DI: Delvis genåbning må ikke føre til forsømt forår

- Enhver genåbning er grundlæggende en god genåbning. Der er brug for at få tøet Danmark op, vores børn tilbage i skolerne og vores økonomi op i omdrejninger. Derfor er den delvise genåbning, der nu er lagt frem, et skridt i den rigtige retning. Ligesom det er positivt, at de store forretninger på over 5.000 m2 kan åbne for et begrænset antal kunder, siger adm. direktør Lars Sandahl Sørensen, DI.
- Men det siger sig selv, at vi ikke kan stoppe her. Nu gælder det hurtigst muligt om at få nye beregninger for de næste skridt og en langsigtet plan for en fuld genåbning. Vi må ikke få et forsømt forår. Virksomhederne bløder en mia. i omsætning om dagen, mange børn og unge mistrives, og hele samfundet har brug for vished.
- Derfor opfordrer vi til, at Folketingets partier finder hinanden igen om de næste skridt. Danmark har under hele krisen nydt godt af et bredt samarbejde, som vi ikke må give køb på nu, siger DI-direktøren.
Regeringens udmelding om genåbning betyder bl.a., at udvalgsvarebutikker under 5.000 m2 kan genåbnes med midlertidigt skærpede kvadratmeterkrav. Udvalgsvarebutikker på 5.000 m2 eller derover kan holde åbent for et meget begrænset antal kunder mod tidsbestilling. Udendørs kulturinstitutioner genåbnes med krav om negativ test, og forsamlingsforbuddet hæves fra 5 til 25 personer for så vidt angår udendørs idræts- og foreningsaktiviteter i organiseret regi.
- Vi bliver fortsat nødt til at tænke både kreativt og pragmatisk i forhold til alle restriktionerne. Og insistere på fremadrettet at blive ved med at finde fleksible og forståelige løsninger, så vi forsvarligt kan genåbne mere. Det gælder eksempelvis gennem en øget testning og ved at indføre booking af timeslots, så man undgår, at for mange mennesker er samlet ad gangen. På den måde bør forretninger, restaurationer, kulturoplevelser, attraktioner og idrætsaktiviteter over en bred kam kunne genåbne hurtigst muligt, hvor det er muligt at indrette sig forsvarligt, siger Lars Sandahl Sørensen.
- På samme måde kan vi få sat skub i at få alle børn tilbage på skolebænken og væk fra skærmen ved at indtænke nye redskaber som forskudt undervisning, så eleverne kun møder fysisk i skole op til 3 dage i ugen, mens der skrues op for krav om f.eks. hyppige test og afstand.
- En øget genåbning kan også speedes op, hvis et coronapas fremskyndes mest muligt, så det bliver nemt for den enkelte borger at fremvise bevis for immunitet, vaccine eller nylig test. Derfor er et coronapas sammen med massetest og en målrettet teststrategi centrale redskaber i den konstruktive plan for en forsvarlig og fuld genåbning af hele samfundet, som vi har fremlagt i DI. Senest når de +50-årige er blevet vaccineret, bør hele samfundet kunne åbnes.
- Med en øget genåbning følger naturligvis et fælles ansvar for at være ekstra opmærksomme på lokale udbrud. Hvis der opstår et pludseligt udbrud af COVID-19, som vi har set i Kolding, skal der gribes ind lokalt hurtigt og effektivt. Lokale nedlukninger er langt at foretrække frem for nationale, siger Lars Sandahl Sørensen.
Følg os på:
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
EU-parlamentet tager langt om længe vigtigt skridt for at få Europa ud af regel-sumpen13.10.2025 17:07:52 CEST | Pressemeddelelse
Efter svære forhandlinger er politiske grupper i EU-parlamentet endelig nået frem til en aftale over midten om forsimpling af bæredygtighedsrapportering.
Ny chef for DI Ledelsesudvikling skal styrke fokus på ledelse i en tid med store forandringer10.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Christine Molgaard Cleemann tiltræder som ny leder for DI Ledelsesudvikling den 15. november. Hun skal stå i spidsen for arbejdet med at udvikle DI’s tilbud til ledere i medlemsvirksomhederne og styrke samtalen om ledelse i Danmark.
Ny chef for DI Vand skal samle branchen og styrke dansk eksport8.10.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Lisa Marie Dalsgaard Gerschefski bliver ny chef for DI Vand. Hun skal samle branchen på tværs og styrke Danmarks position som global frontløber inden for vandteknologi.
Danske forsvarsvirksomheder på fremstød i Kiev8.10.2025 08:55:25 CEST | Pressemeddelelse
Vi befinder os på et yderst kritisk tidspunkt i Europas historie – derfor ønsker Danmark og danske forsvarsvirksomheder at spille en afgørende rolle i samarbejde med Ukraines forsvarsindustri. I denne uge har 30 danske forsvarsvirksomheder været på erhvervsfremstød i Kiev arrangeret af blandt andre Erhvervsministeriet og Dansk Industri (DI).
Kulturnatten i Industriens Hus: Oplev en verden af energi7.10.2025 14:11:28 CEST | Pressemeddelelse
Mød Motor Mille, få citroner til at lyse og spil klaver med bananer. Kulturnatten i Industriens Hus bliver en rejse ind i energiens univers, hvor leg, læring, smagsoplevelser og store visioner for fremtiden går hånd i hånd.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum