
DI Digitals årsdag: Hvordan kan digitalisering hjælpe os ud af coronakrisen

Emnet for årsdagen er ”I coronaens skygge – Hvordan kommer vi godt ud af krisen?” Årsdagen bliver afviklet som en hybrid – både som en fysisk og en virtuelt konference. Flere end 300 branchefolk har tilmeldt sig årsdagen i det nye format.
Alle kan følge årsdagen i dag fra kl. 15.00-17.30 på https://didigitalaarsdag.danskindustri.dk/
Der er ikke bare tale om streaming af årsdagen, men derimod et 'digital first'-program, hvor de virtuelle deltagere kan bevæge sig ind i en 3D-model af Industriens Hus. Her bliver de budt virtuelt velkommen i DI’s reception af konst. branchedirektør for DI Digital Christian Hannibal, som guider deltagerne videre ind i DI’s atrium og konferencesalen, hvorfra oplæg og paneldiskussioner afvikles.
Det virtuelle rum er udviklet af virksomheden Cadpeople, så også andre afdelinger i DI fremover kan skræddersy sine arrangementer i Industriens Hus til at blive afviklet virtuelt.
Her kan deltagerne møde en række af DI Digitals medlemsvirksomheder, der giver deres bud på og inspiration til, hvordan vi med ny teknologi og øget digitalisering kommer styrket ud på den anden side af krisen, og hvordan man håndterer digital omstilling, digitale kompetencer og digital ledelse i en krisetid.
Årsdagen indledes af ledende næstformand i EU-Kommissionen og kommissær for konkurrence og digitalisering, Margrethe Vestager i en videohilsen, hvor hun efterlyser ønsker og input til sit arbejde fra den digitale branche.
Senere deltager chefredaktør for Mandag Morgen og Altinget Lisbeth Knudsen i en samtale om digitale kompetencer i en post-coronatid. Og professor ved Københavns Universitet, Vincent Hendricks, afslutter årsagen med sit bud på, hvordan krisen påvirker vores samfund, og hvordan vi kommer videre.
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos branchedirektør (konst.) i DI Digital, Christian Hannibal, tlf. 2064 4872, e-mail chhn@di.dk eller pressekoordinator Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk.
Billeder
Information om DI Digital
Følg pressemeddelelser fra DI Digital
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI Digital
DI Digital vælger nye bestyrelsesmedlemmer20.8.2025 13:22:38 CEST | Pressemeddelelse
DI Digital, der er DI’s branchefælleskab for tech-virksomheder, herunder IT-, tele-, elektronik-, robot- og medievirksomheder, har holdt generalforsamling onsdag den 20. august 2025, hvor der blev valgt følgende tre nye medlemmer til bestyrelsen.
DI : Hvad skal vi med digital suverænitet?15.8.2025 12:12:04 CEST | Presseinvitation
I en tid præget af geopolitiske spændinger og intensiveret global konkurrence om kritiske digitale teknologier, har vi brug for en målrettet indsats for at sikre Europas og Danmarks digitale suverænitet, teknologiske handlefrihed og konkurrenceevne i fremtiden. På DI Digital Årsdag 2025 retter vi fokus mod disse essentielle spørgsmål og inviterer dig til at deltage i en dybdegående debat om digital suverænitet.
Hvordan kan AI hjælpe i den offentlige sektor?19.6.2025 09:02:25 CEST | Presseinvitation
Hvad kan kunstig intelligens gøre for den offentlige sektor? Spørgsmålet er blevet højaktuelt efter at den Digitale Taskforce for kunstig intelligens præsenterede sit målbillede om at frigøre 30.000 årsværk i 2035 ved øget brug af kunstig intelligens i det offentlige. Nu sætter DI spotlight på helt konkrete muligheder med AI i det offentlige.
DI Digital: Ny strategi er et godt bud på øget brug af ny teknologi i den offentlige sektor11.6.2025 11:24:00 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen, Folketinget, KL og Danske Regioner har i dag præsenteret den nye fællesoffentlige digitaliseringsstrategi. Strategien er ifølge DI Digital et godt bud på at løse flere offentlige opgaver til gavn for samfundet og borgerne.
DI om World Password Day: Beskyt dit digitale liv – vi står over for en stigende trussel1.5.2025 11:11:49 CEST | Pressemeddelelse
Den digitale tidsalder har medført utallige muligheder for både privatpersoner og virksomheder. Men med disse muligheder følger også en stigende risiko for cyberkriminalitet. I dag markerer vi World Password Day, en global dag dedikeret til at fremhæve vigtigheden af stærke adgangskoder og cyberbeskyttelse i en stadig mere digitaliseret verden.