En rock ´n´ roller ser tilbage: De voksne i ungdomsklubben greb mig

Mike Tramps mere end 46-årige musikkarriere startede i ungdomsklubben Vesterbro Ungdomsgaard. Her fandt han et fællesskab og voksne, der troede på ham som person og hans evner som musiker. Mike Tramp er vokset op i en tid, hvor Vesterbro ser helt anderledes ud end i dag. Her var børnene i meget højere grad overladt til sig selv, og Mike Tramps mor var alene med tre børn og gik samtidig på arbejde.
-Hvis ikke det var for de voksne mænd i ungdomsklubben og faderrollen, som de indtog, så ved jeg ikke, hvad der ville være sket med mig i dag, fortæller Mike Tramp.
Selvom det er mange år siden, Mike Tramp forlod ungdomsklubben, og virkeligheden ser helt anderledes ud i dag, mener han stadig fritidstilbuddet er relevant i dag.
-For mange unge sidder alene derhjemme efter skole, og jeg skyder 100 procent skylden på internettet. I dag fungerer Ipaden som barnepige, og unge bliver hjernevasket af apps. Når man er ung og uskyldig, så er man meget modtagelig. Jeg mener, unge har godt af at finde et fællesskab. Ungdomsklubberne er et beskyttet sted, hvor du kan du gå til en medarbejder, der forstår dig, fortæller Mike Tramp.
Meningen med UngeVærkerne er netop, at unge kan indgå i nye fællesskaber og skabe samt udvikle venskaber, lære nyt og få oplevelser, der sætter perspektiv på hverdagen.
Som noget nyt har hvert UngeVærk en profil - et særligt fokusområde. På Indre Nørrebro er der fx fokus på kunsthåndværk og design, mens der i Ørestad er fokus på medier og kreative processer.
Hos UngeVærket Ydre Valby har man valgt at fokuserer på performance. Både i form af musik og teater, men også den mere personlig performance. Her lærer de unge at forberede sig på de udfordringer, der kræver at man ´performer´ og løser svære opgaver i voksenlivet.
Ifølge Jakob de Aquino Berg, der er pædagogisk leder for UngeVærket i Ydre Valby er UngeVærkerne et helt særligt tilbud, hvor unge kan blive en del af et nyt fællesskab.
-Det her er et sted, hvor man møder nye mennesker, der har samme interesser. Det er også et sted, hvor man ikke er underlagt det pres, man kan støde på i skolen eksempelvis. Ungeværkerne er et frirum, fortæller Jakob de Aquino Berg,
UngeVærkernes aktiviteter er gratis, og de unge i København kan frit benytte sig af det UngeVærk, de mener er mest interessant.
Kreditter fotograf Ross Halsin © ved brug af foto.
For mere information kontakt: 29454073.
Kontakter
Dianna Simonsen SmithPressekonsulentBørne- og ungdomsforvaltningen i Københavns Kommune
Tlf:21693309wj5k@kk.dkBilleder
Information om Københavns Kommune Børne- og Ungdomsforvaltningen
Følg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Børne- og Ungdomsforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Børne- og Ungdomsforvaltningen
Flere børn trives: Stor undersøgelse kortlægger københavnske børns trivsel, sundhed og fritidsliv10.12.2025 07:45:00 CET | Pressemeddelelse
Der er fremgang på en række trivselsparametre blandt de københavnske børn – og særligt de ældste børn har fået det bedre. Det viser nye tal fra Børnesundhedsprofilen, som er en spørgeskemaundersøgelse blandt børn i 3., 6., og 9. klasse, som Københavns Kommune gennemfører hvert andet år.
Udmøntning af budget 2026: Toiletter renoveres på 17 skoler i København27.11.2025 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
Dårlige toiletter skal være fortid på Københavns folkeskoler. Et enigt Børne- og Ungdomsudvalg har netop besluttet, hvilke skoler der får del i de midler fra budget 2026, som skal sikre bedre toiletforhold.
Københavnske lærere får fire ud af fem nomineringer – og to priser med hjem ved fornem prisuddeling26.11.2025 13:59:25 CET | Pressemeddelelse
I år var fire københavnske lærere blandt de fem nominerede til Politikens Undervisningspris i kategorien grundskole, hvoraf to modtog en særpris ved prisuddelingen i går, den 25. november.
Konservativ børne- og ungdomsborgmester skriver historie i København19.11.2025 09:28:17 CET | Pressemeddelelse
Den nuværende børne- og ungdomsborgmester Jakob Næsager, Konservative, fortsætter i spidsen for Danmarks største kommunale forvaltning.
Københavns Kommune gør det nemmere for forældre at vælge dagtilbudsplads8.11.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
I budget 2026 har Københavns Kommune afsat et millionbeløb til at gøre det nemmere og mere overskueligt for forældre at vælge en dagtilbudsplads.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

