DI Trekantområdet hilser nye it- og ingeniøruddannelser i området velkommen

NB! Rettelse af tidligere udsendt pressemeddelelse, hvor der fejlagtigt var angivelse af 1200 nye uddannelsespladser.
Planerne om de mange nye uddannelser modtages med stor glæde af DI Trekantområdet:
- Fra erhvervslivets side hilser vi de mange nye it- og ingeniøruddannelser i Trekantområdet velkommen. Manglen på kvalificeret arbejdskraft bliver mere og mere alvorlig hos virksomhederne. Vi betragter manglen på arbejdskraft som den største og vigtigste økonomiske udfordring, vi står overfor i Trekantområdet, siger formanden for DI Trekantområdet, Carsten Kind, adm. dir. i Interacoustics A/S i Middelfart.
Det er endnu ikke afgjort hvor i Trekantområdet de nye uddannelser skal placeres. For virksomhederne er det vigtigste dog, at der nu kommer nye uddannelser med et højt fagligt indhold til området:
- Vi er meget tilfredse med, at det er besluttet at uddannelserne kommer til Trekantområdet. Vi ser gerne at etableringen af uddannelserne kommer til at ske så hurtigt som muligt. Det er også helt afgørende for virksomhederne, at uddannelserne har et højt fagligt niveau. Derfor vil vi opfordre til at der hurtigt bliver taget de nødvendige beslutninger om at få uddannet højt kvalificeret arbejdskraft her i Trekantområdet. Vi har brug for arbejdskraften. Under alle omstændigheder vil vi bakke fuldt op om den placering der vil blive besluttet, siger Carsten Kind.
Følg Dansk Industri på:
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos formand for DI Trekantområdet, adm. Direktør i Interacoustics A/S, Carsten Kind, tlf. 3062 5549
Billeder

Information om DI Trekantområdet
For yderligere information om DI Trekantområdet:
Chefkonsulent Morten Karlsbjerg
Mail: moka@di.dk
Tlf. 3377 3423
Mobil: 2917 9440
Chefsekretær Lissen Svellov
Mail: lsb@di.dk
Tlf. 3377 3702
Følg pressemeddelelser fra DI Trekantområdet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI Trekantområdet
DI: Kæmpe ja tak til nedsættelse af dækningsafgift i Kolding17.6.2025 15:55:27 CEST | Pressemeddelelse
Der er nu flertal i Kolding Byråd – Venstre, Konservative og De Radikale - for at nedsætte dækningsafgiften, som er en særskat, der pålægges erhvervsejendomme, og det vækker stor glæde hos virksomhederne i DI Trekantområdet.
Genvalg til bestyrelsesleder for DI Trekantområdet26.5.2025 17:08:40 CEST | Pressemeddelelse
På DI Trekantområdets generalforsamling den 26. maj 2025 var der genvalg til divisionsdirektør i Rambøll Danmark, Pia Jakobsgaard-Iversen. Samtidig blev Adm. Direktør Jesper Hansson, Svane Shipping, valgt som nyt bestyrelsesmedlem.
Der er blevet længere mellem busserne i Trekantområdet17.2.2025 05:00:00 CET | Pressemeddelelse
Siden 2010 er antallet af timer, som de kommunale busser kører i Fredericia, Kolding og Vejle, faldet med cirka 24.800 timer, samtidig med at cirka 30 procent af familierne i de tre kommuner ikke har bil. Busdriften er afgørende for virksomhedernes mulighed for at finde medarbejdere og lærlinge, mener DI Trekantområdet.
DI-pris til Give-virksomhed som går nye veje for at skaffe medarbejdere21.1.2025 14:37:10 CET | Pressemeddelelse
Give-virksomheden Eryk A/S er gået helt nye veje for at skaffe arbejdskraft, som arbejder kloden rundt for at gøre virksomheder mere bæredygtige. Nu belønnes Eryk med fornem DI-pris.
Behov for mere samarbejde mellem virksomheder og skoler i Trekantområdet16.10.2024 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Erhvervspraktik og klassebesøg hos lokale virksomheder er en del af skoleskemaet på flere skoler i Trekantområdet. Men hvis eleverne i 7., 8. eller 9. klasse allerede fra næste skoleår skal i en uges erhvervspraktik, skal skolerne i gang med at skabe kontakt til langt flere virksomheder. Udpeg en erhvervsplaymaker og hent inspiration i Middelfart, lyder opfordringen fra DI Trekantområdet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum