Efterlysning – dine billeder kan blive en del af et unikt kunstværk
17.5.2023 11:18:59 CEST | Guldborgsund Kommune | Pressemeddelelse

Sidste år købte Guldborgsund Kommune grunden Vestergade 18 i Sakskøbing. Her er huset blevet revet ned, og grunden skal nu forvandles til en sanselund, der skal give hele Sakskøbing et nyt sted til afslapning og fordybelse.
I den forbindelse har kommunen tilknyttet en professionel billedkunstner til at skabe et kunstværk til stedet og her kommer efterlysningen ind i billedet. For kunstværket ønsker kunstneren bag, Søren Lose, at skabe ud fra Sakskøbingensernes erindringer om stedet.
Derfor efterlyses nu billeder, gode historier, breve eller andet med tilknytning til Vestergade 18 eller området omkring. Startskuddet til kunstprojektet lyder torsdag 25. maj klokken 16.30 – 17.30 på netop grunden.
- Med alle gamle huse knytter der sig mange gode historier og minder. Dem vil jeg bringe frem i lyset, og derfor håber jeg at mange har gemt materiale, som kan danne grundlag for det unikke kunstværk, som jeg skaber til grunden. Hvordan det helt præcist skal foregå, vil jeg fortælle meget mere om på dagen, men medbring meget gerne kopier af billeder og breve, og så er jeg ellers klar med blokken, hvis nogle kommer med gode historier om stedet, siger Søren Lose.
På dagen vil repræsentanter fra Guldborgsund Kommune også fortælle mere om, hvad der er af tanker bag udviklingen af Vestergade 18 fra nedrivningsgrund til sanselund.
- Vi har endnu ikke sat de afgørende streger på skitsen over, hvordan grunden vil komme til at se ud. Så det er ikke det, vi løfter sløret for. Men vi vil fortælle mere om den proces, der er i gang og vores overordnede tanker med grunden, siger Maria Engsig Østergaard, der er projektleder for Sakskøbing Byrum, der er kommunens områdefornyelse, som begyndte i byen i år 2021.
Har man ikke mulighed for at deltage på dagen 25. maj, kan man i stedet sende billeder, breve mv til kunstneren bag projektet Søren Lose på losesoren@gmail.com senest 1. juli.
Kontakter
Projektleder Maria Engsig Østergaard, telefon: 25 18 07 80
Billedkunstner Søren Lose, telefon: 40 73 77 65
Billeder

Information om Guldborgsund Kommune
Følg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
1.000 pophits, gospel, italiensk DJ og meget mere til Kulturnat i Nykøbing F23.9.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Fredag den 2. oktober bliver Nykøbing F. fyldt med musik, kunst og kreative oplevelser, når Kulturnatten igen forvandler byens gader, torve og pladser til scener. Publikum kan blandt andet danse til en lydcollage med mere end 1.000 pophits, opleve en italiensk DJ på Torvet og møde Marie Carmen Koppel.
3 forfattere, 3 dage, 450 skoleelever – fokus på læseglæden i Guldborgsund17.9.2026 14:28:37 CEST | Pressemeddelelse
Hovedbiblioteket har haft besøg af tre af landets stærke børne- og ungdomsforfattere
Politikerne stiller op til Foreningernes dag10.9.2026 15:10:00 CEST | Pressemeddelelse
De to udvalg for Kultur, fritid og folkesundhed samt Landdistrikter, bosætning og medborgerskab deltager med deres egen stand for at tale med borgere og aktører.
Bibliotek og Borgerservice samles i Nysted2.9.2026 14:14:26 CEST | Pressemeddelelse
Fra 5. oktober 2026 kan borgerne møde både bibliotek og borgerservice i Det Gamle Pakhus i Nysted
Faciliteter i landdistrikterne får et løft: 339.000 kroner til lokale fællesskaber1.9.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Fire projekter i Grænge, Stubbekøbing og Øster Toreby får tilsammen 339.000 kroner fra Landdistriktspuljen. Pengene går til nyt tag, en mastekran, toiletforhold og en ny tribune. Fælles for projekterne er, at de skaber bedre rammer for et aktivt hverdagsliv og stærke lokale fællesskaber.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
