DMI’s grønlandske kontor flytter til Arktisk Kommandos lokaler i Nuuk
Som Rigsfællesskabets vejrmyndighed har DMI ansvar for at sikre det grønlandske samfund så godt som muligt. Det gøres ved at bidrage med viden om vejr-, hav- og isforhold til f.eks. luftfart og ved redningsaktioner.
Dette er især væsentligt i Grønland, hvor vejnettet er meget begrænset, og man derfor generelt kun har mulighed for at komme fra by til by ved hjælp af fly, helikopter og skib. Derfor er det grønlandske samfund væsentligt mere vejrafhængigt end det danske samtidig med, at vejrforholdene er langt barskere.
”I Grønland er naturen meget stor og meget tæt på. Den er både fantastisk og farlig, og der er den meteorologiske viden vigtig for at beskytte det grønlandske samfund og grønlænderne bedst muligt,” forklarer Søren Olufsen, souschef for DMI’s vejrtjeneste.
Tættere på vejrafhængige samarbejdspartnere
Hovedårsagen til flytningen er, at meteorologerne i Nuuk vil befinde sig tættere fysisk på flere af deres nærmeste brugere - f.eks. Naviair (som holder styr på flytrafikken over Grønland), beredskab og øvrige grønlandske myndigheder. Flytningen giver mulighed for bedre koordinering og vidensdeling, som især er til gavn i forbindelse med farligt vejr, krise- og redningssituationer, miljøovervågning og suverænitetshåndhævelse, og netop Arktisk Kommando er en vigtig samarbejdspartner. Kim Jesper Jørgensen, generalmajor og chef for Arktisk Kommando, sætter pris på det nye naboskab:
”Arktisk Kommando ser frem til et endnu tættere samarbejde med DMI, når vi kommer til at dele kontorlokaler. Vi bruger blandt andet DMI’s ekspertise inden for iskort til vores skibe og vejrudsigter særligt i forbindelse med redningsaktioner [SAR] og i Nordøstgrønland for Slædepatruljen Sirius.”
Søren Olufsen uddyber fordelene ved at have den daglige gang tæt på hinanden:
”Det er noget helt andet at spørge et menneske og at få en visuel briefing, end det er at skulle udveksle al information digitalt eller over telefonen. Der bliver kortere fra behov til handling, koordinering bliver generelt lettere, og meteorologernes viden om vejr- strøm- og isforhold kan mere effektivt komme i spil.”
Døgnbemanding året rundt og håb om grønlandske meteorologer
Ud over det tættere samarbejde med øvrige myndigheder er der en række andre fordele ved fremover at operere fra Nuuk:
- Førhen var vejrtjenesten i Grønland kun døgnbemandet om sommeren, mens det i Nuuk kan optimeres til at gælde hele året. På den måde bliver der større adgang til den meteorologiske ekspertise.
- En styrket vejrtjeneste i Grønland er aktuel i lyset af klimaforandringer, som forventes at medføre ændringer i klimaet og vejrforholdene. Dette kan potentielt føre til flere kritiske situationer.
- Den tættere fysiske afstand til flere uddannelsesinstitutioner og dermed øget tilgængelighed kan i bedste fald medvirke til større interesse for det meteorologiske fag for de unge grønlændere. På sigt kan der derfor potentielt uddannes og ansættes grønlandske meteorologer.
- I forbindelse med flytningen overgiver DMI en del IT-udstyr til skolen i Kangerlussuaq.
Kontakter
DMI Kommunikation
Tlf:39157509presse@dmi.dkInformation om DMI – Danmarks Meteorologiske Institut
Danmarks Meteorologiske Institut (DMI) blev etableret i 1872, og det er i dag en institution under Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet.
DMI varetager den meteorologiske betjening af samfundet inden for Rigsfællesskabet Danmark, Færøerne og Grønland med omliggende farvande og luftrum.
Den meteorologiske betjening omfatter prognose- og varslingstjeneste samt kontinuerlig overvågning af vejr, klima og dertil relaterede miljømæssige forhold i atmosfæren, på landjorden og i havet.
Følg pressemeddelelser fra DMI – Danmarks Meteorologiske Institut
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DMI – Danmarks Meteorologiske Institut
DMI-fyrtårn skal sikre dansk fokus på ’tipping points’11.9.2025 15:10:29 CEST | Pressemeddelelse
11 danske eksperter skal hjælpe med at lægge det videnskabelige fundament til forståelsen af verdens fremtidige klima – herunder stigninger i havniveau og kollaps af havstrømme. Næste hovedrapporter fra FN’s Klimapanel skal være klar i 2028 og 2029
Sommeren 2025: Våd og varm3.9.2025 13:48:02 CEST | Pressemeddelelse
Danmark har lagt en sommer bag sig, der både skal huskes for varmebølger og våde dage. Kalendersommeren juni–august endte lidt varmere, lidt vådere og mere solrig end normalt, men med store forskelle fra måned til måned. Her er sommeren 2025 i tørre tal.
Nyt varsel skal beskytte borgere og samfundet mod oversvømmelser1.9.2025 14:59:22 CEST | Pressemeddelelse
DMI lancerer i dag et nyt varsel, der gør det muligt at advare borgere og beredskaber op til et døgn, før oversvømmelser fra åer og søer rammer. Varselssystemet bygger på hydrologiske prognoser og skal give mere tid til at beskytte hjem, værdier og lokalsamfund - og dermed reducere konsekvenserne af ekstremt vejr.
Presseinvitation: Klimaminister Lars Aagard lancerer nyt varsel for oversvømmelser fra åer og søer29.8.2025 09:22:49 CEST | Pressemeddelelse
Danmark vil blive ramt af flere og voldsommere oversvømmelser som følge af klimaforandringerne. Vi får varmere somre og flere skybrud. Vintrene bliver vådere, og mere nedbør falder som regn i stedet for sne.
Satellitbaserede solprognoser giver bedre og billigere elforsyning28.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
DMI og Energinet har netop indgået en samarbejdsaftale, som vil give os alle en lavere elregning og højere elforsyningssikkerhed. Hyppige solprognoser for de enkelte solcelleparker - skabt ved hjælp af satellitfotos og AI - skal give en mere præcis forudsigelse af elproduktionen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum