En million kræver handel med vilde dyr stoppet
17.11.2020 14:30:00 CET | World Animal Protection Danmark | Pressemeddelelse

Over 1 million mennesker verden over har bakket op om dyrebeskyttelsesorganisationen World Animal Protections underskriftsindsamling for at stoppe handlen med vilde dyr.
Underskrifterne er i dag blevet sendt til EU-kommissionen, der denne weekend deltager i G20-topmødet, hvor verdens største økonomier skal debattere verdens mest presserende udfordringer, herunder coronapandemien.
Alene i Danmark er der indsamlet 34.592 underskrifter, som Sanne Salomonsen, Silas Holst og flere andre kendte danskere har hjulpet med at bakke op om.
”COVID-19-pandemien er et resultat af den brutale måde, vi behandler og omgås vilde dyr på, og vi kan ikke længere ignorere den ødelæggende effekt, som den globale handel med vilde dyr har på vores sundhed. Vi er glade og stolte over, at så mange danskere støtter op om at få stoppet handlen med vilde dyr,” siger Gitte Buchhave, direktør i World Animal Protection Danmark.
Mink er også vilde dyr
Situationen med de danske mink og den muterede coronavirus i Danmark er, ifølge organisationen, et eksempel på, hvordan menneskets tætte omgang med vilde dyr kan have alvorlige konsekvenser både for verdenssundheden, økonomien og dyrevelfærden.
”Mange forbinder handel med vilde dyr, som noget, der foregår langt væk fra os i Danmark. Der er ingen tvivl om, at handlen med vilde dyr er et kæmpe problem i blandt andet Asien, men det foregår altså også lige her i vores egen andedam, hvor millioner af mink bliver holdt fanget i små bure, som på ingen måde kan leve op til deres naturlige forhold. Selvom minkproduktion sidestilles med landbruget, er og bliver minken et vildt dyr,” siger Gitte Buchhave.
World Animal Protection har som en del af C20, et officielt rådgivningsorgan for G20, allerede igennem længere tid arbejdet for at få sat handlen med vilde dyr på dagsordenen til topmødet.
Nøgleord
Kontakter
Lisbeth Kjær LarsenPressechef
Tlf:+45 26136935lisbethkjaer@worldanimalprotection.dkBilleder
Information om World Animal Protection Danmark
World Animal Protection DanmarkAmagertorv 29, 2.
1160 København K
https://www.worldanimalprotection.dk/
World Animal Protection er en global organisation, der kæmper for dyrene. Vi har indsatser i omkring 50 lande og kontorer 12 forskellige steder i verden. Året rundt arbejder vi fokuseret sammen med forskere, medier, lokalbefolkninger, regeringer og andre organisationer. Globalt, regionalt og lokalt.
Vores mål er en bedre verden. For alle.
Følg pressemeddelelser fra World Animal Protection Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra World Animal Protection Danmark
Ny måling: Danskerne ved ikke, hvilken dyrevelfærd de får på fastfood-restauranter17.3.2026 06:00:00 CET | Blog
61 procent af landets fastfoodkunder svarer ‘ved ikke’, når de bliver spurgt, hvilke fastfoodrestauranter der prioriterer dyrevelfærd for kyllinger. Andre tror, at de dårligst scorende restauranter, er dem, der gør det bedst.
Modebranchen lægger pres på EU Kommissionen12.3.2026 15:03:31 CET | Nyhed
CPH Fashion Week kræver forbud mod pels i hele EU i en direkte henvendelse til EU Kommissionen.
Ny måling overrasker: Stort vælgerflertal kræver opgør med svineindustrien2.3.2026 06:00:00 CET | Nyhed
Et massivt flertal af danskere forlanger langt bedre dyrevelfærd for Danmarks 40 millioner industri-grise, viser ny måling fra YouGov. “Det er ganske overvældende, at mistilliden overfor svineindustrien er så udtalt,” siger World Animal Protection Danmark
Ny undersøgelse afslører: Dyrevelfærd i danske fastfoodkæder under al kritik17.2.2026 06:00:00 CET | Nyhed
Populære fastfood-kæder som McDonalds og Domino’s står meget svagt i ny bred undersøgelse om kyllinge-velfærd.
EU Kommissionen meldt til ombudsmanden i strid om mink10.2.2026 06:00:00 CET | Nyhed
Mere end 100 organisationer anklager nu EU’s ledelse for grov tilsidesættelse af en række demokratiske principper i forbindelse med striden om fortsat pelsavl i EU. “Både borgerne og EU’s egne eksperter bliver kørt ud på et sidespor,” mener World Animal Protection Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

