Ekspertudvalg for kollektiv mobilitet er på plads
Vi skal have nye idéer i spil i den kollektive transport. Med regeringsgrundlaget er det besluttet at nedsætte et ekspertudvalg, der skal komme med bud på, hvordan vi kan løfte den kollektive transport og forbedre mobiliteten i Danmark. Transportminister Thomas Danielsen er nu klar med navnene på de ni personer, der skal indgå i ekspertudvalget.
- Vi skal tænke anderledes og ryste posen for at få nye løsninger på de udfordringer, der er i den kollektive transport i dag. Især i de områder af landet, hvor der er langt mellem husene. For det er klart, at der er forskel på behovene i Sønderjylland og Storkøbenhavn. Jeg ser meget frem til at følge med i udvalgets arbejde og høre deres tanker om fremtiden, siger transportminister Thomas Danielsen.
De ni personer har tilsammen bred, faglig indsigt i lokal kollektiv mobilitet, transport- og samfundsøkonomiske forhold samt strategisk planlægning og grøn omstilling. Det bliver der brug for, når udvalget skal give anbefalinger til den kollektive transport i Danmark. Både i forhold til at håndtere udfordringerne med færre passagerer og få afgange i landdistrikterne samt i forhold til at få en mere økonomisk bæredygtig kollektiv transport i Danmark.
Udvalget er nedsat med en formand og otte medlemmer. Og selvom det er en stor opgave, de står over for, så ser udvalgets formand, Helga Theil Thomsen, frem til arbejdet.
- Med sammensætningen af udvalget er der samlet gode og kreative kræfter, og jeg glæder mig meget til at komme i gang med det vigtige arbejde. Jeg tror på, at vi kan være med til at give inspiration til nye løsninger for den kollektive transport, siger hun.
Udvalget skal afrapportere deres samlede anbefalinger til ministeren ved udgangen af 2024.
Udvalgets ni medlemmer er:
Helga Theil Thomsen (formand), trafik- og plandirektør (indtil 31. maj 2023), Vejdirektoratet
Alexander Høst Frederiksen, Vice President of Commercial Development og medstifter, Donkey Republic
Carsten Hyldborg Jensen, konsulent, pensioneret direktør i FynBus (2008-2022)
Ditte Bendix Lanng, lektor ved Institut for Arkitektur og Medieteknologi, Aalborg Universitet
Eskil Thuesen, ressourcedirektør, Movia
Liselotte Lyngsø, fremtidsforsker og stifter, Future Navigator
Maria Wass-Danielsen, partner og seniorrådgiver, Urban Creators
Mogens Fosgerau, professor ved Økonomisk Institut, Københavns Universitet
Nicolai Bernt Sørensen, underdirektør, flextrafik og ny mobilitet, Nordjyllands Trafikselskab
Nøgleord
Information om Transportministeriet
Følg pressemeddelelser fra Transportministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Transportministeriet
DSB-direktør bliver ny formand for Naviair26.5.2023 10:01:13 CEST | Pressemeddelelse
DSBs administrerende direktør, tidligere pilot og koncerndriftsdirektør i SAS, Flemming Jensen bliver ny formand for Naviairs bestyrelse.
Transportministeren inviterer til offentliggørelse af ekspertudvalg om kollektiv mobilitet24.5.2023 10:18:47 CEST | Pressemeddelelse
Transportminister Thomas Danielsen vil torsdag 25. maj præsentere det ekspertudvalg, der skal komme med forslag til fremtidens kollektive transport.
Udvikling vendt: Nu stiger antallet af ladepunkter hurtigere end stigningen i antallet af el- og plug-in-hybridbiler21.5.2023 08:36:42 CEST | Pressemeddelelse
I første kvartal af 2023 er antallet af ladepunkter steget med 21 procent. Udviklingen i ladepunkter går nu hurtigere end stigningen af grønne biler.
Naviair skal have ny bestyrelsesformand19.5.2023 16:29:02 CEST | Pressemeddelelse
Anne Birgitte Lundholt stopper som formand for Naviairs bestyrelse efter mere end 12 år på posten.
Transportministeren åbner for ideer til bedre kollektiv transport4.5.2023 12:25:30 CEST | Pressemeddelelse
Alle gode ideer skal i spil, når regeringens kommende ekspertudvalg skal se på den kollektive transport.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum