EjendomDanmark: ”Der er brug for flere boliger”
Danmark har brug for investeringer i alle typer af boliger, hvis vi skal skabe et mangfoldigt boligmarked. Sådan lyder det fra EjendomDanmark, der repræsenterer den danske ejendomsbranche, efter et nyt arbejdspapir fra EU-Kommissionen i dag har set nærmere på boligmarkedet i Danmark.

Alle skal have et hjem – også i fremtiden. Et nyt arbejdspapir fra EU-kommissionen ser dog Danmark som værende i en ”kritisk situation” i forhold til danskernes boligudgifter. Ifølge EjendomDanmark, der er den samlende organisation for ejendomsbranchen, er dette et udtryk for, at der er brug for flere investeringer i boliger, de steder i landet, hvor vi ved, at de kommer til at mangle.
Tidligere analyser har vist, at der i Danmark i 2040 potentielt kan mangle flere end 300.000 boliger.
”Det rejser et stort spørgsmål: Hvordan sikrer vi, at der er boliger nok til os alle i fremtiden? Derudover er det ret væsentligt, at de boliger, der kommer til, reelt passer til fremtidens virkelighed, hvor der vil være brug for flere typer af boliger – tilpasset befolkningens levevis,” siger Jan Ellebye, underdirektør i EjendomDanmark.
Han peger samtidig på, at rammerne skal sikres, hvis vi skal skaffe investeringerne i nye boliger:
”Fremtidens behov vil kræve massive investeringer i at skaffe nok boliger. Samtidig står vi overfor en kæmpe udfordring – hvilket også er nævnt i EU-papiret - når vi skal sikre investeringer til klimarenoveringerne af vores ejendomme, så vi af klimahensyn, får skruet ned for energiforbruget. Begge opgaver bliver spændende at drøfte i forbindelse med regeringens kommende boligpolitiske udspil.”
Forskelle mellem by og land
Selvom Danmark er et lille land, så er der dog også store forskelle. Arbejdspapiret viser, at det er i de store byer – her særligt København – at danskerne bruger en stor del af deres indtægt på boligerne. Det er ofte her boligdebatten tager sit udgangspunkt, men investeringsudfordringerne gælder hele landet.
”Vi taler meget om det københavnske boligmarked, selvom der også her kan være milevid forskel på den enkeltes boligsituation. Men både i storbyen og i provinsen må målet være at sikre nok boliger, der passer de behov, som borgerne har. Derved kan vi få byer med plads til alle og søge løsninger, hvor de forskellige boligformer supplerer hinanden og skaber rum for borgernes forskellige livssituationer,” siger Jan Ellebye.
Kontakter
Cecilie Lund VintherUnderdirektør
Tlf:21404675clv@ejd.dkAmalie Dvinge AgerboPressekonsulent
Tlf:30207441ama@ejd.dkJan EllebyeUnderdirektør
Tlf:20333876je@ejd.dkEjendomDanmark er brancheorganisationen for ejere, udlejere og administratorer af fast ejendom i Danmark. Vores medlemmer er blandt andet pensionskasser, ejendomsselskaber, ejendomsadministratorer, grundejerforeninger, forsikringsselskaber og pengeinstitutter, fonde, advokater, ejendomsmæglere samt entreprenører, arkitekter og ingeniører.
Følg pressemeddelelser fra EjendomDanmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra EjendomDanmark
Inflation og usikkerhed: Historisk lave forventninger i ejendomsbranchen tager nyt dyk19.4.2023 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny opgørelse for ejendomsbranchen viser, at forventningerne til det totale afkast på udlejningsejendomme falder til det lavest målte niveau i opgørelsens levetid. ”Afkast på udlejningsejendomme presses i bund i år, inden vi ser tegn på bedring,” lyder det fra branchens samlende organisation.
EjendomDanmark ansætter bæredygtighedsprofil til at løfte ESG-indsats13.4.2023 08:12:15 CEST | Pressemeddelelse
Den 1. maj tiltræder Mette Qvist som underdirektør i EjendomDanmark. Her skal hun arbejde med ESG og have en markant rolle i organisationens fokus på at synliggøre initiativer og flytte ejendomsbranchen i en mere bæredygtig retning.
Positive takter i regeringens forslag til finanslov23.3.2023 12:06:04 CET | Pressemeddelelse
EjendomDanmark ser med tilfredshed på flere elementer i finanslovsforslaget – bl.a. at afskaffelsen af lagerskatten er prioriteret. Samtidig er det godt, at der er fokus på en ansvarlig, økonomisk udvikling med fokus på at nedbringe inflationen.
Flere tomme lejeboliger: Boligtomgangen stiger for første gang i mere end to år2.3.2023 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
For første gang siden juli 2020 er tomgangen for private boliglejemål stigende landet over, og det tyder på, at usikre økonomiske tider gør det sværere at leje boliger ud. Stigningen skyldes formentligt, at danskerne tænker i andre boligløsninger, når pengene er små, lyder det fra EjendomDanmark.
EjendomDanmark: Ny vejledning fra Finanstilsynet kan føre til fald i byggeriet8.2.2023 07:20:00 CET | Pressemeddelelse
Finanstilsynet er på vej med en ny vejledning om lån for udlejningsejendomme og ejendomsprojekter, der risikerer at føre til mindre belåning og dermed færre nye byggerier. Vejledningen lægger nemlig op til omfattende regler på et område, der i forvejen er tungt reguleret.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum