Det sker i Odense: Vær med, når Danmarks bedste overskudsret kåres
27.9.2021 06:00:00 CEST | Lidl Danmark | Pressemeddelelse

Alle er velkomne, når Lidl og madspildsvirksomheden Too Good To Good for anden gang inviterer til DM i overskudsretter. Flere end 250 kreative hverdagskokke fra hele landet har indsendt deres bedste bud på en velsmagende ret baseret på de fødevarer, der oftest havner i hjemmets skraldespand – eksempelvis frugt og grønt, brød og mejeriprodukter. En jury har udvalgt tre finalister, og tirsdag den 28. september dyster de om titlen Danmarks bedste overskudsret. Det sker i Storms Pakhus her i Odense kl. 17.
Borgmester, Peter Rahbæk Juel, sidder med i dommerpanelet, der skal smage de kreative bud på, hvordan vi kommer madspild til livs, og han glæder sig allerede:
”Vi er stolte af, at Odense i år danner rammen om madspildsinitiativet og kåringen af Danmarks bedste overskudsret. Alt for mange gode råvarer ryger hver dag i skraldespanden, og det er et spild af ressourcer, som vi alle skal være med til at undgå. Ikke mindst i Odense, hvor vi i byrådet ønsker at være klimaneutrale inden 2030. Hvert et tiltag tæller, og jeg glæder mig til at sidde i dommerpanelet og få inspiration til nye madspildsvenlige retter,” siger borgmester Peter Rahbæk Juel.
Publikum quizzer med
Den store finale indledes af Anders Lund Madsen med Den store Madspildsquiz. Her kan publikum teste deres paratviden om madspild, og det bliver helt sikkert ikke kedeligt. Imens vil finalisterne tilberede deres bud på Danmarks bedste overskudsret. Odenses borgmester, Peter Rahbæk Juel, er konkurrencens ’lægdommer’, og han flankeres af Jasmin Gabay, tidligere deltager i Den Store Bagedyst, og Christian Wellendorf, holdkaptajn på det danske kokkelandshold. De tre dommere vil efter grundig smagning og vurdering af finalisternes retter kåre årets vinder af DM i overskudsretter. Det vil ske cirka kl. 18.30.
Hvad: DM i Overskudsretter
Hvor: Storms Pakhus, Lerchesgade 4, Odense
Hvornår: Tirsdag den 28. september kl. 17
Arrangementet er gratis
FAKTA:
Læs mere om DM i overskudretter her
Kontakter
Tanja Møller Andersen, pressechef for Too Good To Go: presse@toogoodtogo.dk eller tlf. 81 77 37 18
Thomas SejersenPresseansvarlig - Lidl
Tlf:76 35 00 10presse@lidl.dkBilleder
Information om Lidl Danmark
I Lidl Danmark står vi for den bedste kvalitet til den bedste pris. Som ansvarlig dagligvarekæde koncentrerer vi os om det væsentlige. Gennem et tillidsfuldt samarbejde med vores partnere garanterer vi et velgennemtænkt vareudbud til den bedste pris.Som kunde i Lidl kan du trygt regne med, at vores produkter er friske og af god kvalitet. Vores medarbejdere arbejder hver dag for, at vores kunder nemt og enkelt kan købe ind i vores 171 danske butikker. Vi arbejder hver dag som aktiv samfundsaktør på at skabe målbar værdi, der rækker ud over Lidls egen forretning.
Du er altid velkommen til at skrive til os på presse@lidl.dk.
Følg pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Lidl reducerer sine emissioner i Scope 1 og 2 med 75 procent10.9.2026 12:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Lidl Danmark udgiver i dag sit nyeste bæredygtighedsmagasin for kalenderåret 2025, hvor kæden blandt andet præsenterer sine klima- og sundhedsresultater. En af de centrale milepæle er en reduktion af Scope 1- og 2-emissionerne på 75 procent siden baseline i 2019, hvor blandt andet en omlægning fra naturgas til fjernvarme på logistikcenteret i Kolding og i udvalgte butikker har spillet en afgørende rolle.
Stedtillæg i hovedstadsområdet: Lidl skruer op for konkurrencen om de bedste talenter21.8.2026 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I kampen om de dygtigste medarbejdere giver Lidl et stedtillæg på 2.500 kroner til souschefer i hovedstadsområdet. Erfaringerne med stedtillæg til butikschefer viser, at det medfører flere ansøgere og nye fagligheder. Det tiltrækker kandidater med solid erfaring fra branchen og skaber samtidig et stærkt grundlag for at beholde dygtige ledere.
Danskerne ændrer indkøbsvaner: Lidl er Danmarks billigste dagligvarekæde for fjerde gang i træk21.8.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny uafhængig prisgennemgang fra Madprisluppen viser, at Lidl igen har den billigste indkøbskurv ud af samtlige 12 dagligvarekæder i Danmark. Danskerne har taget godt imod de faste lave priser, og Lidl har oplevet en stor kundefremgang siden maj.
Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål14.8.2026 11:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere af Lidls danske leverandører har fået en hjælpende hånd til at arbejde med reduktion af CO2 i værdikæden. Det giver lokale fødevareproducenter overblik over deres klimaaftryk og besparelser på både udledninger og økonomi.
6,7 millioner croissanter på et år: Lidls 5-kroners croissant hitter hos danskerne3.8.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
For et år siden satte Lidl Danmark croissanter til 5 kroner på hylderne. Siden har danskerne købt 6,7 millioner af den franske klassiker, som i dag er blandt de mest populære varer i Lidls bake off-sortiment.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

