DI: Grøn implementering er afgørende for at Danmark kan nå klimamålet
28.2.2023 11:06:20 CET | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse

Selv hvis det lykkes Danmark at nå i mål med klimamålet om en 70 pct. CO2-reduktion i 2030, så er det ikke sikkert, at vi i Danmark samtidigt opfylder vores klimaforpligtelser ift. EU. Sådan lyder en af konklusionerne i Klimarådets årlige statusrapport. Der er derfor behov for, at vi fra dansk side bliver endnu bedre til at samarbejde om klimaindsatsen i EU, mener DI’s klimapolitiske chef Anne Højer Simonsen.
- Det er uomtvisteligt en styrke for Danmark, når EU har høje klimaambitioner og robuste værktøjer til at reducere udledningen af CO2. Hver gang EU reducerer CO2-udledningerne med 1 procentpoint, så falder de globale udledninger altså mere end Danmarks samlede udledning. Så vi skal tænke de europæiske og danske løsninger endnu tættere sammen, hvis vi skal nå vores fælles klimamål, siger Anne Højer Simonsen.
Der vil stadig være et reduktionsbehov på 6 mio. ton CO2 for at opfylde de europæiske mål.
- De danske grønne løsninger spiller en stor rolle globalt og leder til store reduktioner i mange andre lande. Det er rigtig godt, at Klimarådet er med til at starte en samtale om, hvordan vi bidrager globalt, og ser det som integreret del af den danske klimapolitik, siger DI’s klimachef.
Klimarådet understreger også vigtigheden af energieffektivisering, som gør det billigere at gå fra gas til grøn varme på den korte bane, men energieffektivisering er mere end det.
- Energieffektivisering er ikke kun en løsning på den nuværende energikrise, det er også et helt centralt virkemiddel for at få løst vores klimaudfordringer. Det handler om at spare på energien, men også om at bruge energien mere klogt. Derfor skal vi få de forskellige sektorer til at snakke sammen på tværs, så vores energi udnyttes effektivt på de tidspunkter, hvor der er behov for den, siger Anne Højer Simonsen.
Følg os på:
Billeder

Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Danmark har brug for samarbejde i en stærk og ansvarlig regering25.3.2026 09:20:07 CET | Pressemeddelelse
Efter folketingsvalget opfordrer Dansk Industri (DI) til et bredt politisk samarbejde, der i en tid med global uro kan sikre, at Danmarks konkurrencekraft bliver styrket, så der også i fremtiden er råd og kræfter til de nødvendige investeringer i vores samfund. Det bliver dog en svær opgave at få 12 forskellige partier til at samarbejde, siger DI’s adm. direktør.
DI Life Science styrker bestyrelsen og det globale fokus24.3.2026 13:01:34 CET | Pressemeddelelse
Ny bestyrelse præsenterer klare mål midt i geopolitisk uro med fokus på konkurrenceevne og bedre handelsvilkår.
DI: Kongeligt erhvervsfremstød styrker danske virksomheder i Australien16.3.2026 06:33:18 CET | Pressemeddelelse
Rekordmange danske virksomheder er i de kommende dage med kongeparret på erhvervsfremstød i Melbourne, hvor DI i forvejen har kontor. Det er primært vedvarende energi og grønt byggeri, der er i fokus, men også virksomheder inden for life science, forsvar og fødevarer er med på fremstødet.
DI: Årets kvote 2-ansøgninger er en rigtig god nyhed for erhvervslivet15.3.2026 19:27:55 CET | Pressemeddelelse
Antallet af unge, der søger ind på de tekniske og naturvidenskabelige bacheloruddannelser via kvote 2, er gået frem med 10 procent og 8 procent sammenlignet med sidste år. Det viser tal fra Udannelses- og forskningsministeriet, efter at ansøgningsfristen udløb i dag kl. 12. Fremgangen vækker begejstring i Dansk Industri, hvis medlemmer beskæftiger mange med en teknisk og naturvidenskabelig baggrund.
Erhvervsorganisationer går mod formueskat: Hvem skal eje Danmark?10.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Formueskatten rammer iværksættere og virksomhedsejere, men freder udenlandske virksomheder på opkøb i Danmark. Det bliver dermed sværere at holde danske virksomheder på danske hænder, lyder budskabet fra DI og 14 andre erhvervsorganisationer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
