
DI: Glædeligt, at DK er europamestre i digitalisering

Indeks over den digitale økonomi og det digitale samfund, det såkaldte DESI-indeks, er netop offentliggjort for 2021. Danmark springer fra en 3. plads til en 1. plads og overhaler altså Finland og Sverige.
-Det er glædeligt, at vi igen i Danmark kan kalde os europamestre i digitalisering her i 2021. Digitalisering bliver vigtigere og vigtigere, så at vi i dag kan pryde os med en 1. plads i EU, er ekstremt positivt, siger Rikke Hougaard Zeberg branchedirektør i DI Digital.
Danske virksomheder har i højere grad end virksomheder i andre EU-lande taget digital teknologi til sig – så på målet for integration af digital teknologi ligger Danmark nu som nr. 2 i 2021, hvor det var en 5. plads i 2020.
- Det er godt at se, at danske virksomheder tager digitale teknologier til sig – her stræber vi efter at ligge nr. 1, så med en 2. plads er vi der næsten. Virksomhedernes produktivitet, effektivitet og dermed konkurrenceevne afhænger i høj grad af digitale løsninger, så det er et område, hvor vi hele tiden skal bygge på for at være konkurrencedygtige, fortsætter Rikke Hougaard Zeberg.
Ift. Kategorien ”menneskelig kapital / digitale kompetencer” i indekset er Danmark også rykket frem og ligger nu på en 4. plads efter en tilbagegang de seneste par år, og hvor vi sidste år lå helt nede som nr. 7.
- Digitale kompetencer skal ubestridt være en af de vigtigste agendaer, vi har i Danmark. Vi har i de seneste år set, at vi er rutsjet ned af den europæiske rangliste, når det kommer til digitale kompetencer, hvilket har været stærkt problematisk. En 4. plads er uden tvivl positivt, men vi skal ligge helt fremme på de digitale kompetencer, for at vi i fremtiden også kan kalde os europamestre i digitalisering, siger Rikke Hougaard Zeberg.
Danmark har fastholdt sin placering på den digitale infrastruktur, som er fundamentet for den digitale økonomi.
- Vi skal udnytte den samlede førsteplads i DESI-indekset til at satse på mere digitalisering. Ved at satse der, hvor vi er gode, giver det netop muligheder for at skabe bedre konkurrenceevne for alle Danmarks virksomheder. Netop nu åbnes der på EU-niveau for kassen på det digitale område. Her er det vigtigt, at Danmark er aktive. Derfor kan det kun gå for langsomt med den bebudede Digitaliseringsstrategi for Danmark fra regeringen, afslutter Rikke Hougaard Zeberg.
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Billeder
Information om DI Digital
Følg pressemeddelelser fra DI Digital
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI Digital
Hvordan styrker vi indsatsen mod cyberkriminalitet i Danmark?21.10.2025 09:10:23 CEST | Presseinvitation
Cyberkriminalitet udgør en stigende trussel mod det danske erhvervsliv. Derfor er det afgørende med et tæt samarbejde om at beskytte vores virksomheder og samfund bedre. Dansk Industri og KPMG præsenterer nu et nyt initiativ, som skal styrke Danmarks evne til effektivt at imødegå truslen fra cyberkriminelle.
DI: Brug for massive investeringer i digitale motorveje20.10.2025 09:52:34 CEST | Pressemeddelelse
Europa befinder sig i en kritisk situation i den globale magtkamp om fremtidens teknologier. En ny analyse fra Dansk Industri og Boston Consulting Group(BCG) viser, at det europæiske investeringsgab i telekommunikation er alarmerende: Vi mangler investeringer for hele 270 milliarder euro frem mod 2040, hvis regionen skal matche tempoet og ambitionsniveauet i den digitale globale konkurrence.
DI: Nu skal AI skabe vækst og styrke konkurrenceevnen i EU8.10.2025 11:07:52 CEST | Pressemeddelelse
Kommissionen har i dag præsenteret sin nye strategi for, hvordan EU i langt større omfang tager kunstig intelligens i brug i erhvervslivet og i det offentlige. Ifølge Dansk Industri vidner ”Apply AI Strategy” om et helt nødvendigt skifte fra regulering til konkret anvendelse af kunstig intelligens i Europa.
DI Digital vælger nye bestyrelsesmedlemmer20.8.2025 13:22:38 CEST | Pressemeddelelse
DI Digital, der er DI’s branchefælleskab for tech-virksomheder, herunder IT-, tele-, elektronik-, robot- og medievirksomheder, har holdt generalforsamling onsdag den 20. august 2025, hvor der blev valgt følgende tre nye medlemmer til bestyrelsen.
DI : Hvad skal vi med digital suverænitet?15.8.2025 12:12:04 CEST | Presseinvitation
I en tid præget af geopolitiske spændinger og intensiveret global konkurrence om kritiske digitale teknologier, har vi brug for en målrettet indsats for at sikre Europas og Danmarks digitale suverænitet, teknologiske handlefrihed og konkurrenceevne i fremtiden. På DI Digital Årsdag 2025 retter vi fokus mod disse essentielle spørgsmål og inviterer dig til at deltage i en dybdegående debat om digital suverænitet.