
DI: Digitale julepakker under finanslovtræet men ingen arbejdskraft

- Det ændrer dog ikke ved, at der er flere gode elementer i aftalen, når det gælder behovet for øget digitalisering i Danmark, siger branchedirektør Rikke Hougaard Zeberg, DI Digital.
- ”Digitaliseringsfond” står der på en af julepakkerne under finanslovstræet. Med fonden udmøntes de 500 mio. kr., der tidligere er afsat, i en række konkrete initiativer.
- Det gælder bl.a. den visionære ide om ”MinVirksomhed”, som ved hjælp af digitale værktøjer skal gøre det lettere at drive virksomhed. Jeg er glad for at se, at digitale lettelser af virksomhedernes byrder er med i fonden, herunder særligt at der er fokus på de grønne data.
- DI arbejder hårdt for at få indfriet gevinsterne ved ny teknologi i erhvervslivet. Så det er dejligt, at der er afsat midler til, hvordan vi bedre bruger digitalisering og ny teknologi på et juridisk og etisk fundament, samt at der er afsat penge til at hjælpe virksomhederne konkret i den digitale omstilling med flere midler til SMV:Digital programmet og derudover en økonomisk fond til at udbrede de digitale løsninger.
- Det er også rigtig glædeligt, at der er flere penge til Datatilsynet i Finanslov 2022 dedikeret til opsøgende rådgivning. Det har vi efterlyst i DI. Det er vigtigt, at der sættes skub i sikker anvendelse af data, og at erhvervslivet får den nødvendige rådgivning til at gøre det til en styrkeposition.
- Vi har fat i alle de rette byggeklodser. Men midlerne i digitaliseringsfonden slår på ingen måde til, hvis vi skal løfte digitaliseringspartnerskabets anbefalinger og være ambitiøse med den digitale transformation. Jeg glæder mig derfor til at se den samlede digitaliseringsstrategi i det nye år. Finansloven er et fint første skridt, men jeg håber, at ambitionsniveauet er endnu højere i den kommende digitaliseringsstrategi for Danmark, siger Rikke Hougaard Zeberg.
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Billeder
Links
Information om DI Digital
Følg pressemeddelelser fra DI Digital
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI Digital
Hvordan kan AI hjælpe i den offentlige sektor?19.6.2025 09:02:25 CEST | Presseinvitation
Hvad kan kunstig intelligens gøre for den offentlige sektor? Spørgsmålet er blevet højaktuelt efter at den Digitale Taskforce for kunstig intelligens præsenterede sit målbillede om at frigøre 30.000 årsværk i 2035 ved øget brug af kunstig intelligens i det offentlige. Nu sætter DI spotlight på helt konkrete muligheder med AI i det offentlige.
DI Digital: Ny strategi er et godt bud på øget brug af ny teknologi i den offentlige sektor11.6.2025 11:24:00 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen, Folketinget, KL og Danske Regioner har i dag præsenteret den nye fællesoffentlige digitaliseringsstrategi. Strategien er ifølge DI Digital et godt bud på at løse flere offentlige opgaver til gavn for samfundet og borgerne.
DI om World Password Day: Beskyt dit digitale liv – vi står over for en stigende trussel1.5.2025 11:11:49 CEST | Pressemeddelelse
Den digitale tidsalder har medført utallige muligheder for både privatpersoner og virksomheder. Men med disse muligheder følger også en stigende risiko for cyberkriminalitet. I dag markerer vi World Password Day, en global dag dedikeret til at fremhæve vigtigheden af stærke adgangskoder og cyberbeskyttelse i en stadig mere digitaliseret verden.
DI: Styrket fokus på cybersikkerhed i ny beredskabsaftale er et vigtigt første skridt15.1.2025 09:32:00 CET | Pressemeddelelse
Dansk Industri ser positivt på den nye beredskabsaftale, men påpeger behovet for yderligere politiske initiativer og ser frem til en ny national strategi for cyber- og informationssikkerhed i lyset af det stigende trusselsniveau.
Digital nytårskur i de store forandringers tid14.1.2025 11:14:46 CET | Presseinvitation
Midt i en mildt sagt foranderlig verden, både politisk og sikkerhedsmæssigt, står vi over for en af de største teknologiske omvæltninger med bl.a. kunstig intelligens. Det kommer til at ændre radikalt på alle arbejdspladser og i alle brancher – og det er techvirksomhederne, der er krumtappen i den udvikling. På DI Digitals nytårskur 2025 er disse to temaer omdrejningspunkter, når mere end 200 branchefolk mødes.