Der er ingen rester af pesticider i drikkevandet i Fredensborg Kommune
2.7.2019 09:44:22 CEST | Fredensborg Kommune | Pressemeddelelse
Da der flere steder i landet er fundet rester af pesticider i drikkevandet, har samtlige vandværker i Fredensborg Kommune gennemført nye analyser af vandkvaliteten. Konklusionen er klar: Der er ikke fundet rester af pesticider eller nedbrydningsprodukter nogen steder.
Resultatet glæder borgmesteren:
”Vi skal kunne være helt trygge ved vores drikkevand. Derfor er det bare super godt, at de nye analyser igen bekræfter, at vores drikkevand overalt i kommunen har meget høj kvalitet. Af samme grund har vi et effektivt tilsyn og mange løbende analyser”, siger Thomas Lykke Pedersen, som også er formand for Fredensborg Forsyning, der er den klart største leverandør af drikkevand i kommunen.
Freja Brabæk Kristensen, der er formand for Infrastruktur- og Teknikudvalget, supplerer:
”I Danmark har vi bevidst valgt at opretholde et meget højt kvalitetsniveau for vores drikkevand. Hvis vi skal holde det niveau, er det afgørende vigtigt, at vi konstant følger lovgivningen på området, så vi beskytter vandet og at vi samtidig fører et grundigt tilsyn, som omfatter alle kendte analysemetoder”.
De seneste analyser har også tjekket drikkevandet for stoffet chlorothalonil-amidsulfonsyre, dvs. et nedbrydningsprodukt af chlorothalonil, som er et svampemiddel, der har været godkendt i Danmark i perioden 1982 til 2000.
Chlorothalonil blev brugt ved dyrkning af hvede, kartofler, ærter, løg, porrer, solbær, ribs og jordbær på friland, samt agurker og prydplanter på friland og i væksthuse.
Stoffet har desuden været anvendt som biocid i træmaling og bundmaling.
Nøgleord
Kontakter
Borgmester Thomas Lykke Pedersen (A) tlf. 25 29 19 42
Udvalgsformand Freja Brabæk Kristensen (O) tlf. 21 19 15 14
Billeder
Information om Fredensborg Kommune
Følg pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Kom med til historisk middag og et spændende foredrag om mad og rationering under besættelsen17.4.2026 11:23:33 CEST | Pressemeddelelse
Den 4. maj inviterer Kulturudvalget i Fredensborg Kommune til en hyggelig aften i anledning af Danmarks Befrielse. I år byder programmet på foredrag om mad og rationering under besættelsen efterfulgt af en historisk middag med tidstypiske retter fra besættelsestiden
Unge i Fredensborg kan søge rejselegat: Nye oplevelser, stærkere fællesskaber og tid til hinanden27.3.2026 08:05:40 CET | Pressemeddelelse
Fredensborg Kommunes Venskabsbyforum åbner nu for ansøgninger til årets rejselegat for unge. Rejselegatet skal give unge under 25 år mulighed for at rejse ud til en af kommunens venskabsbyer i andre lande – alene eller sammen med venner – og komme hjem med oplevelser, der giver energi, nye perspektiver og styrker fællesskaber
Ny økonomichef i Fredensborg Kommune24.3.2026 14:35:56 CET | Pressemeddelelse
Den 1. maj tiltræder cand.polit. Mikkel Flatau jobbet som økonomichef i Fredensborg Kommune
Ny arbejdstidsaftale mellem Fredensborg Lærerkreds og Fredensborg Kommune sætter fokus på trivselsarbejde16.3.2026 09:28:31 CET | Pressemeddelelse
Forenklinger og nye timer til trivselsarbejde er vigtige elementer i den nye treårige arbejdstidsaftale
Nye velkomststandere på rådhuset øger tilgængeligheden9.3.2026 13:22:08 CET | Pressemeddelelse
Hvis man er svagtseende, bruger kørestol eller har brug for personlig assistance, er det blevet nemmere at få hjælp på Fredensborg Rådhus
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
