Dronningens karet udstilles i Haderslev
28.6.2021 11:59:35 CEST | Haderslev Kommune | Pressemeddelelse

Kongehuset har mange flotte biler i garagen og det er ikke længere nødvendigt at køre med hestevogn for at komme rundt i landet, som det var engang. Men ved særlige begivenheder kører dronningen og kongefamilien stadig i hestevogn. Det skete bl.a. ved den store fejring af genforeningen den 13. juni, hvor dronningen kørte over den gamle grænse ved Frederikshøj i den samme karet, som også kørte over grænsen i 1920. Kareten er blevet brugt af både dronningen og hendes forgængere ved mange statsbesøg og officielle begivenheder siden den blev bygget i 1864. Og fra den 6. juli kan den opleves sammen med de øvrige vogne i udstillingen Kongelige Vogne på Slesvigske Vognsamling.
“Vi har gennem længere tid oparbejdet et rigtig godt samarbejde med Den Kongelige Stald, og derfor har vi fået mulighed for at vise de her helt enestående vogne frem til vores gæster.” fortæller Kim Jacobus Paulsen, der er museumsinspektør på Slesvigske Vognsamling.
Udstillingen byder også på vogne fra museets egen samling, heriblandt en såkaldt landauer, som tidligere har været lånt ud til både dronningen og kronprinsparret ved deres besøg på Årø og i Haderslev. Kim Jacobus Paulsen fortæller, at Slesvigske Vognsamling både har museumsvogne, der kan ses i udstillingen på Simmerstedvej, og en række vogne, som stadig er velkørende. Det er museets frivillige, som hjælper med at holde vognene i god stand så de er klar til at blive lånt ud til bl.a. kongehuset.
“Vi har både fornemme kareter og praktiske arbejdsvogne på Slesvigske Vognsamling” forklarer Kim Jacobus Paulsen og fortsætter: “Og begge typer af vogne giver et vigtigt indblik i, hvordan man gennem tiden er kommet fra A til B. Nogle gange skal man bare hurtigt frem for at komme på arbejde – andre gange er det selve turen, som er vigtig. En fin vogn har sikret, at alle på vejen har vidst, at det var en vigtig person, som var ude at køre.”
Borgmester H.P. Geil åbner udstillingen Kongelige Vogne ved en reception mandag den 5. juli. Af hensyn til corona-restriktionerne i museumslokalerne er receptionen dog kun for inviterede gæster. Udstillingen åbner for offentligheden tirsdag den 6. juli og kan opleves frem til d. 29. august.
Slesvigske Vognsamling er en del af Historie Haderslev.
Kontakter
Kim Jacobus Paulsen
Museumsinspektør
Haderslev Kommune
Slesvigske Vognsamling
Simmerstedvej 1 - 6100 Haderslev
Direkte telefon: 74 34 78 19 - 23 29 07 50
kijp@haderslev.dk
www.haderslev.dk
Billeder




Links
Information om Haderslev Kommune
Slesvigske Vognsamling er et vognmuseum, der ligger i Haderslev. Museet og det tilhørende historiske værksted, varetager en af Nordeuropas største samlinger af historiske hestekøretøjer. Det inkluderer alt fra trækærrer og kaner til herskabelige vogne. Museet har desuden et bredt perspektiv på den kulturhistoriske udvikling af hestevogne, og i udstillingsområdet finder man også forskellige historiske værktøjer, der har fokus på vognbyggeri.
Følg pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Fire millioner kroner på vej til Vojens Station20.2.2026 16:01:25 CET | Pressemeddelelse
Haderslev Kommune har søgt Erhvervsstyrelsen om midler til udvikling omkring Vojens Station. Nu er der 4,2 millioner kroner på vej til forskønnelse og forbedring omkring stationen.
Skotterupuglerne slår sig ned på Ehlers17.2.2026 13:14:58 CET | Pressemeddelelse
Tilbage i efteråret 2024 havde Ehlers Samlingen besøg af et ægtepar, som efter deres tur rundt i museet, henvendte sig med henblik på en mulig donation af en samling uglekander. De var i alt tre søskende, som havde arvet en større samling uglekander fra deres mor. I april 2025 kunne Ehlers Samlingen glædeligt modtage den donerede samling af Skotterup uglekander, som nu kan opleves i en særudstilling på Ehlers Samlingen.
Programmet er klar til Haderslev DOX 202611.2.2026 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med støtte fra Kultursamvirket og Haderslev Kommune kan en række spillesteder igen i år vise dokumentarfilm og spændende foredrag, når dokumentarfilmfestivalen HADERSLEV:DOX løber af stablen fra den 10. til den 19. marts.
Ulighed i sundhed og sundhedskompetencer - Hvad betyder det når vi taler overvægt?2.2.2026 08:21:55 CET | Pressemeddelelse
Hvordan kan vi sikre, at borgere, der lever med høj vægt, får den hjælp de skal bruge og ikke falder mellem sektorer? Det er et EU-projekt med base i Haderslev i gang med at afdække.
Tørning Mølle modtager støtte til at afdække områdets potentialer18.12.2025 11:41:46 CET | Pressemeddelelse
Det naturskønne Tørning Mølle, midt i Haderslev Kommune, rummer masser af kultur og historie. Det har et stort potentiale, der kan give endnu flere oplevelser – med respekt for naturen. Det potentiale skal nu kortlægges i et såkaldt forprojekt, der støttes med 1.500.000 kroner fra Nordea-fonden og 500.000 kr. fra Haderslev Kommune.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


