En rabat, der kan mærkes: Lidl giver vintergave til medarbejderne for halvanden million kroner
10.11.2022 10:33:18 CET | Lidl Danmark | Pressemeddelelse

“I Lidl har vi valgt at give alle medarbejdere en ekstra økonomisk hjælp. En hjælp, der kan være med til at få husholdningsbudgettet til at række lidt længere - især i denne dyre vintertid, hvor mange står i en økonomisk trængt situation. Vi forventer at give en samlet rabat på halvanden million kroner.”
Sådan fortæller HR-direktør i Lidl, Hauke Daene, der sammen med resten af dagligvarekædens direktion har valgt at give en medarbejderrabat på 20 % på udvalgte dage fra november til og med februar.
Rabatten kan benyttes både omkring jul og nytår, og så kan den benyttes de sidste to dage i slutningen af november, januar og februar. Medarbejderrabatten gælder alle dagligvarekædens flere end 3600 ansatte i Danmark og påvirker ikke de øvrige personalegoder.
Vil gerne kvittere for medarbejdernes store indsats
Da dagligvarekædens ledelse i september var på landsdækkende Roadtour til kædens 138 butikker for at tale med medarbejderne, kvitterede direktionen for indsatsen og dialogen med en medarbejderrabat på 20 %. Rabatten blev benyttet flittigt i samtlige butikker, og Lidls medarbejdere fik i alt rabat for mere end en kvart million kr. - på blot fire dage.
Det har inspireret Lidl til at gentage medarbejderrabatten på bestemte dage over vinteren, siger Hauke Daene.
”Der er tryk på i både dagligvare- og detailhandlen omkring jul og nytår, og vores medarbejdere ved, at der bliver brug for en ekstra indsats - og de leverer hvert eneste år! Den ekstra indsats og arbejdet året i gennem vil vi gerne kvittere for med både en julegave, som vi plejer og en ekstraordinær medarbejderrabat, der kan mærkes.”
Nøgleord
Kontakter
Thomas SejersenPresseansvarlig - Lidl
Tlf:76 35 00 10presse@lidl.dkBilleder
Information om Lidl Danmark
I Lidl Danmark står vi for den bedste kvalitet til den bedste pris. Som ansvarlig dagligvarekæde koncentrerer vi os om det væsentlige. Gennem et tillidsfuldt samarbejde med vores partnere garanterer vi et velgennemtænkt vareudbud til den bedste pris.Som kunde i Lidl kan du trygt regne med, at vores produkter er friske og af god kvalitet. Vores medarbejdere arbejder hver dag for, at vores kunder nemt og enkelt kan købe ind i vores 167 danske butikker. Vi arbejder hver dag som aktiv samfundsaktør på at skabe målbar værdi, der rækker ud over Lidls egen forretning.
Du er altid velkommen til at skrive til os på presse@lidl.dk.
Følg pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Lidl ændrer markedet: Sætter permanent priserne ned på over 200 populære hverdagsvarer1.5.2026 10:04:31 CEST | Pressemeddelelse
Fra søndag den 3. maj lancerer Lidl et nyt priskoncept under mottoet “Nyd hver dag - til fast lav pris”. Fremover kan danskerne være sikre på, at Lidl har en fast lav pris på over 200 af de mest populære dagligvarer og dermed spare hundredvis af kroner på dagligvareindkøb - hver dag.
Lidl runder skarpt hjørne i Smilets By: Velkommen til butik nr. 10!30.4.2026 11:10:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag slog Lidl dørene op til butik nr. 10 i Aarhus på Vestergaardsvej 16 i Viby. Den erfarne butikschef Pia Laursen står i spidsen for den nye butik, og sammen med sit team bød hun aarhusianerne velkommen med kaffe, rundstykker og gode åbningstilbud.
30 års erfaring i spidsen for ny butik: Pia åbner Aarhus’ tiende Lidl i Viby16.4.2026 07:20:00 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag den 30. april slår Lidl dørene op til en spritny butik på Vestergaardsvej 16 i Viby. Bag roret står den rutinerede butikschef Pia Laursen, der med 30 års brancheerfaring glæder sig til at give aarhusianerne en moderne indkøbsoplevelse med fokus på friskhed og stærke priser.
International pris til Madværket: Lidls danskproducerede skyr naturel kåret som den bedste i Europa10.4.2026 11:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Lidl Danmarks skyr naturel fra serien Madværket er netop blevet kåret som vinder ved den prestigefyldte European Private Label Awards. Med sejren slår Lidl og Mammen Mejerierne fast, at danskproduceret skyr hører til i den absolutte europæiske topklasse.
Vigtig kundeinformation: Spaghetti-ske fra Livarno home tilbagekaldes1.4.2026 08:08:05 CEST | Pressemeddelelse
Lidl Danmark tilbagekalder Spaghetti-ske fra Livarno home, da produktet ikke overholder grænseværdierne for afgivelse af nikkel.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

