Djøf: Interessant udspil – men helheden mangler
18.8.2020 14:03:53 CEST | Djøf | Pressemeddelelse
Efter lang tids tilløb, har regeringen nu spillet ud med et konkret forslag, der gør det muligt at trække sig tidligere tilbage, hvis man har været mange år på arbejdsmarkedet.
- Det er et interessant udspil, der skal give lønmodtagere, der er kommet tidligt ud på arbejdsmarkedet, mulighed for at trække sig tilbage på pension før andre. Vi har længe været sympatisk indstillet over for en sådan rettighed, også selv om det ikke umiddelbart kommer lønmodtagere med en lang videregående uddannelse til gode. Arbejdsliv er forskellige. Det er vigtigt, at vi tager hånd om dem, der kommer i klemme, siger Henning Thiesen formand for Djøf.
For Djøf er det centralt, at en ny ordning ikke kun belønner dem, der er kommet tidligt ud på arbejdsmarkedet.
- Vi ser frem til de kommende politiske forhandlinger, hvor Djøf vil spille konstruktivt ind. Som ordningen er lagt frem, bliver den store udfordring, hvordan man målretter ordningen de mest nedslidte ud fra objektive kriterier. Der er jo ikke nødvendigvis automatik mellem nedslidning og antal år på arbejdsmarkedet. Derfor er det godt, hvis politikerne også ser på vilkårene for seniorpensionen og den generelle førtidspension. Der skal selvfølgelig være gode ordninger, der giver nedslidte en mulighed for en værdig tilbagetrækning fra arbejdslivet, uanset antal år på arbejdsmarkedet, påpeger Henning Thiesen.
- For Djøf er det afgørende, at politikerne husker helheden. Vi skal fokusere på, hvordan man kan forebygge, at arbejdslivet slider os ned, fysisk eller psykisk. Og hvordan man kan gøre det attraktivt at blive længere tid på arbejdsmarkedet. Det er afgørende for, at vi også har en stærkt samfund mange år ud i fremtiden. For det siger sig selv, at når man giver nogen mulighed for at gå tidligt på pension, skal andre arbejde lidt mere. Målet må være, at vi kan og har lyst til at arbejde frem til den pensionsalder, Folketinget vedtager. Og helst lidt mere. Seniorarbejdslivet skal være langt mere fleksibelt, så man eksempelvis kan trappe gradvis ud af arbejdsmarkedet gennem løbende reduktion af arbejdstiden eller at skattesystemet præmierer medarbejdere, der arbejder ud over pensionsalderen, fastslår Djøfs formand. Han understreger, at Djøf allerede i dag arbejder for bedre seniorvilkår i overenskomsterne og på de enkelte arbejdspladser.
Henning Thiesen anfører også, at vilkårene for tidligere tilbagetrækning ikke må reducere incitamentet til selv at spare op til pension:
- Også her er det vigtigt, at politikerne husker helheden. Allerede i dag bliver mange lønmodtagere straffet for selv at spare op gennem modregning i mulige offentlige ydelser som pensionist. Man skal passe rigtig meget på at reducere incitamenterne til selv at spare op.
Henning Thiesen træffes for yderligere kommentarer ved henvendelse til pressechef Torben Gross, tlf. 21 49 01 73.
Nøgleord
Information om Djøf
Djøf er faglig organisation for jurister og jurastuderende samt erhvervsøkonomiske og samfundsvidenskabelige kandidater og studerende. Vi repræsenterer 107.000 medlemmer, der arbejder på alle niveauer i det private og det offentlige i Danmark og udlandet. Mange arbejder med analyse, strategi, økonomi, jura, udvikling og kommunikation. En stor del er ledere, og endnu flere ønsker at blive det.
Som fagforening arbejder vi for at optimere medlemmernes arbejdsliv ved at sikre ordentlige løn- og arbejdsvilkår og give inspiration til karrierevalg, faglig udvikling, netværk og nye muligheder. Som medlemmer bruger vi hinanden til at blive bedre og skaber et solidt grundlag for at træffe vigtige beslutninger i vores arbejdsliv og studieliv. Sammen arbejder vi for at udvikle samfundet til gavn for alles bedste.
Følg pressemeddelelser fra Djøf
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Djøf
Djøf og Videnscenter om handicap etablerer nyt netværk for nyuddannede akademikere med fysiske eller psykiske funktionsnedsættelser24.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Overgangen fra studieliv til arbejdsliv kan være svær – og særligt for studerende og nyuddannede med en funktionsnedsættelse. Derfor går Djøf nu sammen med Videnscenter om handicap om at etablere et nyt netværk, der skal give støtte, fællesskab og redskaber til unge akademikere på vej ind på arbejdsmarkedet.
Djøf: Løn og fleksibilitet i fokus ved OK2615.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Løn, rammer og vilkår for både medarbejdere og chefer i den offentlige sektor skal forhandles ved de forestående forhandlinger om overenskomsterne på det offentlige arbejdsmarked.
Medarbejdere med fleksibilitet er mindre stressede3.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Medarbejdere med høj fleksibilitet i jobbet har et arbejdsliv med bedre balance og mindre stress. Det viser Djøfs nye stressundersøgelse.
Djøfs lederpanel: Unge drømmer om at blive ledere – men på nye vilkår18.11.2025 15:33:05 CET | Pressemeddelelse
Interessen for at blive leder er stabil, men rammerne for jobbet er kommet langt mere til diskussion end tidligere. Det viser en ny analyse fra Djøfs lederpanel
Djøf indgår forlig for fyret højgravid – Ligestillingsministeriet skulle aldrig have fyret hende15.11.2025 08:17:13 CET | Pressemeddelelse
Djøf indgår et forlig med Miljø- og Ligestillingsministeriet om godtgørelse til højgravid solomor, der blev fyret i strid med ligebehandlingsloven.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
