DI: Permanent forskningsfradrag kan bevare dansk førerposition i life science
18.9.2020 08:00:00 CEST | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse

- Life science-industrien har en helt central betydning for Danmark. Bidraget til velfærd og arbejdspladser er meget højt, og først under nedturen i 2008 og nu under corona-pandemien er life science-virksomhederne nogle af dem, der trækker Danmark økonomisk ud af krisen. Derfor er det så vigtigt for Danmark at bevare forskning og vækst i life science virksomhederne, og et permanent højt forskningsfradrag vil virkelig kunne rykke noget for vores mange forskningstunge life science-virksomheder, siger vicedirektør i DI Henriette Søltoft, der er vært for 130 gæster digitalt og fysisk i Industriens Hus.
-Som Erhvervsministeriets fodaftryksrapport viste i sidste uge, så er både vækst og grøn udvikling i life science-industrien inde i en flot udvikling. Men udviklingen inden for forskning, uddannelse og investeringer i life science i resten af verden er også kraftigt stigende, især i Asien, så fortsat vækst er ikke sikret, og vores stilling på verdensmarkedet er truet. Et permanent forskningsfradrag på 130 procent vil være politikernes investering i at fastholde Danmarks position – og desuden en investering i at få et øget antal udenlandske life science-virksomheder til at drive forskning og lægge arbejdspladser i Danmark.
- Hverken virksomhederne eller samfundet kan bære, hvis vi ikke investerer i forskning. Forskningsfradraget kan i de kommende år sikre flere arbejdspladser samt et øget tilskud til Danmarks velfærd fra life science-branchen. Forskningsfradraget kan sikre udvikling af bedre løsninger til patienterne og fremtidssikre en industri, som er robust over for kriser og vigende konjunkturer. En garant for at Danmark står bedre også i økonomisk svære tider, siger Henriette Søltoft.
Et 130 procents forskningsfradrag er allerede en del af de anbefalinger, som Genstartsteam for life science har afleveret til regeringen. Forslaget er dermed en del af de kommende forhandlinger i regeringen om en ny vækststrategi for life science.
Det overordnede tema på Sundhedsindustriens Dag er "Tilbage på sporet efter COVID-19", og der vil blandt andre være oplæg fra sundhedsminister Magnus Heunicke, departementschef i Erhvervsministeriet Michael Dithmer og adm. direktør i Danske Regioner Adam Wolf.
Link til program på Sundhedsindustriens dag: https://www.danskindustri.dk/brancher/di-lifescience/arrangementer/sundhedsindustriens-dag-2020/
Følg os på:
Kontakter
Yderligere oplysninger:
Vicedirektør Henriette Søltoft, 2088 3919
For baggrund om Sundhedsindustriens Dag ring chefkonsulent Susanne B. Christensen, 2949 4417
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Mette F’s formueskat kan ramme 850.000 danskeres job og gør Danmark 16 mia. kr. fattigere om året26.2.2026 19:06:33 CET | Pressemeddelelse
Socialdemokraternes formueskat vil gøre Danmark markant fattigere hvert år, og det vil ramme arbejdspladser i de danske familievirksomheder.
DI: Skadeligt forslag om formueskat26.2.2026 13:17:49 CET | Pressemeddelelse
Dansk Industri advarer mod Socialdemokratiets forslag om at indføre en formueskat og kalder det gift for danske arbejdspladser.
DI om valgkampen: Vi har ikke et valg26.2.2026 12:48:22 CET | Pressemeddelelse
Hvis politikerne vil bevare arbejdspladser og udvikle Danmark, er det helt nødvendigt, at der fortsat er penge i den fælles kasse, og det kan ingen politikere løbe fra, lyder det fra Dansk Industri
DI om 2035-plan: Fremtiden skal ikke betales af højere skatter24.2.2026 10:20:07 CET | Pressemeddelelse
Der er gode elementer i regeringens 2035-plan, men der mangler desværre fokus på, hvor pengene til fremtidens vækst og velfærd skal komme fra, lyder det fra Dansk Industri, der kritiserer, at flere partier i stedet vil hæve skatterne.
DI: Tyveri af viden er en alvorlig trussel mod Danmark23.2.2026 07:47:23 CET | Pressemeddelelse
Dansk viden, teknologi og innovation er fundamentet under vores velstand, vores arbejdspladser og vores sikkerhed. Men netop dét, der gør Danmark stærkt som samfund, gør os samtidig sårbare. Derfor lancerer Politiets Efterretningstjeneste (PET) sammen med bl.a. Dansk Industri (DI) i dag en landsdækkende kampagne om sikker innovation.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

