DI om valgkampen: Massive udfordringer kalder på konkrete svar
5.10.2022 13:05:57 CEST | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse

Onsdag har statsminister Mette Frederiksen udskrevet folketingsvalg. I Danmarks største erhvervsorganisation Dansk Industri (DI) håber man på en valgkamp med fokus på substans.
- Vi står som land over for massive udfordringer i den kommende valgperiode. Lige nu står vi i en buldrende energikrise, og når vi kigger frem, er der så mange områder, hvor vi i fællesskab gerne vil løfte samfundet og den grønne omstilling. Derfor er der brug for en valgkamp med fokus på helt konkrete og langsigtede løsninger på samfundets store udfordringer. Erhvervslivet har store ambitioner for Danmark og er klar til at sætte yderligere fart på eksempelvis den grønne omstilling. Men det kræver, at det kommende folketing sikrer ressourcer, arbejdskraft og økonomi nok, siger Lars Sandahl Sørensen, adm. direktør i DI.
- For tre år siden handlede valgkampen meget om, hvem der kunne love mest velfærd. Jeg håber, at vi denne gang kan få en mere ærlig samtale om, hvordan vi som samfund reelt løfter, prioriterer og finansierer alle de ambitioner, vi har for fremtiden. Vi kan ikke få en reel grøn omstilling, de bedste uddannelser eller sikre fundamentet under velfærden uden større reformambitioner end i den nuværende valgperiode, hvor arbejdsudbuddet kun blev løftet med 1700 personer, fortsætter DI-direktøren.
Han understreger, at man i DI gerne vil have et trygt velfærdssamfund med gode skoler, et effektivt sundhedsvæsen, et stærkt forsvar og meget mere.
- Finansieringen af vores velfærdsgoder kan bare ikke længere sådan uden videre findes i råderummet, hvis det offentlige forbrug forbliver uændret. Hvis vi fortsætter de seneste års meget høje offentlige forbrug, vil hele det beregnede råderum være brugt allerede flere år før 2030. Derfor skal vi have politikerne til at give deres bud på, hvordan vi fremtidssikrer det danske samfund og styrker erhvervslivets forudsætninger for at bringe løsningerne til bordet, siger Lars Sandahl Sørensen.
- En afgørende del af fremtidens løsninger bliver at skrue op for samarbejdet i den kommende valgperiode. Kun hvis vi samarbejder på tværs af det private og det offentlige og tilstræber brede politiske aftaler på tværs af blokkene på Christiansborg, kan vi finde de ambitiøse og strukturelle svar på de mange udfordringer, fortsætter DI-direktøren.
Lars Sandahl Sørensen håber på, at kandidaterne vil tage ansvaret for en valgkamp, der skal handle om politiske løsninger frem for populisme.
- Jeg ønsker et rigtig godt valg til de politiske kandidater. Særligt til de kandidater, som for første gang stiller sig op på ølkassen og tager ansvar for vores lands ve og vel. De kandidater viser altså noget mod, vilje og hjerte, og jeg er sikker på, at de hver og én har ambitioner om at gøre noget godt for vores lille land. Det skal vi allesammen huske på. Særligt når vi er uenige, siger Lars Sandahl Sørensen.
For mere om DI’s prioriteter i valgkampen, se www.di.dk/valg
Følg os på:
Kontakter
Nis Peder KolbyPresserådgiver
Tlf:40323400nipk@di.dkBilleder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Kongeligt erhvervsfremstød styrker danske virksomheder i Australien16.3.2026 06:33:18 CET | Pressemeddelelse
Rekordmange danske virksomheder er i de kommende dage med kongeparret på erhvervsfremstød i Melbourne, hvor DI i forvejen har kontor. Det er primært vedvarende energi og grønt byggeri, der er i fokus, men også virksomheder inden for life science, forsvar og fødevarer er med på fremstødet.
DI: Årets kvote 2-ansøgninger er en rigtig god nyhed for erhvervslivet15.3.2026 19:27:55 CET | Pressemeddelelse
Antallet af unge, der søger ind på de tekniske og naturvidenskabelige bacheloruddannelser via kvote 2, er gået frem med 10 procent og 8 procent sammenlignet med sidste år. Det viser tal fra Udannelses- og forskningsministeriet, efter at ansøgningsfristen udløb i dag kl. 12. Fremgangen vækker begejstring i Dansk Industri, hvis medlemmer beskæftiger mange med en teknisk og naturvidenskabelig baggrund.
Erhvervsorganisationer går mod formueskat: Hvem skal eje Danmark?10.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Formueskatten rammer iværksættere og virksomhedsejere, men freder udenlandske virksomheder på opkøb i Danmark. Det bliver dermed sværere at holde danske virksomheder på danske hænder, lyder budskabet fra DI og 14 andre erhvervsorganisationer.
DI kritiserer S-pensionsudspil: Gambler med dansk økonomi5.3.2026 13:25:41 CET | Pressemeddelelse
Socialdemokratiet burde belønne seniorer for deres arbejdslyst i stedet for at trække raske medarbejdere i tusindvis ud af arbejdsmarkedet, lyder det fra Dansk Industri
DI om EU-Kommissionens industriudspil: Europa skal være åbent – men ikke naivt4.3.2026 13:39:09 CET | Pressemeddelelse
Det er afgørende for Europas fremtid, at vi holder balancen mellem åbenhed og nye industripolitiske redskaber. Den balance er nogenlunde ramt i EU-Kommissionens nye store industripolitiske udspil, Industrial Accelerator Act, som blev præsenteret i dag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

