DI: Især landkommuner bør gøre mere for de mindste virksomheder
En grafiker, en tømrer, en frisør og en tekstforfatter med ingen eller kun ganske få ansatte udover chefen selv. Den slags mikrovirksomheder er der næsten 300.000 af i hele Danmark. De er jævnt fordelt på tværs af kommunetyper, men i landkommunerne har mikrovirksomhederne særlig stor betydning for aktiviteten i erhvervslivet, viser en ny analyse fra Dansk Industri (DI).
Særligt i nogle af de østjyske landkommuner står de helt små virksomheder for en markant større del af omsætningen sammenlignet med i storbyerne. I kommunerne Norddjurs, Syddjurs og Samsø, stammer henholdsvis 41, 40 og 70 procent af omsætningen fra mikrovirksomheder.
- Der er brug for kommunale initiativer, der har blik for hverdagen i mikrovirksomhederne. Jo mindre tid de mindste virksomheder skal bruge på administration, jura og rapportering, jo mere tid kan de dedikere til at udvikle deres forretning. Kommuner bør derfor gøre en ekstra indsats for at nå mikrovirksomhederne f.eks. gennem Erhvervshus Midtjylland eller ved at tilbyde administrativ hjælp og rådgivning, lyder opfordringen fra Anders Strange, formand for DI Østjylland.
Det kan nemlig være fristende for kommuner at lægge mest energi i at servicere de større virksomheder. Men det kan ifølge DI forhindre udvikling og vækst især i landkommunerne.
- Det er klogt for kommunerne at satse på de mindste virksomheder. Skal vi øge væksten i samfundet, kan vi ikke se bort fra de små virksomheder. Hver for sig repræsenterer de ikke store omsætningsbeløb eller ansatte, men tilsammen er de en gigant, der kan måle sig med de større virksomheder, især i landområderne. Og så skal vi huske, at alle store virksomheder også har været små en gang, siger Anders Strange.
De mindste virksomheder er typisk enkeltmandsvirksomheder, som f.eks. tømrere, freelancere og iværksættere. De udgør mere end ni ud af ti danske virksomheder, og de findes i hele landet. Men det kan også være virksomheder med op til ti ansatte.
Følg Dansk Industri på:
Kontakter
For yderligere oplysninger:
Formand for DI Østjylland Anders Strange via pressekoordinator Lars Bøgeskov 2236 3138
Information om DI Østjylland
For yderligere information om DI Østjylland:
Chefkonsulent Michael Jul-Nørup Pedersen
Mail: mjnp@di.dk
Tlf. 3377 4588
Mobil: 2924 7009
Koordinator Vinnie Røslau
Mail: vir@di.dk
Tlf. 3377 3675
Følg pressemeddelelser fra DI Østjylland
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI Østjylland
Ny måling: Favrskov lander blødt i erhvervsvenlighed4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Favrskov Kommune falder i årets udgave af Dansk Industris måling, Lokal Erhvervsvenlighed 2025, en enkelt plads tilbage, nu til en pæn nummer 31 blandt Danmarks 91 deltagende kommuner. Kommunen, der tidligere var en af landets mest erhvervsvenlige, ser nu ud til at have stabiliseret sig i det bløde midterfelt.
Aarhus dumper i erhvervsvenlighed efter brud på central aftale4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Aarhus Kommune oplever i år tilbagegang i Dansk Industris måling af erhvervsvenligheden og placerer sig som nummer 72 ud af 91 kommuner – et fald fra sidste års placering som nummer 65. Årets resultat afspejler ifølge DI’s bestyrelsesleder i DI Østjylland Anders Strange ikke kun velkendte udfordringer med at forbedre mobiliteten i byen. Det kan også læses som virksomhedernes kritik af, at politikerne ikke stod ved den politiske aftale om at afskaffe dækningsafgiften.
Skanderborg blandt Danmarks mest erhvervsvenlige kommuner4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Skanderborg Kommune rykker frem til en flot 5. plads i Dansk Industris nye måling af erhvervsvenligheden i de danske kommuner. Med en fremgang fra en 9. plads i 2024 til en samlet 5. plads i årets måling viser Skanderborg, at kommunen for alvor har konsolideret sin position som et attraktivt sted at drive virksomhed.
Fremgangen er stoppet i Syddjurs4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter flere års fremgang falder Syddjurs Kommune en anelse tilbage i Dansk Industris store undersøgelse af erhvervsvenligheden i de danske kommuner, Lokal Erhvervsvenlighed 2025. Syddjurs lander i år på en 55. plads ud af 91 kommuner – et fald fra sidste års 53. plads. Resultatet understreger, at der fortsat er betydelige udfordringer for erhvervslivet i kommunen, men at der også er områder, hvor potentialet er til stede.
Ung møbelsnedkers svendestykke udløser DI-pris14.8.2025 15:48:23 CEST | Pressemeddelelse
Møbelsnedker Alma Petrine Nielsen fra Kjeldtoft Møbelsnedkeri modtager i år DI's lærlingepris i Østjylland for sit store faglige engagement og sin rolle som forbillede for unge, og ikke mindst kvinder, i håndværksfagene.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum