DI: Især landkommuner bør gøre mere for de mindste virksomheder
En grafiker, en tømrer, en frisør og en tekstforfatter med ingen eller kun ganske få ansatte udover chefen selv. Den slags mikrovirksomheder er der næsten 300.000 af i hele Danmark. De er jævnt fordelt på tværs af kommunetyper, men i landkommunerne har mikrovirksomhederne særlig stor betydning for aktiviteten i erhvervslivet, viser en ny analyse fra Dansk Industri (DI).
Særligt i nogle af de østjyske landkommuner står de helt små virksomheder for en markant større del af omsætningen sammenlignet med i storbyerne. I kommunerne Norddjurs, Syddjurs og Samsø, stammer henholdsvis 41, 40 og 70 procent af omsætningen fra mikrovirksomheder.
- Der er brug for kommunale initiativer, der har blik for hverdagen i mikrovirksomhederne. Jo mindre tid de mindste virksomheder skal bruge på administration, jura og rapportering, jo mere tid kan de dedikere til at udvikle deres forretning. Kommuner bør derfor gøre en ekstra indsats for at nå mikrovirksomhederne f.eks. gennem Erhvervshus Midtjylland eller ved at tilbyde administrativ hjælp og rådgivning, lyder opfordringen fra Anders Strange, formand for DI Østjylland.
Det kan nemlig være fristende for kommuner at lægge mest energi i at servicere de større virksomheder. Men det kan ifølge DI forhindre udvikling og vækst især i landkommunerne.
- Det er klogt for kommunerne at satse på de mindste virksomheder. Skal vi øge væksten i samfundet, kan vi ikke se bort fra de små virksomheder. Hver for sig repræsenterer de ikke store omsætningsbeløb eller ansatte, men tilsammen er de en gigant, der kan måle sig med de større virksomheder, især i landområderne. Og så skal vi huske, at alle store virksomheder også har været små en gang, siger Anders Strange.
De mindste virksomheder er typisk enkeltmandsvirksomheder, som f.eks. tømrere, freelancere og iværksættere. De udgør mere end ni ud af ti danske virksomheder, og de findes i hele landet. Men det kan også være virksomheder med op til ti ansatte.
Følg Dansk Industri på:
Kontakter
For yderligere oplysninger:
Formand for DI Østjylland Anders Strange via pressekoordinator Lars Bøgeskov 2236 3138
Information om DI Østjylland
For yderligere information om DI Østjylland:
Chefkonsulent Michael Jul-Nørup Pedersen
Mail: mjnp@di.dk
Tlf. 3377 4588
Mobil: 2924 7009
Koordinator Vinnie Røslau
Mail: vir@di.dk
Tlf. 3377 3675
Følg pressemeddelelser fra DI Østjylland
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI Østjylland
Skanderborgvirksomhed modtager DI’s Initiativpris 2024 for banebrydende bidrag til grøn omstilling19.12.2024 15:03:12 CET | Pressemeddelelse
(Ny version med borgmestercitat)
Skanderborgvirksomhed modtager DI’s Initiativpris 2024 for banebrydende bidrag til grøn omstilling19.12.2024 10:56:06 CET | Pressemeddelelse
Virksomheden Nissen Energy A/S i Skanderborg, har markeret sig som en central spiller i den grønne omstilling med sine innovative løsninger inden for gasmotoranlæg, gasopgradering og energigenvinding. Det betyder konkret, at fossile gasanlæg bliver omdannet til at anvende biogas som en mere bæredygtig energikilde. Som anerkendelse for bidrag til bæredygtighed er Nissen Energy blevet tildelt DI Østjyllands Initiativpris 2024: Nissen Energy viser, at den grønne omstilling ikke er en ide i fremtiden, men noget, der allerede sker i praksis – her og nu. De er et lysende eksempel på, hvordan østjyske virksomheder går foran i den bæredygtige omstilling," siger Anders Strange, bestyrelsesleder for DI Østjylland, i sin motivering af prisen. Nissen Energy specialiserer sig i bæredygtige energiløsninger, herunder design, installation og vedligeholdelse af gasmotoranlæg. Endvidere genindvinder Nissen Energy varmen fra deres anlæg, hvor overskudsvarmen, der ikke kan anvendes internt, leveres til fj
Samarbejdet mellem virksomheder og folkeskoler er i top i flere steder i Østjylland16.10.2024 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Erhvervspraktik og klassebesøg hos lokale virksomheder er en del af skoleskemaet på mange skoler i Østjylland – særligt på Djursland. Men hvis det skal lykkes allerede fra næste skoleår at sikre en uges erhvervspraktiktik til alle elever i enten 7., 8. eller 9. klasse, kræver det, at skolerne skruer op for kontakten til virksomhederne. Udvid erhvervsplaymakerordningen, lyder opfordringen fra DI Østjylland
Aarhus Kommune oplever fremgang i erhvervsvenlighed4.9.2024 19:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Aarhus virksomheder er blevet mere tilfredse med erhvervsvenligheden i Aarhus Kommune, som i Dansk Industris store, årlige måling af erhvervsvenligheden i danske kommuner rykker 15 pladser frem. Aarhus er nu nummer 65 blandt landets kommuner, og har lagt afstand til København, som er nummer 83 på listen. Samtidig nærmer Aarhus sig Aalborg (58) og Odense (61). Men da der indgår 91 kommuner i målingen, er der fortsat potentiale for forbedring. - Aarhus er en kommune i vækst og fremgang på rigtig mange parametre – og således også i erhvervsvenlighed. Men spørgsmålet er jo, om potentialet kunne udnyttes endnu bedre, siger Anders Strange, bestyrelsesleder i DI Østjylland. Det er igen i år infrastruktur, der fylder mest i virksomhedernes ønsker til kommunens prioritering. Og siden undersøgelsen blev foretaget, har kommunen landet en stor mobilitetsplan. Men effekterne ligger jo pænt ude i fremtiden, påpeger Anders Strange. - Jeg ser mange gode takter i mobilitetsplanen og ser frem til den vi
Syddjurs Kommune fortsætter fremgangen i erhvervsvenlighed4.9.2024 19:30:00 CEST | Pressemeddelelse
De gode kommunale viljer i Syddjurs, blandt andet med etableringen af den fremskudte erhvervsserviceenhed på Ny Lufthavnsvej i Stabrand, ser ud til at give pote. Syddjurs Kommune har nemlig gjort betydelige fremskridt inden for byggesagsbehandling og information og dialog med virksomhederne i Dansk Industris årlige undersøgelse af danske kommuners erhvervsvenlighed, Lokal Erhvervsvenlighed 2024. - En hurtig og effektiv sagsbehandling er essentiel for vores lokale erhvervsliv, og det samme gælder for en god dialog mellem kommune og virksomheder. Den fremskudte erhvervsserviceenhed har tydeligvis haft en positiv effekt på den overordnede erhvervsvenlighed. Men den enhed kan jo ikke gøre det alene, alle forvaltningerne i kommunen må fortsætte det gode arbejde, siger Anders Strange, bestyrelsesleder for DI Østjylland. I år er 15. gang DI udsender en måling af den lokale erhvervsvenlighed i Danmarks kommuner. Syddjurs Kommune fortsætter sin fremgang og rykker op fra 67. pladsen i 2023 til 5
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum