DI: Bredere genåbning vil redde arbejdspladser og forhindre konkurser

- Der er ikke tvivl om, at en hurtigere genåbning, hvor flere virksomheder kan komme i gang vil være med til at redde arbejdspladser og forhindre konkurser. Det er en god nyhed i en svær tid, hvis regeringen og Folketinget sammen kan finde en vej til det, siger adm. direktør Lars Sandahl Sørensen, DI.
- Der er virkelig grund til at anerkende, hvor effektivt og godt Danmark har klaret første del af coronakrisen, hvor den altgørende opgave har været at få styr på smitten og sikre, at vores sundhedsvæsen kan følge med. Nu følger den næste fase, hvor samfundet skal genåbnes, så hurtigt det kan lade sig gøre på forsvarlig vis. Derfor er det en vigtig og god melding fra statsministeren, at regeringen vil åbne bredere op, siger DI-direktøren.
Han understreger, at erhvervslivet støtter regeringens fokus på at undgå markant tilbagefald i smitten.
- Både sundhedsmæssigt og økonomisk er det vigtigt, at vi undgår et massivt tilbageslag. Derfor er der både forståelse for og opbakning til i erhvervslivet, at vi ikke genåbner fuldt fra i morgen. Men de økonomiske skadevirkninger fra nedlukningen stiger dag for dag, og derfor er det rigtigt, at regeringen og myndighederne sammen med Folketinget vil åbne bredere, siger Lars Sandahl Sørensen.
DI-direktøren hæfter sig ved, at åbningen af skoler og pasningstilbud til de yngste er en vigtig del af genåbningen – også for virksomhederne.
- Flere virksomheder kan nu genåbne på deres kontorer, så medarbejderne igen kan møde fysisk ind på jobbet. Det er kun muligt, fordi pædagoger og skolelærere nu overtager pasning og undervisning af børnene i arbejdstiden. Så det er særdeles vigtigt for virksomhederne og deres medarbejdere – også for dem, der stadig arbejde hjemmefra, siger Lars Sandahl Sørensen.
Han understreger endeligt, at regeringen og Folketinget hurtigst muligt bør forlænge, forbedre og justere hjælpepakkerne, som holder hånden under arbejdspladser og virksomheder landet over.
- Danmark er i en bedre situation end langt de fleste andre lande. Det vidner om, at vi har håndteret krisen godt – men det betyder også, at rigtig mange af vores eksportlande er hårdt ramt, og det har også klare økonomiske konsekvenser for danske eksportvirksomheder og deres medarbejdere, siger DI-direktøren.
- Vi står midt i den værste krise i nyere tid, og lige nu er der hundredetusindevis af arbejdspladser og titusindvis af virksomheder, som er afhængige af hjælpepakkerne, hvis vi som samfund også skal kunne have dem på den anden side af krisen. Derfor er der akut brug for, at regeringen og Folketinget sørger for, at sikkerhedsnettet bliver ved med at være spændt ud under samfundet, siger Lars Sandahl Sørensen.
Følg os på:
Kontakter
For yderligere information kontakt pressechef og vicedirektør Per Geckler Møller på 2949 4434.
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Danmark blandt verdens førende på patenter – løfter eksporten med 105 mia. kr. om året23.12.2025 08:26:19 CET | Pressemeddelelse
Danmark er blandt verdens ti førende lande målt på patentaktivitet i forhold til BNP. Det fremgår af den årlige opgørelse fra den globale organisation for rettigheder og varemærker, ”World Intellectual Property Organization” (WIPO). Nu viser en ny analyse fra Dansk Industri (DI), baseret på registerdata fra Danmarks Statistik, at virksomhedernes investeringer i såkaldte immaterielle rettigheder, der omfatter patenter, varemærker og designs, løfter Danmarks eksport med hele 105 mia. kr. om året, hvor særligt en række af de største danske industrivirksomheder skiller sig positivt ud.
DI: Julehandlen topper i dag20.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der bliver travlt i landets handelsgader og shoppingcentre i dag. Hver femte dansker køber nemlig først de sidste julegaver i denne weekend, viser DI-prognose.
DI: Danmark har brug for en ambitiøs cyberstrategi18.12.2025 13:11:40 CET | Pressemeddelelse
I dag startede de politiske forhandlinger om en ny national cyberstrategi, som bliver afgørende for Danmarks evne til at modstå hybride trusler i fremtiden. Danmarks største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), efterlyser en ambitiøs strategi, der medfører et gearskifte i samarbejdet mellem det offentlige og private.
DI: Etablering af Statsadvokaten er et nybrud18.12.2025 11:41:00 CET | Pressemeddelelse
Staten og Poul Schmith/Kammeradvokaten har indgået en aftale, der gradvist konkurrenceudsætter juridisk rådgivning i staten. Dansk Industri mener, det er en balanceret og klog aftale.
3F, DI og Byggeriets Uddannelser lancerer ny indsats for trivsel og trygge lærepladser17.12.2025 12:09:45 CET | Pressemeddelelse
Nye indsatser skal forebygge grænseoverskridende adfærd overfor lærlinge.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

