Efter landsmøde: Blå Kors Danmarks hovedbestyrelse er klar til at fortsætte arbejdet

Lørdag den 21. august 2021 blev Blå Kors Danmarks 125-års jubilæum fejret i Odense Congress Center.
Det skete, da Blå Kors Danmark afholdt landsmøde med omkring 150 deltagere, der talte lige fra medlemmer og frivillige til medarbejdere, ledere og bestyrelsesmedlemmer.
På generalforsamlingen stemte medlemmerne om en række af pladserne til organisationens hovedbestyrelse. Her var der genvalg til Connie Krogh Sjursen, Michael Folkersen og Inger Chercka, som blev valgt ind for hhv. fire år, fire år og to år.
Derudover blev der valgt nye suppleanter til bestyrelsen. 1. suppleant blev Bjørn Baltzer Carlsen, der til daglig arbejder som advokat, og 2. suppleant blev Tina Falck Poulsen, som er tidligere leder af botilbuddet Blå Kors Egåhus ved Aarhus og som i dag arbejder i Krifa.
Efter valget konstituerede hovedbestyrelsen sig, og det gav ligeledes genvalg til formand Dan Månsson og næstformand Frede Ruby Østergaard.
"Jeg er glad for at fortsætte arbejdet som formand for hovedbestyrelsen, siger Dan Månsson, som har været formand siden oktober 2020.
Fokus på nyt hjemløseudspil
Et af de områder, som hovedbestyrelsen skal arbejde med den kommende tid, er blandt andet hjemløseområdet. Regeringen er på vej med et nyt hjemløseudspil, som Blå Kors Danmark følger med stor interesse.
"Vi venter spændt på regeringens udspil", sagde generalsekretær Christian Bjerre i sin beretning på generalforsamlingen.
Han pointerede samtidig, at det er vigtigt, at udspillet også har fokus på, at hjemløse får den nødvendige støtte, når de kommer i egen bolig.
"Hvis Housing First skal virke, så skal der i boligen også gives den nødvendige støtte. Vi må bare ikke stå med en reform, hvor vi om fem år kan sige, at den nedbragte hjemløsetallet i statistikkerne, og alle fik en bolig. Men at øvrige problemer, f.eks. ensomhed og misbrug fortsat er det samme. Ambitionen må da være, at de hjemløse faktisk får taget hånd om alle deres problemer, herunder også deres misbrug," sagde han.
Til redaktionen: I kan læse både Dan Månssons og Christian Bjerres beretninger fra landsmødet i det vedhæftede dokument.
Kontakter
Anette HelligsøJournalist
Tlf:31 37 38 16ahe@blaakors.dkBilleder

Vedhæftede filer
Information om Blå Kors Danmark
Blå Kors er en social og diakonal hjælpeorganisation, som hjælper udsatte børn, unge og voksne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Blå Kors Center Sydjylland fejrer 25-års jubilæum med åbent hus12.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag den 18. september fejrer Blå Kors Center Sydjylland 25-års jubilæum med åbent hus, hvor alle er velkomne til en let forfriskning, rundvisning og et indblik i det daglige arbejde.
For første gang udgiver Blå Kors sang om håb og fællesskab9.9.2025 06:02:00 CEST | Pressemeddelelse
I 130 år har Blå Kors Danmark hjulpet mennesker, der har det svært, og det markerer den sociale og diakonale hjælpeorganisation med en ny fællessang om håb og fællesskab skrevet af salmedigter og forfatter Iben Krogsdal og pianist og komponist Mads Granum.
Nyt gratis ungetilbud åbner i Aarhus9.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
For mange unge kan voksenlivet føles uoverskueligt og ensomt. Derfor åbner Blå Kors Danmark nu et nyt gratis tilbud i Aarhus, hvor 18-35-årige kan få konkret praktisk hjælp og trygge fællesskaber.
Blå Kors’ møbelbutik i Sæby lukker2.9.2025 07:54:47 CEST | Pressemeddelelse
Blå Kors holder ophørsudsalg med 50 procent på alle varer i genbrugsbutikken med møbler de sidste tre uger frem til lukningen den 20. september.
Unge går forrest: Halvdelen tager pause fra alkohol20.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
51 procent af unge mellem 17 og 34 år har i løbet af det seneste år holdt en alkoholfri periode. Blandt studerende er tallet endnu højere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum