
DI: Cyberpagt kan hjælpe SMV med sikkerheden

- Danske virksomheder er Europas mest digitale, derfor skal de også være Europas mest sikre – både til glæde for kunder, forbrugere og for virksomhederne selv. Cybertruslen er helt reel, og den bliver ikke mindre. For at virksomhederne kan imødegå den store udfordring, er det bydende nødvendigt, at det sker i et tæt samarbejde mellem det offentlige og de private virksomheder, siger branchedirektør og ansvarlig for digitalisering i DI, Rikke Hougaard Zeberg, DI Digital.
Formålet med pagten er at udvikle og koordinere nye initiativer, hvor det offentlige og private samarbejder om at løfte danske SMV’ers digitale sikkerhedsniveau til det højeste niveau i EU.
- Danske virksomheder skal være kendte ude i verden for et tårnhøjt sikkerhedsniveau, så det kan blive en konkurrencefordel for dansk erhvervsliv, siger Rikke Hougaard Zeberg.
Pagten er et samarbejde mellem Dansk Industri, Dansk Erhverv, Finans Danmark, Forsikring & Pension, HK, IDA, Industriens Fond, IT-Branchen, SMVdanmark og Erhvervsministeriet.
- Vi har brug for alle gode kræfter, hvis vi skal styrke vores cybersikkerhed. Cybersikkerhed er en holdsport, hvor vi skal samarbejde, bruge vores ressourcer strategisk og koordinere vores indsatser. Og modstanderholdet udvikler hele tiden deres strategi, metoder og forretningsmodel.
- Derfor skal vi også tænke i nye baner – også i samarbejdet på tværs af offentlig og privat. Det er en hovedårsag til, at DI er medstifter af den nye Cybersikkerhedspagt, siger branchedirektør i DI Digital Rikke Hougaard Zeberg.
Der er særligt to områder, hvor DI i regi af pagten vil sætte sig i spidsen og tage ansvar for, at der bliver skabt nye initiativer, der styrker SMV’ernes kamp mod cybertruslen.
For det første har DI særligt arbejdet for etableringen af en ny offentlig-privat SMV-CERT, der skal hjælpe SMV’erne i kampen mod cyberkriminelle. Det kræver et tæt offentlig-privat samarbejde at realisere og er derfor et oplagt initiativ i regi af Cybersikkerhedspagten. Dernæst skal politiets muligheder og ressourcer til at efterforske cyberkriminelle styrkes og gentænkes i samarbejdet med den private sektor.
Kontakter
Bo HjulerPresserådgiver, journalist
Tlf:23284912boh@di.dkBilleder

Information om DI Digital
Følg pressemeddelelser fra DI Digital
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI Digital
Hvordan kan AI hjælpe i den offentlige sektor?19.6.2025 09:02:25 CEST | Presseinvitation
Hvad kan kunstig intelligens gøre for den offentlige sektor? Spørgsmålet er blevet højaktuelt efter at den Digitale Taskforce for kunstig intelligens præsenterede sit målbillede om at frigøre 30.000 årsværk i 2035 ved øget brug af kunstig intelligens i det offentlige. Nu sætter DI spotlight på helt konkrete muligheder med AI i det offentlige.
DI Digital: Ny strategi er et godt bud på øget brug af ny teknologi i den offentlige sektor11.6.2025 11:24:00 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen, Folketinget, KL og Danske Regioner har i dag præsenteret den nye fællesoffentlige digitaliseringsstrategi. Strategien er ifølge DI Digital et godt bud på at løse flere offentlige opgaver til gavn for samfundet og borgerne.
DI om World Password Day: Beskyt dit digitale liv – vi står over for en stigende trussel1.5.2025 11:11:49 CEST | Pressemeddelelse
Den digitale tidsalder har medført utallige muligheder for både privatpersoner og virksomheder. Men med disse muligheder følger også en stigende risiko for cyberkriminalitet. I dag markerer vi World Password Day, en global dag dedikeret til at fremhæve vigtigheden af stærke adgangskoder og cyberbeskyttelse i en stadig mere digitaliseret verden.
DI: Styrket fokus på cybersikkerhed i ny beredskabsaftale er et vigtigt første skridt15.1.2025 09:32:00 CET | Pressemeddelelse
Dansk Industri ser positivt på den nye beredskabsaftale, men påpeger behovet for yderligere politiske initiativer og ser frem til en ny national strategi for cyber- og informationssikkerhed i lyset af det stigende trusselsniveau.
Digital nytårskur i de store forandringers tid14.1.2025 11:14:46 CET | Presseinvitation
Midt i en mildt sagt foranderlig verden, både politisk og sikkerhedsmæssigt, står vi over for en af de største teknologiske omvæltninger med bl.a. kunstig intelligens. Det kommer til at ændre radikalt på alle arbejdspladser og i alle brancher – og det er techvirksomhederne, der er krumtappen i den udvikling. På DI Digitals nytårskur 2025 er disse to temaer omdrejningspunkter, når mere end 200 branchefolk mødes.