Det bliver for dyrt for virksomheder at have penge i banken

1,25 pct i negativ rente for hele indestående på kontoen.
Det bliver prisen for erhvervskunder i Nordea, når likviditeten er positiv og der er penge i banken. Denne udmelding fra storbanken forventes hurtigt at få resten af erhvervsbankerne med på at skrue den negative rente op. Der er tale om mere end en fordobling fra den hidtidige negative rente på 0,5 procent.
”Hvis resten af den danske bankverden følger trop og lægger sig på 1,25 procent for indlån, bliver det en belastning for mange virksomheder. Det er et niveau, som for alvor kan mærkes. Virksomhederne har brug for noget likviditet for at drive forretning – især i denne tid. Derfor kan de ikke have et rundt nul på kontoen konstant og vil af den årsag blive ramt af et højere renteniveau på indlån,” siger cheføkonom Maria Schougaard Berntsen fra TEKNIQ Arbejdsgiverne, der repræsenterer cirka 4.100 virksomheder indenfor el, vvs og metal.
Tidligere har renten for erhvervsindlån ligget på 0,5 procent. Det svarer til den rente, som bankerne har betalt Nationalbanken for at have pengene stående. Nu er der tegn på, at bankerne igen ønsker en rentemargin, der kan give en reel indtægt.
Nordea har i første omgang valgt at friholde de allermindste fra 1-mands firmaer til omkring en håndfuld ansatte.
”Det er trods alt positivt. Men samlet set vil jeg gerne appellere til bankerne om at holde igen med påføre deres erhvervskunder flere omkostninger midt i en tid, hvor mange i erhvervslivet er pressede og ved at arbejde sig ud af et års uro, udfordringer og coronakrise. Det er jo også i bankernes egen interesse, at deres erhvervskunder kommer godt igennem pandemien,” siger Maria Schougaard Berntsen.
Nøgleord
Kontakter
Yderligere oplysninger:
Maria Schougaard Berntsen, cheføkonom hos TEKNIQ Arbejdsgiverne – mo.: 51 30 95 37
Billeder

Information om TEKNIQ
TEKNIQ Arbejdsgiverne – Industri & Installation repræsenterer 4.100 virksomheder inden for el, vvs og metal med i alt 55.000 medarbejdere og en samlet omsætning på omkring 60 mia. kr.
Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ
TEKNIQ: Imponerende medaljerække til danske talenter13.9.2025 20:35:47 CEST | Pressemeddelelse
Tre talenter fra det tekniske erhvervsliv har imponeret ved EuroSkills med en sølvmedalje, en bronzemedalje og en medallion for excellence. Deres talent og faglighed er en stor gevinst.
TEKNIQ: Flot hæder til dansk svejser13.9.2025 20:29:09 CEST | Pressemeddelelse
Jakob Østergaard Nielsen fra Wind Steel i Vojens fik anerkendelse for sit høje faglige niveau ved EuroSkills 2025 i Herning.
TEKNIQ: Flot medalje til dansk elektriker-talent13.9.2025 19:19:52 CEST | Pressemeddelelse
Elektriker Casper Kærvang Pedersen fra Øgaard A/S sikrede sig en flot bronzemedalje ved EuroSkills 2025 i Herning.
TEKNIQ: Flot medalje til dansk vvs-talent13.9.2025 19:14:22 CEST | Pressemeddelelse
Foran et feststemt publikum i Herning kunne Andreas Fredberg Pedersen fra Vittrups Smedie & VVS træde op på podiet og sikre Danmark en sølvmedalje i Plumbing and Heating.
Ny metode giver boligejere et mere præcist energimærke12.9.2025 08:35:00 CEST | Pressemeddelelse
Boligejere kan fremover få et energimærke, der bedre afspejler husets faktiske energiforbrug. En ny metodefrihed giver mulighed for at udvikle nye beregningsmodeller, der bedre tager højde for den teknologiske udvikling.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum