De tungeste vagter skal fordeles på flere skuldre
Mangel på personale er i øjeblikket den største udfordring for sundhedsvæsener over hele Europa, både nu og her og på længere sigt.
Udfordringen er kompleks, og der findes således heller ikke én enkeltstående løsning. Men det er en klar forudsætning for at rekruttere og fastholde medarbejdere, at de danske hospitaler arbejder fokuseret med arbejdsmiljøet og medarbejdernes trivsel.
- Vi ser mange gode initiativer ude på hospitalsafdelingerne, og det vil jeg gerne rose dem for. Men vi har brug for hele tiden at gøre mere. Især afdelinger med døgnbemanding og mange vagter har brug for at se på arbejdstilrettelæggelsen og ikke mindst på vagtplanlægningen, siger Stephanie Lose.
Pejlemærker for god vagtplanlægning skal udbredes
Regionerne vil derfor gå i dialog med de faglige organisationer om at opnå en bedre fordeling af vagter.
Helt konkret peger Danske Regioner på, at flere kan lade sig inspirere af Region Syddanmarks pejlemærker for fastholdelse og rekruttering. Her arbejder hospitalerne bl.a. efter bedre vagtplanlægning, fx ved at stræbe efter at planlægge vagter otte uger ud i fremtiden, samt at man som medarbejder ikke går i vagt oftere end hver tredje weekend.
- Det er vigtigt, at man som medarbejder oplever en vagtplanlægning, som er retfærdig og gennemskuelig. På hospitalerne kan vi tilbyde mange spændene opgaver og et meget meningsfuldt arbejde. Vi skal også kunne tilbyde et arbejdsliv, som hænger bedre sammen med tilværelsen udenfor hospitalet, siger Stephanie Lose.
Bedre sammenhæng mellem arbejde og familieliv
Blandt de gode eksempler på succesfulde arbejdsmiljøinitiativer hæfter Stephanie Lose sig ved, at det giver bonus, når medarbejderne får mere indflydelse på vagtplaner og indretningen af deres arbejdsliv.
Det er især vagter i aften- og nattetimerne samt i weekenden, som er udfordrende. Danske Regioner ønsker derfor, at hospitalerne bestræber sig på at fordele vagtbelastningen på flere skuldre, så den enkelte medarbejder får længere mellem de mest besværlige vagter.
For eksempel har OUH (Odense Universitetshospital) som det første hospital i Danmark besluttet, at alle opslåede sygeplejestillinger i ambulatorie skal inkludere en tredjedel af arbejdstiden på en sengeafdeling. Det betyder, at så mange som muligt skal deltage i patientplejen – og dermed bidrage til bedre fordeling af vagter.
- Medarbejderne skal opleve den form for fleksibilitet, som gør det muligt at få et fuldtidsarbejde med vagter til at hænge sammen med et godt familieliv. Vi ved, at det især er aften- natte og weekendvagterne der er tunge for mange medarbejdere. Derfor vil vi gerne have fordelt dem på flere skuldre, siger Stephanie Lose.
Kontakter
Pressevagt
Kontakt pressevagten på telefon 5151 1818 (ikke sms) eller pressekontakt@regioner.dk
Information om Danske Regioner
Danske Regioner er interesse- og arbejdsgiverorganisation for de fem regioner og har til opgave at yde en professionel betjening af Danske Regioners politiske ledelse.
Vi er den drivende kraft i udviklingen af sundhedsvæsenet, den førende stemme i den sundhedspolitiske debat, og vi arbejder for attraktive levevilkår og et godt miljø i alle dele af Danmark
Følg pressemeddelelser fra Danske Regioner
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Regioner
Prisen som Årets Sundhedsdebattør 2025 går til professor Bente Klarlund og musiker Johnny Hansen6.6.2025 12:39:54 CEST | Pressemeddelelse
Professor og læge Bente Klarlund og dansktop-musiker Johnny Hansen hædres med Danske Regioners pris Årets Sundhedsdebattør 2025. Makkerparret vinder prisen for deres bog ’Klarlund og Kandis på kur – forever’. I bogen kombinerer de forskning med praksisnære råd og skaber et folkeligt fællesskab om sundhed.
Lægedækningspuljen giver 20 millioner kroner til 20 projekter4.6.2025 07:01:37 CEST | Pressemeddelelse
Projekterne skal sikre flere læger i områder, hvor der mangler læger. Over 72% af midlerne går til projekter i Region Nordjylland og Region Sjælland, hvor lægemanglen er størst
Danske Regioner: Økonomiaftale giver stort løft til sundhedsvæsenet28.5.2025 14:43:07 CEST | Pressemeddelelse
Regionernes økonomiaftale for 2026 er på plads. Aftalen giver regionerne et driftsløft på 2,3 mia. kr. Med løftet kan regionerne fortsætte udviklingen og omstillingen af sundhedsvæsenet forud for sundhedsreformen, som træder i kraft ved udgangen af det kommende år.
Regionerne har stort efterslæb på vedligehold af hospitalsbygninger og udstyr27.5.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Efterslæbet på vedligehold af medicinsk udstyr, teknologi og hospitalsbygninger vokser hvert eneste år. Der er brug for at regeringen lægger et højt anlægsniveau ind i regionernes økonomiaftale for 2026.
Voksende udgifter til hospitalsmedicin kan trække tæppet væk under sundhedsvæsenet26.5.2025 12:41:00 CEST | Pressemeddelelse
Regionernes udgifter til hospitalsmedicin er på to år vokset med 900 mio. kr. Danske Regioner foreslår regeringen en model for risikodeling, der kan holde hånden under det regionale sundhedsvæsen, når udgifterne til hospitalsmedicin stiger.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum