Ehlers Samlingen åbner igen
25.4.2022 11:49:06 CEST | Haderslev Kommune | Pressemeddelelse

Istandsættelserne er ikke færdige endnu, men første etape er overstået, og samlingen er på plads. Det fejrer vi med ”Åbent Museum” tirsdag d. 3. maj fra kl. 15-17.
I dette tidsrum er der gratis adgang til de to museer i Slotsgade, kaffe til de besøgende og oplæg om husets historie og arbejdet med bygningen ved museumsinspektør Nynne Sanderbo Thohøj Martinusen kl. 15:30 og 16:30.
Åbningen indvarsler en spændende sæson hos museerne i Slotsgade, der har flere arrangementer på tapetet. Bl.a. vender ”Komedie i Gården” tilbage med endnu en forrygende forestilling i juni. De nysgerrige kan finde Historie Haderslevs program for foråret og sommeren på bl.a. Kulturhuset Bispen, på museerne og på historiehaderslev.dk.
For spørgsmål og kommentarer:
Nynne Sanderbo Thohøj Martinusen Museumsinspektør Ehlers Samlingen
Slotsgade 20 - 6100 Haderslev
Direkte telefon: 74 34 78 17
nstm@haderslev.dk
Billeder

Links
Information om Haderslev Kommune
Ehlers Samlingen er Nordeuropas største samling af lertøj. Samlingen, der dækker hele Danmark og Nordtyskland, indeholder historiske genstande og kunstkeramik fra mange forskellige tidsperioder – de ældste er mere end 500 år gamle.
Museet er beliggende i Slotsgade 20 i historiske omgivelser og deler baggård med von Oberbergs Hus.
Kontakt Ehlers Samlingen
Ehlers Samlingen
Slotsgade 20
6100 Haderslev
Telefon: +45 74 34 78 17
Email: museerne@haderslev.dk
Følg pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Klimahandledag: Haderslev Kommune klar med pulje til aktiviteter26.3.2026 10:42:19 CET | Pressemeddelelse
Vil du være med til at sætte fokus på klimaet? Så kan du nu søge Haderslev Kommunes pulje til aktiviteter og arrangementer, der markerer klimahandledagen.
Fire millioner kroner på vej til Vojens Station20.2.2026 16:01:25 CET | Pressemeddelelse
Haderslev Kommune har søgt Erhvervsstyrelsen om midler til udvikling omkring Vojens Station. Nu er der 4,2 millioner kroner på vej til forskønnelse og forbedring omkring stationen.
Skotterupuglerne slår sig ned på Ehlers17.2.2026 13:14:58 CET | Pressemeddelelse
Tilbage i efteråret 2024 havde Ehlers Samlingen besøg af et ægtepar, som efter deres tur rundt i museet, henvendte sig med henblik på en mulig donation af en samling uglekander. De var i alt tre søskende, som havde arvet en større samling uglekander fra deres mor. I april 2025 kunne Ehlers Samlingen glædeligt modtage den donerede samling af Skotterup uglekander, som nu kan opleves i en særudstilling på Ehlers Samlingen.
Programmet er klar til Haderslev DOX 202611.2.2026 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med støtte fra Kultursamvirket og Haderslev Kommune kan en række spillesteder igen i år vise dokumentarfilm og spændende foredrag, når dokumentarfilmfestivalen HADERSLEV:DOX løber af stablen fra den 10. til den 19. marts.
Ulighed i sundhed og sundhedskompetencer - Hvad betyder det når vi taler overvægt?2.2.2026 08:21:55 CET | Pressemeddelelse
Hvordan kan vi sikre, at borgere, der lever med høj vægt, får den hjælp de skal bruge og ikke falder mellem sektorer? Det er et EU-projekt med base i Haderslev i gang med at afdække.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


