Digital Hub Denmark er nu skudt i gang
Udviklingen inden for kunstig intelligens, Internet of Things og Big Data går rigtig stærkt i disse år, og mange lande i både Europa og Asien investerer kraftigt i udviklingen af digitale vækstmiljøer, som kan styrke digital innovation i virksomheder og tiltrække talenter og investeringer. Der er behov for en ambitiøs dansk indsats, hvis danske virksomheder skal følge med deres udenlandske konkurrenter, og hvis Danmark skal kunne tiltrække investeringer og virksomheder, som ønsker at udnytte mulighederne.
Digital Hub Denmark er en opfølgning på regeringens Strategi for Danmarks digitale vækst. Hubben skal styrke virksomhedernes adgang til kompetencer og muligheder for udvikling af digitale produkter og nye forretningsmodeller. Initiativet skal endvidere styrke samarbejdet mellem erhvervsliv og universiteter og markedsføre Danmark internationalt som et digitalt foregangsland med henblik på at tiltrække investeringer og digital viden og talent til Danmark.
Erhvervsminister Brian Mikkelsen:
”Danmarks fremtidige vækst og velstand afhænger af, at vi udnytter de nye teknologiske muligheder til at skabe vellønnede arbejdspladser og digital innovation. Derfor skal Danmark være en frontløbernation indenfor kommerciel udnyttelse af kunstig intelligens, Internet of Things og Big Data. Digital Hub Denmark skal sætte en strategisk retning for det digitale vækstmiljø i Danmark, der skal bygge videre på eksisterende successer og understøtte og skabe sammenhæng mellem de mange løfterige initiativer på området.”
Foreningens bestyrelse vil ansætte en direktør og et sekretariat, der skal stå for den daglige fremdrift af initiativet og nedsætte et Advisory Board, som skal rådgive regeringen om strategiske indsatser, der skal gøre Danmark til et af de førende vækstmiljøer i Europa indenfor kunstig intelligens, Internet of Things og Big Data. Advisory Boardet er sammensat af repræsentanter fra erhvervslivet, videninstitutioner og det danske vækstmiljø.
Formand for Digital Hub Denmark Per Kogut:
”Data er i dag det vigtigste råstof, og Danmark skal med i pionérfeltet på kunstig intelligens og anden ny teknologi, som bliver afgørende for vores velstand. Digital Hub Denmark skal arbejde for at samle de tunge kompetencer, så vi kan modne det digitale vækstmiljø i Danmark. Vi skal løfte i flok, jeg glæder mig meget til opgaven.”
I alt afsætter staten 110 mio. kr. i 2018-2022 til indsatsen, hvilket suppleres af midler fra partnerkredsen, Industriens Fond, samt andre deltagende private virksomheder, fonde og organisationer. Regeringen vil herudover etablere et Nationalt Center for Forskning i Digitale Teknologier, hvor der allerede er afsat 10 mio. kr. til at styrke samarbejdet mellem universiteter og virksomheder om digitale teknologier.
Bestyrelsen for Digital Hub Denmark består af følgende medlemmer:
- Per Kogut, CEO, NNIT (Formand)
- Michael Dithmer, Departementschef, Erhvervsministeriet (næstformand)
- Lars Frelle-Petersen, Direktør, DI
- Henrik Bodskov, Adm. Direktør, IBM
- Geert Laier Christensen, Underdirektør, Dansk Erhverv
- Ulrik Nødgaard, Adm. Direktør, Finans Danmark
- Susanne Hyldelund, Direktør, The Trade Council
- Hanne Meldgaard, Direktør, Uddannelses- og Forskningsministeriet
Nøgleord
Kontakter
Jesper Ingemann, Presserådgiver, Erhvervsministeriet. Tlf.: 91 39 94 14, e-mail: jesing@em.dk
Information om Erhvervsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Bredt flertal vil trykke på pauseknap for EU-krav til bærerdygtighedsrapportering21.10.2025 17:33:03 CEST | Pressemeddelelse
I dag førstebehandler Folketinget lovforslaget, som skal gennemføre og implementere EU’s såkaldte stop-the-clock-direktiv, der udskyder virksomheders pligt til at rapportere om bæredygtighed (CSRD).
Milliarder på vej til beskyttelse af dansk handelsflåde i tilfælde af krig21.10.2025 16:16:31 CEST | Pressemeddelelse
Et lovforslag, der skal sikre den danske handelsflåde i tilfælde af stormagtskrig eller krig med dansk deltagelse, skal nu førstebehandles i Folketinget.
Erhvervsministeren: En trist dag for den grønne omstilling17.10.2025 17:11:34 CEST | Pressemeddelelse
Der var ikke tilstrækkelig opbakning fra medlemslandene i FN’s Søfartsorganisation IMO, da de i dag skulle stemme om endeligt at vedtage global klimaregulering for international skibsfart. Aftalen blev udsat med et år.
Erhvervsministeren vil give kniven til bøvl og bureaukrati i restaurationsbranchen10.10.2025 10:00:03 CEST | Pressemeddelelse
Byrderne for restaurationsbranchen, kommunerne og politiet skal lettes. Derfor har erhvervsministeren igangsat et servicetjek af restaurationslovens regler.
Dansk donation skal hjælpe med at genopbygge Mykolaivs kritiske infrastruktur8.10.2025 16:00:08 CEST | Pressemeddelelse
De første specialkøretøjer er nu afleveret til Mykolaivs energiselskaber som en del af Danmarks civile støtte til Ukraine – et stærkt bevis på solidariteten og det tætte partnerskab mellem Danmark og den hårdt ramte region.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
