DI med 20 forslag der skal redde dansk eksport

Det begynder at tynde ud i ordrebøgerne hos danske eksportvirksomheder, der i de kommende kvartaler vil se effekten af flere måneders nedlukning – ikke bare i Danmark, men også på en lang række markeder i udlandet, som flere tusinde danske eksportvirksomheder og deres 845.000 medarbejdere er afhængige af.
- Danmark er en lille og åben økonomi, som er dybt afhængig af eksport, der er den vigtigste drivkraft for den økonomiske vækst i Danmark. Coronakrisen har lukket for adgangen til den globale markedsplads, efterspørgslen falder dramatisk, og mange eksportvirksomheders livsgrundlag er truet. Den udvikling skal vi være på forkant med, siger Lars Sandahl Sørensen, adm. direktør i Dansk Industri.
Otte ud af ti eksportvirksomheder regner med massive tab i 2020, der vil tage flere år at indhente. DI’s 20 konkrete eksportforslag er skræddersyet til både at hjælpe her og nu og på lang sigt, så vi værner om vores konkurrenceevne og dermed sikrer, at danske virksomheder står så stærkt som muligt efter krisen.
På kort sigt skal Udenrigsministeriet bruge alle ressourcer på at fremme eksporten. Nye skatte-, moms- og toldtiltag skal frigive nødvendig likviditet, og der er desuden brug for at understøtte forskning og udvikling samt fjerne eksportbarriere i EU og genoprette det indre marked.
- Mere end en tredjedel af eksportvirksomhederne forventer først at være tilbage til normal eksportomsætning i 2022 eller senere. Det er en dyster prognose, der kun bliver værre så længe grænsebommene er nede, og flyene er parkeret på jorden. Danmark har fået kontrol over coronavirusset hurtigere end i mange andre lande, og det forspring skal vi bruge til at fremme dansk eksport, siger Lars Sandahl Sørensen.
Virksomhedernes salg til udlandet har fået større og større betydning for dansk økonomi, da en stigende andel af beskæftigelsen og væksten i Danmark kommer fra eksport. Derfor rammer den store nedtur i eksporten hårdere i dag, end den ville have gjort for 20-30 år siden.
- Godt 845.000 danske job afhænger af eksport, der er selve forudsætningen for vores velfærdssamfund. Derfor haster det med at få gang i indsatser, der sikrer vores konkurrenceevne. Der er meget at kæmpe for. Den danske regering kan selvfølgelig ikke bestemme, hvornår andre lande skal åbne, men der kan alligevel gøres en del, hvilket vi har 20 forslag til, siger Lars Sandahl Sørensen.
Ifølge en ny rundspørge i DI’s Virksomhedspanel, er eksportvirksomhederne mest fokuserede på tre ting; at genskabe eksporten til virksomhedernes eksisterende markeder, at introducere nye varer og tjenester samt styrke konkurrenceevnen. Hvis danske virksomheder skal fastholde sin styrkeposition efter coronakrisen, er der behov for nye tiltag på EU-niveau og globalt. I eksportkataloget er der ni forslag, der kræver vi styrker samarbejdet uden for Danmarks grænser.
- Det indre marked er EU’s helt store vækstmotor, og vi skal hurtigst muligt have genoprettet økonomien på vores største og vigtigste nærmarked. Vi skal fremtidssikre vores samfund og økonomi, og det er derfor helt afgørende, at vi kommer tilbage på det grønne vækstspor i EU, så vi ikke styrer ind i en klimakrise efter coronakrisen, siger Lars Sandahl Sørensen.
Læs mere om DI's eksportforslag her
Følg os på:
Kontakter
For yderligere kontakt DI’s presserådgiver Ditte Rieland på tlf: +45 22467822 eller e-mail: dirh@di.dk eller DI’s afsætningspolitiske chef Peter Thagesen på tlf. eller e-mail: pth@di.dk
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Regeringen løfter samfundssikkerheden markant – men erhvervslivet skal inddrages mere13.12.2025 07:16:45 CET | Pressemeddelelse
Regeringens beslutning om en langsigtet og ambitiøs investering i bekæmpelsen af hybride trusler betyder et markant løft af samfundssikkerheden. Sådan lyder reaktionen fra landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI). Men DI efterlyser en større involvering af det private erhvervsliv i planerne for et mere modstandsdygtigt Danmark.
DI: Ny lægemiddelaftale er bedre end frygtet - men et skridt i den forkerte retning11.12.2025 07:22:33 CET | Pressemeddelelse
Den nye lægemiddelpakke stiller medicinalindustrien ringere end i dag, men aftalen er langt bedre, end EU-Kommissionen oprindeligt lagde op til, lyder det fra Dansk Industri, der særligt roser den danske regerings indsats under forhandlingerne.
DI: Vedtagelsen af forenklingspakke vigtigt skridt for EU9.12.2025 07:48:07 CET | Pressemeddelelse
Efter et langt forløb er EU’s store regelforenklingspakke for rapportering om bæredygtighed nu endeligt vedtaget. Det er et vigtigt skridt for EU og en sejr for det danske EU-formandskab. Regelforenkling er nødvendig, hvis Europa skal bevare sin globale konkurrencekraft. Derfor håber DI, at der i den kommende tid vil blive vedtaget en række yderligere regelforenklingspakker.
Thomas Bustrup stopper i DI8.12.2025 22:22:13 CET | Pressemeddelelse
Viceadm. direktør Thomas Bustrup stopper i DI efter spirituskørsel.
DI: Knap halvdelen af de ældre kender ikke til frit valg af plejehjem5.12.2025 10:29:52 CET | Pressemeddelelse
Den landsdækkende brugertilfredshedsundersøgelse for plejehjem viser, at 44 procent af de ældre ikke ved, at de har ret til frit valg af plejebolig. Kommunerne skal løfte et større ansvar for at informere og vejlede, mener DI.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

