Elever fra Nykøbing Falster vinder 1.plads og bæredygtighedspris i national iværksætterkonkurrence
26.11.2021 10:14:47 CET | Fonden for Entreprenørskab | Pressemeddelelse

Tusindvis af elever og studerende har i uge 47 dystet på gode iværksætterideer og -opfindelser til Danish Entrepreneurship Festival. Torsdag den 25. november blev de første vindere fundet, og her løb to tømrerelever fra CELF med 1.pladsen i iværksætterkonkurrencen Kickstart Programme, som er for elever erhvervsuddannelser. De vandt for deres ide til, hvordan man kan bruge overskudshalm til at lave brandsikker isolering i huse. De to elever har udviklet en metode, der komprimerer halmen og pakker den ind, så den er sikker at bruge som isolering i huse, og hvor den isolerer lige så godt som andre isoleringsmaterialer. Samtidig er det en mere klimavenlig løsning.
Dommerne kaldte det ”en aktuel ide som kan gøre branche mere klimavenlig. En gennemarbejdet præsentation og elever der var meget passionerede omkring deres faglighed”. Derfor vandt de to tømrerelever førstepladsen og en check på 10.000 kr.
"Det er altid fedt at vinde en konkurrence, men især fedt at få vores ide længere frem, og nu vil vi ud og afprøve vores ide. Det er en sindssyg vild rejse, vi har været på, for vi har kun været i gang i nogle uger. Det giver også et andet syn på, hvad vi kan bruge vores uddannelse til", lød det fra Viktor Larsen Brunsgaard og Mathias Kaup, da de vandt 1.pladsen og 10.000 kr.
Ny pris med fokus på bæredygtighed
Men der var flere priser klar til de dygtige elever på CELF. For i år blev Bæredygtighedsprisen uddelt for første gang til en kickstart Programme-finale, og den snuppede CELF-elever også. To elever, som kaldte sig Team Panterne, vandt prisen for deres ide der skal sikre at slikemballage i højere grad bliver lavet af genbrugsplast og at skabe et nyt pantsystem for slik-plastikemballage.
"Vi har mødt store udfordringer undervejs og startede et helt andet sted end vi sluttede, men vi har virkelig lært, at se løsninger og muligheder i stedet for problemer – også når det hele går en imod. Vi har også fået øjnene op for, hvor meget man rent faktisk kan genbruge, og hvor lille ændring i ens hverdag, der skal til, før vi går et skridt i den rigtige retning. Og så har vi set, at det ikke er for sent at redde klimaet, hvis man bare vil det.”, siger Iris Björg Lindén-Andersen og Nanna Petersen fra Team Panterne. Gruppen har vundet 7500 kr. Og prisen blev uddelt i samarbejde med HK Danmark.
I Kickstart Programme lærer eleverne, hvordan man omsætter egne ideer til reelle virksomheder. Der er fokus på at udvikle færdigheder til at se muligheder og handle, at kunne bruge sine kompetencer meningsfyldt og på at kunne skabe relationer til omverdenen. Kickstart Programme er støttet af Tietgenfonden.
Del af festival fyldt med entreprenørskab og iværksætteri
I hele uge 47 har Fonden for Entreprenørskab holdt Danish Entrepreneurship Festival 2021, hvor tusindvis af elever og studerende har dystet i flere forskellige konkurrencer og kategorier delt ind efter aldersgruppe og uddannelsestype. Den allerstørste konkurrence er Idékonkurrencen, hvor flere end 1300 elever og studerende deltog. Derudover har de bedste hold fra hele landet dystet i opfinderkonkurrencen Projekt Edison for elever i 6.-7. klasse, ligesom der blev kåret en vinder af Da Vinci-konkurrencen for elever på ungdomsuddannelserne. Erhvervsskoleeleverne dystede i Kickstart Programme, mens studerende, der reelt er i gang med at starte virksomheder, dystede om at få et Mikrolegat.
Ud over konkurrencerne har festivalen også budt på et undervisningsforløb, hvor lærere og elever har kunnet afprøve entreprenørskabsundervisning, hundredvis af erfarne erhvervsfolk har givet sparring på unge iværksætteres ideer og et stærkt felt af iværksættere, investorer og andre dygtige mennesker har holdt oplæg og delt ud af deres erfaring og viden. Camilla Ottesen og Brian Lykke har været ugens værter, og alle interesserede har kunne følge med live.
Danish Entrepreneurship Festival 2021 er arrangeret af Fonden for Entreprenørskab med støtte fra William Demant Fonden, Dansk Industri, Facebook, Nordea, Odense Kommune, Otto Bruuns Fond, Taurus ejendomsadministration og Colliers international.
Læs mere på http://danishentrepreneurshipfestival.ffe-ye.dk/.
Kontakter
Team Panterne: Iris Björg Lindén-Andersen og Nanna Petersen, 61317379, iris.linden@icloud.com
1. plads vinderne: Viktor Larsen Brunsgaard og Mathias Kaup, mail: brunsgaardviktor@gmail.com
Sigurd Schou Madsen, presse- og kommunikationschef, sigurd@ffefonden.dk, 91 37 31 10
Billeder
Information om Fonden for Entreprenørskab
Entreprenørskab skal være for alle, for det giver børn og unge evner til at skabe, forandre og gøre en forskel i verden. Det er Fonden for Entreprenørskabs vision, og det vi er drevet af i vores arbejde på skoler og uddannelser.
Det gør Fonden ved at hjælpe skoler og uddannelser med at fremme entreprenante og innovative evner hos elever og studerende. Målet er, at entreprenørskab skal være en naturlig del af undervisningen på alle uddannelsesniveauer i Danmark.
Helt konkret arbejder Fonden for at sikre, at alle elever og studerende færdiggør skole og uddannelse med evner til at tænke nyt, se muligheder og omsætte ideer til værdi som både talentfulde iværksættere og værdifulde medarbejdere til gavn for Danmark. Vi kalder det entreprenant dannelse.
Fonden for Entreprenørskab er desuden det centrale nationale videncenter og omdrejningspunkt for udvikling af entreprenørskab i undervisningen på alle uddannelsesniveauer i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Fonden for Entreprenørskab
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fonden for Entreprenørskab
Danmarksmesteren i entreprenørskab for studerende er fundet2.6.2026 17:41:17 CEST | Pressemeddelelse
24 teams fra hele landet havde kvalificeret sig til DM i entreprenørskab 2026 på Axelborg i København 2. juni i et samarbejde mellem Dansk Erhverv og Fonden for Entreprenørskab.
Danmarks Entreprenørskabsfestival kommer til Herning – samarbejdet skal skabe handlekraftige skoleelever11.5.2026 08:32:27 CEST | Pressemeddelelse
Herning Kommune og Fonden for Entreprenørskab indgår samarbejde om at samle elever, lærere, iværksættere og rollemodeller, erhvervsliv og politikere og mange flere for at fejre idérigdom, mod og handlekraft. Det sker til Danmarks Entreprenørskabsfestival, som afholdes i Sportscenter Herning den 18. november 2026.
DM i entreprenørskab: Nu er vinderne er fundet og klar til EM5.5.2026 23:03:50 CEST | Pressemeddelelse
Fonden for Entreprenørskab afholdt Danmarksmesterskaberne i Entreprenørskabsprogrammet for ungdomsuddannelser 2026 i Industriens Hus tirsdag den 5. maj. 41 hold fra 23 ungdomsuddannelser fra var mødt op til finalen, hvor vinderkonkurreret om at være de bedste og dermed få lov til at komme til finalen i København.
Unge iværksættere indtog Koldinghus: Fremtidens løsninger blev født ved Danmarksmesterskaberne i entreprenørskab21.4.2026 18:06:49 CEST | Pressemeddelelse
Hundredvis af elever, lærere, dommere og gæster fyldte i dag salene på Koldinghus, hvor finalen i 7.-10. klassernes Danmarksmesterskab i entreprenørskab.
Dansk medtech-startup modtager stort Youth Startup Investment Potential-legat29.1.2026 17:11:24 CET | Pressemeddelelse
Den danske startup MultiBiopsy har netop modtaget det prestigefyldte Youth Startup Investment Potential-legat på 100.000 kroner, som uddeles af Fonden for Entreprenørskab og Chr. Augustinus Fabrikker til unge virksomheder med særligt stærkt vækst- og investeringspotentiale. Legatet skal give virksomheden momentum i udviklingen af en ny banebrydende teknologi til forbedring af kræftdiagnostik. MultiBiopsy udvikler avanceret biopsiteknologi, der gør det muligt at udføre sikrere, mere præcise og mere effektive biopsier – særligt målrettet lungekræft. Virksomhedens løsning reducerer risikoen for komplikationer ved biopsiindgreb, øger sandsynligheden for at opnå et entydigt prøvesvar – også fra meget små tumorer – og mindsker behovet for genbiopsier. Det giver bedre beslutningsgrundlag for læger og mulighed for tidligere diagnose, hvor behandlingen har størst effekt. Co-founder af MultiBiopsy William Vindal Ludvigsen peger på, at det område, de arbejder med, har høje krav til produktudvikli
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


