DI: Regeringen anviser vejen til mere grøn omstilling
19.4.2023 16:12:46 CEST | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse

Regeringen har i dag fremlagt sine bud på, hvordan Danmark skal nå sine klimamål i 2025 og samtidigt accelerere udbygningen af vedvarende energi. DI’s politiske direktør, Emil Fannikke Kiær, roser forslagene, og understreger vigtigheden af, at de ambitiøse klimamål nu bliver fulgt op med handling.
- Jeg er meget tilfreds med de ambitiøse forslag, regeringen spiller på banen i dag. De viser med al tydelighed, at regeringen har lyttet til dansk erhvervslivs ønsker om eksempelvis at sætte flere havvindmøller op på samme areal. De politiske mål og hensigter bliver nu fulgt op af konkret handling, hvilket er vigtigt for at indfri 2025-målet. Vi håber, at CCS kommer til at spille en afgørende rolle, siger Emil Fannikke Kiær og fortsætter:
- Der er mindre end syv år til klimamålstregen i 2030. Det kræver et enormt temposkifte i den grønne omstilling. Derfor er det vigtigt, at regeringen udvider de arealer, hvor man må opsætte havvindmøller i dansk farvand fra 15 til 30 pct. Det har en kæmpe betydning i forhold til at sætte skub i en dansk produktion af Power to X-brændsler. Og når vi skal realisere de nye energiparker på land, er vi nødt til at sikre en intelligent arealplanlægning med flere formål og sameksistens. Derudover kan vi med glæde konstatere, at vi har mere end 100 pct. grøn gas i nettet i 2030. Det er nogle helt håndfaste eksempler på det, der skal få Danmark i mål. Og som virksomhederne kan bidrage aktivt til, siger han.
Regeringen præsenterer også forslag, der skal hjælpe transportbranchen med at udlede mindre frem mod 2025. Blandt andet bliver vægt- og dimensionskravet fremrykket, hvilket betyder, at lastbilerne kan køre med mere gods. Klimaeffekterne kommer således et år tidligere end forventet.
- Det er tydeligt, at transportministeren har lyttet til virksomhederne her. Når lastbilerne kan flytte mere gods ad gangen, så kan de gøre det mere omkostningseffektivt. Det er en stor hjælp for branchen, at de kan gøre noget godt for klimaet, uden det bliver dyrere for dem – det har vi kæmpet hårdt for, siger Emil Fannikke Kiær.
Forslaget om at hæve iblandingskravet ser den politiske direktør dog lidt mere lorent på. Han påpeger, at regeringen i stedet bør afgiftsfritage grønne biobrændstoffer.
- Iblandingskravet er ikke den bedste løsning isoleret set. Hverken for klimaet, bilisterne og virksomhederne. Et øget iblandingskrav gør benzin og diesel dyrere, så hvis man ikke ønsker, at det skal være dyrere at være dansker og køre grønt, bør politikerne i de kommende forhandlinger afgiftslempe de grønne biobrændstoffer, siger Emil Fannikke Kiær.
Følg os på:
Kontakter
For yderligere oplysninger kontakt presserådgiver Ben Ron på tlf. 2830 5452.
Billeder

Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Kongeligt erhvervsfremstød styrker danske virksomheder i Australien16.3.2026 06:33:18 CET | Pressemeddelelse
Rekordmange danske virksomheder er i de kommende dage med kongeparret på erhvervsfremstød i Melbourne, hvor DI i forvejen har kontor. Det er primært vedvarende energi og grønt byggeri, der er i fokus, men også virksomheder inden for life science, forsvar og fødevarer er med på fremstødet.
DI: Årets kvote 2-ansøgninger er en rigtig god nyhed for erhvervslivet15.3.2026 19:27:55 CET | Pressemeddelelse
Antallet af unge, der søger ind på de tekniske og naturvidenskabelige bacheloruddannelser via kvote 2, er gået frem med 10 procent og 8 procent sammenlignet med sidste år. Det viser tal fra Udannelses- og forskningsministeriet, efter at ansøgningsfristen udløb i dag kl. 12. Fremgangen vækker begejstring i Dansk Industri, hvis medlemmer beskæftiger mange med en teknisk og naturvidenskabelig baggrund.
Erhvervsorganisationer går mod formueskat: Hvem skal eje Danmark?10.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Formueskatten rammer iværksættere og virksomhedsejere, men freder udenlandske virksomheder på opkøb i Danmark. Det bliver dermed sværere at holde danske virksomheder på danske hænder, lyder budskabet fra DI og 14 andre erhvervsorganisationer.
DI kritiserer S-pensionsudspil: Gambler med dansk økonomi5.3.2026 13:25:41 CET | Pressemeddelelse
Socialdemokratiet burde belønne seniorer for deres arbejdslyst i stedet for at trække raske medarbejdere i tusindvis ud af arbejdsmarkedet, lyder det fra Dansk Industri
DI om EU-Kommissionens industriudspil: Europa skal være åbent – men ikke naivt4.3.2026 13:39:09 CET | Pressemeddelelse
Det er afgørende for Europas fremtid, at vi holder balancen mellem åbenhed og nye industripolitiske redskaber. Den balance er nogenlunde ramt i EU-Kommissionens nye store industripolitiske udspil, Industrial Accelerator Act, som blev præsenteret i dag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
