DI og Dansk Metal: Byg hele Østlig Ringvej
30.9.2026 08:53:48 CEST | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse
Der er store gevinster for både pendlere, virksomheder og hovedstadens sammenhængskraft. Dansk Industri og Dansk Metal opfordrer derfor til, at hele Østlig Ringvej bygges fra Helsingørmotorvejen til Øresundsmotorvejen og Københavns Lufthavn. Fremtidige overskud fra Øresundsforbindelsen bør undersøges seriøst som en mulig finansiering.
København vokser. Flere mennesker skal hver dag til og fra arbejde, varer skal frem, og trafikken over Øresund forventes at stige, i takt med at forbindelserne mellem Danmark, Sverige og resten af Europa bliver tættere. Femern Bælt-forbindelsen vil samtidig styrke transportkorridoren mellem Skandinavien og resten af Europa og øge behovet for robust infrastruktur omkring København.
Med offentliggørelsen af erhvervsanalysen for Østlig Ringvej og en kommende miljøkonsekvensvurdering nærmer projektet sig en afgørende politisk fase. Derfor er tiden kommet til at træffe en langsigtet beslutning om, at hele Østlig Ringvej skal bygges.
For erhvervslivet handler det om konkurrenceevne og adgang til arbejdskraft. Men for tusindvis af mennesker handler det først og fremmest om en hverdag, der hænger bedre sammen.
- Håndværkeren skal hurtigere mellem kunder.
- Medarbejderen skal lettere kunne komme til lufthavnen, Prøvestenen eller Nordhavn.
- Børnefamilien skal bruge mindre tid i kø og mere tid derhjemme.
– Vi skal tænke Østlig Ringvej som langt mere end et trafikprojekt. Det er en investering i et hovedstadsområde, hvor mennesker og virksomheder skal kunne komme rundt uden at spilde unødig tid i kø. Derfor giver det ikke mening at stoppe halvvejs. En halv vej er ingen ringvej, siger Emil Fannikke Kiær, erhvervsdirektør i Dansk Industri.
Hovedstadens arbejdsmarked rækker langt ud over Københavns Kommune. Hver dag pendler hundredtusindvis af mennesker på tværs af regionen, og derfor er velfungerende infrastruktur en forudsætning for et velfungerende arbejdsmarked. En fuld Østlig Ringvej vil øge adgangen til arbejdskraft i hovedstadsområdet markant. Inden for transporttider på 20 og 30 minutter bliver adgangen til arbejdskraft omkring 8 pct. større.
For mange lønmodtagere er det afgørende. Boligpriserne gør det vanskeligt at bo tæt på arbejdspladsen, og derfor er gode transportforbindelser nødvendige, hvis arbejdsmarkedet skal hænge sammen.
– Når det bliver lettere og hurtigere at komme på arbejde, bliver arbejdsmarkedet også større. Det giver virksomhederne bedre adgang til medarbejdere og lønmodtagerne flere jobmuligheder. Det er en gevinst for vækst, produktivitet og mobilitet i hele hovedstadsregionen, siger Emil Fannikke Kiær, erhvervsdirektør i Dansk Industri.
Mindre trafik gennem byen – og bedre adgang til Prøvestenen
En fuld Østlig Ringvej vil samtidig gøre det muligt at flytte en betydelig del af den gennemkørende trafik uden om København.
Knap hver femte kørte lastbilkilometer fjernes fra Indre By, mens lastbiltrafikken på H.C. Andersens Boulevard ved Rådhuspladsen forventes reduceret med omkring en fjerdedel i 2050. Det vil skabe mindre trængsel, bedre fremkommelighed og et tryggere bymiljø for de mennesker, der bor, cykler og færdes i byen.
Det er bl.a. vigtigt for de væsentlige havnevirksomheder på Prøvestenen, der er afhængige af en god og robust trafikbetjening. En direkte forbindelse vil aflaste byens gader for tung trafik til og fra området og sikre, at varer, medarbejdere og erhvervstrafik kan komme mere effektivt frem.
Samtidig forventes trafikanterne samlet at spare mere end fire millioner timer om året.
– For vores medlemmer er transporttid ikke bare et spørgsmål om effektivitet. Det er tid, som kan bruges på familien frem for i kø. Samtidig har virksomhederne brug for, at medarbejdere og varer kan komme frem. Derfor er en fuld Østlig Ringvej en investering i både arbejdsliv og livskvalitet, siger Emil Drevsfeldt Nielsen, erhvervspolitisk chef hos Dansk Metal.
Første etape af Østlig Ringvej er finansieret gennem Lynetteholm-aftalen. Der mangler dog fortsat finansiering af den samlede forbindelse til lufthavnen og Øresundsbroen.
Dansk Industri og Dansk Metal opfordrer derfor til, at den nødvendige finansiering findes til den sidste del af Østlig Ringvej. En mulighed, der bør undersøges seriøst, er de fremtidige indtægter fra Øresundsforbindelsen. Sverige har således allerede besluttet, at fremtidige svenske overskud skal reinvesteres i infrastrukturen i Skåne.
Store infrastrukturprojekter skal fungere i generationer. Derfor bør beslutningen træffes med det lange perspektiv for øje.
Kontakter
Yderligere oplysninger kan fås hos presserådgiver Ben Ron på tlf. 2830 5452.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Regeringen styrker samarbejdet med erhvervslivet om krisestyring25.9.2026 15:24:52 CEST | Pressemeddelelse
Minister for samfundssikkerhed og beredskab Lisbeth Bech-Nielsen står bag et nyt og meget stærkt initiativ om opbygningen af et dansk totalberedskab i tæt samarbejde med erhvervslivet. Initiativet får stor ros fra landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), som bliver en del af samarbejdet.
DI: Alvorlig vurdering af truslerne mod Danmark24.9.2026 15:30:03 CEST | Pressemeddelelse
Politiet Efterretningstjeneste (PET) har i dag skærpet deres vurdering af truslerne mod dansk erhvervsliv fra Rusland. DI tager vurderinger meget alvorligt, og er i tæt dialog med både myndigheder og medlemmer om situationen.
DI: Destruktive cyberangreb er ikke længere teori24.9.2026 12:27:49 CEST | Pressemeddelelse
– Når Styrelsen for Samfundssikkerhed i dag hæver truslen fra destruktive cyberangreb til høj, er det et klart signal om, at risikoen ikke længere er teoretisk. Vi skal desværre alle være forberedte på, at det kan blive til virkelighed, siger branchedirektør i Dansk Industri (DI) Andreas Holbak Espersen.
DI: Meget alvorlig vurdering af truslen om angreb på Europa24.9.2026 11:41:38 CEST | Pressemeddelelse
- Det er en meget alvorlig vurdering af truslerne fra Rusland mod Europa og Danmark, der er kommet fra Forsvarets Efterretningstjeneste i dag, og vi er enige i, at det er noget, vi som borgere og virksomheder, skal forholde os til og forberede os på, siger adm. direktør Lars Sandahl Sørensen, Dansk Industri (DI).
DI: Grønlands-aftale kan skabe ro, sikkerhed og ny vækst i Arktis22.9.2026 17:42:50 CEST | Pressemeddelelse
Aftalen mellem Grønland, Danmark og USA kan blive begyndelsen på et mere stabilt samarbejde om sikkerhed og udvikling i Arktis. Dansk Industri håber, at aftalen skaber ro om Grønlands fremtid og styrker både det transatlantiske forhold og muligheder for det grønlandske folk for flere arbejdspladser og vækst.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum