mange måder de danske, og det gælder også vores smag for fødevarer. Selv om de måske foretrækker deres pølser med sauerkraut, og vi spiser dem i hotdogs med sennep, er der mange ligheder i vores præferencer. Der er også stor efterspørgsel efter bæredygtige fødevarer og ingredienser, og der er vi helt i front, siger Lars Sandahl Sørensen.
I 2020 overhalede USA Tyskland og blev Danmarks største eksportmarked. Især eksporten af sundhedsprodukter til USA har drevet fremgangen med en markant stigning, og samme vækst vil vi fremme i Tyskland, hvor sundhedssektoren har vokseværk.
- Vi har erfaret under coronakrisen, at vi løser fælles problemer bedst, når vi handler i fællesskab. Kimen er lagt til et endnu tættere samarbejde mellem den offentlige og private sektor, og det er der brug for i den tyske sundhedssektor, hvor danske virksomheder kan spille endnu større rolle, siger Lars Sandahl Sørensen.
For yderligere informationer og oplysninger om tilmelding, interviewaftaler med Lars Sandahl Sørensen, andre DI-talspersoner og virksomheder, kontakt DI’s presserådgiver Ditte Rieland på tlf. +452246 7822 eller e-mail: dirh@di.dk
Følg os på:
Kontakter
Presserådgiver Ditte Rieland, tlf. 2246 7822 eller mail dirh@di.dk
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Danmark stiller stærkt ved COP30 trods udfordrende geopolitisk landskab5.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Når verdens ledere, virksomheder og civilsamfund samles til FN’s klimakonference COP30 i Belém, Brasilien, fra 10. til 21. november 2025, deltager Danmark med en erhvervsdelegation, der viser, hvordan danske virksomheder bidrager til at omsætte globale klimaambitioner til konkret handling og investering.
DI: Vi skal investere massivt i digital suverænitet3.11.2025 05:55:00 CET | Pressemeddelelse
Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), kommer nu med en række konkrete anbefalinger til, hvordan Danmark og Europa sikrer sig teknologisk handlefrihed og robusthed. Digital suverænitet handler ikke om at kappe forbindelserne til tech-giganterne, men om politiske beslutninger om massive investeringer i kritiske teknologier samt regelforenklinger for virksomhederne, lyder det fra DI.
Dansk Metal og DI: Kommunalvalget skal handle om de unge31.10.2025 08:35:00 CET | Pressemeddelelse
De to førende repræsentanter for lønmodtagere og arbejdsgivere, Claus Jensen fra Dansk Metal og Lars Sandahl Sørensen fra DI, er enige om at valgkampen op til kommunalvalget tirsdag den 18. november skal handle meget mere om vores unge. Antallet unge mellem 15 og 18 år falder nemlig i de kommende 10 år i halvdelen landets kommuner, og det frygter DI og Dansk Metal rammer de lokale virksomheder og de udsatte kommuner.
DI: Aftale om 11 industriparker er et vigtigt skridt for hele Danmark28.10.2025 09:32:51 CET | Pressemeddelelse
Aftalen om nye industriparker markerer et vigtigt skridt for at styrke rammerne for produktion, industri og erhvervsudvikling i Danmark, lyder fra Dansk Industri.
DI-udspil skal styrke folkeskolen og de unges vej til arbejdsmarkedet27.10.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med faldende ungdomsårgange står Danmark over for en alvorlig udfordring. DI lancerer nu et kommunalt ungeudspil, der skal hjælpe kommunalpolitikerne med at investere mere i vores unge og få dem godt ind på arbejdsmarkedet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

