Energityve på spil i hele landet

Fra marts til august i år blev der i alt anmeldt 636 benzintyverier, og det er tæt på tre gange så mange end 2021, hvor tallet var 215 – det bekræfter tal fra Rigspolitiet. Risikoen for at få tømt tanken af benzintørstige tyve har været noget, som danskerne har måttet forholde sig til i takt med de stigende energipriser.
- Det er jo desværre, hvad man kan forvente, når priserne stiger på ting, for så bliver de mere attraktive for de langfingrede. Derfor er det også vigtigt, at man garderer sig mod dem, som ikke kender forskel på dit og mit. Ved GF Forsikring gør vi meget for at hjælpe vores medlemmer med at forebygge tyveri, og nu kan vi stå overfor flere tyverier af den slags til vinter, fortæller Per Haulund, der er skadedirektør ved GF Forsikring.
Lås brændeskuret
Det er ikke kun gas- og benzinpriserne, der nu er steget markant. Træpiller, som flere end 100.000 private hjem bruger til opvarmning, er tredoblet i pris, og mange leverandører melder totalt udsolgt. De høje priser og manglen på træpiller har nu vækket tyvenes interesse. Også almindeligt kløvet brænde bliver stjålet, da priserne på energi har fået flere husstande til at tage brændeovnen i brug. Derfor bør man overveje, om paller med træpiller eller brændestabler skal stå frit fremme.
- Det er hårdt arbejde at få alle træpillerne båret ind, hvor der er plads til dem, men det kan være godt givet ud. Som tiderne er nu, kan man desværre ikke forvente, at man bekymringsfrit kan lade sit brændsel stå frit fremme. Det samme gælder almindeligt brænde, som man bør sikre. Selvom brændsel er dækket af indboforsikring ved GF, er det virkelig træls at mangle det, når temperaturen falder, lyder det fra Per Haulund.
Sådan sikrer du dig mod energityveri:
- Parker bilen tæt ved bebyggelse og lys, eller kør den i garage, hvis det er muligt. Det gør det sværere for benzintyven at arbejde.
- Pallerne med træpiller sættes af, hvor det er nemmest for vognmanden, men også hvor det er nemmest for tyve. Få derfor træpillerne indendørs, eller flyt dem til et sted, hvor de ikke kan ses af nysgerrige.
- Få en lås på brændeskuret, så pejsebrændet ikke indbyder til langfingrede gæster. Har man brændestabler stående på sin grund, så sørg for at sikre dem med net, eller få brændet tættere på huset.
- Installér eller opsæt lamper med bevægelsessensorer i nærheden af dit brændsel.
- Sommerhusområderne er udsatte, da mange har pejsebrænde liggende. Derfor bør man følge overstående råd, og høre naboerne om de vil holde et vågent øje.
Kontakter
Rasmus DamkjærKommunikationskonsulentGF Forsikring
Tlf:+45 26 79 96 73presse@gfforsikring.dkBilleder

Information om GF Forsikring
Følg pressemeddelelser fra GF Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra GF Forsikring
Papir på ledelse: GF Forsikrings interne uddannelse giver officiel anerkendelse11.9.2025 15:33:36 CEST | Pressemeddelelse
Det er helt unikt, at et internt lederprogram tæller som officiel uddannelse. Men det gør den hos GF Forsikring. Her giver forløbet ”Ledelse i bevægelse” nemlig deltagerne ECTS-point på Akademiuddannelsen i ledelse. ”Det understreger, at vi ser ledelse som en strategisk drivkraft”, siger direktør for Mennesker & Kultur.
Dyr elektronik kan blive endnu dyrere: Danske studerende risikerer at dobbeltforsikre sig28.8.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I disse uger gør tusindvis af danske unge sig klar til en ny tilværelse som studerende, hvilket ofte inkluderer ny og dyr elektronik. Men de unge risikerer at dobbeltforsikre sig, og det kan ende med at være dumme penge at bruge, advarer GF Forsikring.
GF Forsikring og DGU hylder hverdagens golfhelte26.8.2025 06:51:52 CEST | Pressemeddelelse
ILDSJÆLE: GF Forsikring hylder de frivillige ildsjæle landet over. Et godt eksempel på det er prisen ”Hverdagens Golfhelte”, som forsikringsselskabet netop har uddelt i samarbejde med sin samarbejdspartner Dansk Golf Union (DGU).
GF Forsikring: Våd juli gav fordobling af vandskader31.7.2025 13:21:35 CEST | Pressemeddelelse
Juli måned blev en våd omgang for GF Forsikring, der har modtaget dobbelt så mange skadeanmeldelser relateret til regnvejr som samme måned sidste år. - Den gode nyhed er dog, at skaderne har været mindre voldsomme end sidste år. Det skyldes i høj grad, at danskerne har været gode til at begrænse skaderne, så de ikke har udviklet sig, lyder det fra skadechef Christian Stubkjær fra GF Forsikring.
GF Forsikring: Indtil videre få skader, men pas på i trafikken22.7.2025 10:05:26 CEST | Pressemeddelelse
De store regnmængder, der ruller over Danmark i disse timer, har indtil videre kun ført til en lille håndfuld skadeanmeldelser hos det medlemsejede GF Forsikring. Men situationen kan fortsat udvikle sig hen over tirsdagen, og særligt i trafikken er der grund til at være påpasselig, lyder rådet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum