
DI Digital: Kunstig intelligens og Industri 4.0 hitter hos virksomhederne

Avancerede teknologier som kunstig intelligens, Internet of Things (IoT) og 3D print er alle blevet mere gængse i virksomhederne fra 3. kvartal 2019 til 2. kvartal 2021. Andelen af virksomheder, der anvender kunstig intelligens, er steget fra 8 procent til 13 procent, IoT er vokset fra 16 til 21 procent og for 3D print er tallet gået fra 18 til 24 procent. Med IoT kan virksomhederne forbinde maskiner, sensorer, robotter mv. for herved bl.a. at kunne overvåge, fejlrette eller fjernstyre.
- Det er meget positivt, at flere virksomheder har taget avancerede teknologier som kunstig intelligens og IoT i brug. Der ligger enorme forretningsmuligheder for danske virksomheder, bl.a. fordi det sætter virksomheder i stand til at udnytte data om deres kunder og deres egen forretning til at udvikle nye produkter og til at videreudvikle de eksisterende. 3D print giver virksomhederne nye muligheder, specielt under COVID-19, hvor forsyningskæder ikke har fungeret optimalt, siger branchedirektør i DI Digital Rikke Hougaard Zeberg.
- Men vi kan også se, at vi fortsat har et stort arbejde foran os. Vores undersøgelse viser, at der stadig er 30 procent af virksomhederne, der ikke anvender avancerede teknologier. Dem skal vi have med på udviklingen. Vi skal derfor have gjort avanceret teknologi som f.eks. robotter mere tilgængeligt for SMV’erne. Vi skal skabe bedre rammer for at teste teknologi af, uden at det vælter hverken budgettet eller timeregnskabet, siger Rikke Hougaard Zeberg.
Andelen af virksomheder, der har haft et digitaliseringsprojekt inden for de seneste to år, er steget fra 59 procent til 67 procent. COVID-19 har specielt skubbet til virksomhedernes investeringer i digital kontakt til kunderne, hvor 63 procent i høj grad eller i nogen grad har fremrykket deres investeringer på dette område.
Flere virksomheder skal i gang med digitalisering, men der er en række barrierer, som virksomhederne peger på. Virksomheder angiver manglende tid og ressourcer som en barriere for digitalisering, men også at de mangler de rette kompetencer i virksomheden f.eks. til digital forretningsudvikling.
- I DI’s digitale taskforce CEO Commitment har vi netop drøftet, hvordan vi løfter digitalisering i de små og mellemstore virksomheder. En af de ting, vi drøftede, var alternative måder at få ny digital viden ud i virksomhederne. Ikke alle virksomheder behøver måske at ansætte en it-specialist, et alternativ kan være at hyre en nyuddannet kandidat – som måske generelt har mere mod på det digitale og har digital erfaring med i bagagen. De drøftelser tager vi videre ind i regeringens digitaliseringspartnerskab, som senere på året skal lancere en række anbefalinger, der skal blive til regeringens kommende digitaliseringsstrategi, siger Rikke Hougaard Zeberg.
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, boh@di.dk
Billeder
Information om DI Digital
Følg pressemeddelelser fra DI Digital
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI Digital
Hvordan kan AI hjælpe i den offentlige sektor?19.6.2025 09:02:25 CEST | Presseinvitation
Hvad kan kunstig intelligens gøre for den offentlige sektor? Spørgsmålet er blevet højaktuelt efter at den Digitale Taskforce for kunstig intelligens præsenterede sit målbillede om at frigøre 30.000 årsværk i 2035 ved øget brug af kunstig intelligens i det offentlige. Nu sætter DI spotlight på helt konkrete muligheder med AI i det offentlige.
DI Digital: Ny strategi er et godt bud på øget brug af ny teknologi i den offentlige sektor11.6.2025 11:24:00 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen, Folketinget, KL og Danske Regioner har i dag præsenteret den nye fællesoffentlige digitaliseringsstrategi. Strategien er ifølge DI Digital et godt bud på at løse flere offentlige opgaver til gavn for samfundet og borgerne.
DI om World Password Day: Beskyt dit digitale liv – vi står over for en stigende trussel1.5.2025 11:11:49 CEST | Pressemeddelelse
Den digitale tidsalder har medført utallige muligheder for både privatpersoner og virksomheder. Men med disse muligheder følger også en stigende risiko for cyberkriminalitet. I dag markerer vi World Password Day, en global dag dedikeret til at fremhæve vigtigheden af stærke adgangskoder og cyberbeskyttelse i en stadig mere digitaliseret verden.
DI: Styrket fokus på cybersikkerhed i ny beredskabsaftale er et vigtigt første skridt15.1.2025 09:32:00 CET | Pressemeddelelse
Dansk Industri ser positivt på den nye beredskabsaftale, men påpeger behovet for yderligere politiske initiativer og ser frem til en ny national strategi for cyber- og informationssikkerhed i lyset af det stigende trusselsniveau.
Digital nytårskur i de store forandringers tid14.1.2025 11:14:46 CET | Presseinvitation
Midt i en mildt sagt foranderlig verden, både politisk og sikkerhedsmæssigt, står vi over for en af de største teknologiske omvæltninger med bl.a. kunstig intelligens. Det kommer til at ændre radikalt på alle arbejdspladser og i alle brancher – og det er techvirksomhederne, der er krumtappen i den udvikling. På DI Digitals nytårskur 2025 er disse to temaer omdrejningspunkter, når mere end 200 branchefolk mødes.