Danskerne har talt: De har den farligste adfærd i trafikken

Den danske trafik er tættere end nogensinde før, og derfor er der også fortsat et stort fokus på trafikanternes adfærd i trafikken. Danskerne peger dog særligt på én type trafikanter, som værende dem med den farligste adfærd.
Adspurgt i en ny undersøgelse svarer hver tredje dansker nemlig, at det er cyklisterne, der har den farligste adfærd i trafikken. Og der er et pænt stykke ned til de ‘næstfarligste’ trafikanter, som hver femte mener er bilister.
Undersøgelsen er lavet af Kantar Gallup for Gjensidige.
“Selvom personbiler er dem, der er involveret i klart flest ulykker i den danske trafik, så er det påfaldende nok cyklisterne, der har det dårligste rygte. Det kan skyldes, at mange cyklister har ry for at se stort på færdselsreglerne, og når man ikke agerer efter de fælles spilleregler, risikerer man også at skabe farlige situationer i trafikken. Og det siger noget om manges perception af cyklister, for objektivt set er fx bilister mere farlige i forhold til blandt andet skadeomfang,” siger Henrik Sagild, der er skadedirektør i Gjensidige.
Ifølge Vejdirektoratet kom hele 771 cyklister, herunder el-cyklister og løbehjulsbrugere, til skade i trafikken i 2020.
Populær transportform skaber frustration
Mens der i den grad er sat strøm under den gammeldags jernhest på cykelstierne, har en anden og endnu mere moderne transportform også indfundet sig i den ærgerlige top tre over, hvem danskerne synes, har den farligste adfærd i trafikken.
Det er nemlig folk, der transporterer sig på løbehjul, som en ud af otte danskere mener har den farligste adfærd i trafikken. Men her er der formodentligt ikke tale om de traditionelle børneløbehjul, hvis man spørger skadedirektør Henrik Sagild.
“Gennem de seneste år har vi særligt i de større byer set markedet for el-løbehjul stige voldsomt, og det har også betydet, at man har skulle vænne sig til en helt ny type af trafikanter. Det er igen en blød trafikant, oftemed rigtig meget fart på, og det kan skabe utroligt farlige situationer.”
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er foretaget af Kantar Gallup for Gjensidige i marts måned 2022 blandt 1027 repræsentativt udvalgte danskere.
Hvem har ifølge din mening, den farligste adfærd i trafikken?
- Fodgængere 2 %
- Cyklister 33 %
- Bilister 18 %
- Løbehjul 13 %
- Knallerter 4 %
- Motorcyklister 8 %
- Taxier 3 %
- Busser 0 %
- Lastbiler 9 %
- Andet 3 %
- Ingen af ovenstående 1 %
- Ved ikke 8 %
Nøgleord
Kontakter
Søren Moth FrederiksenKommunikationskonsulent
Tlf:41 77 50 18smf@gjensidige.dkBilleder
Information om Gjensidige
Gjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 3.800 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 30 mia. NOK i 2021, mens forvaltningskapitalen udgjorde 130 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Boligkøbere drømmer om et godt energimærke: Men mange boliger lever ikke op til ønskerne2.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kun 12 procent af landets boligejere ville vælge et hus med et lavt energimærke, hvis de skulle købe i dag. Men over halvdelen af de danske boliger har energimærke D eller lavere. Det viser en ny undersøgelse.
På ferie med sygdom: Det skal man være opmærksom på1.7.2025 07:31:00 CEST | Pressemeddelelse
Sol, varme og saltvand kan lyde tillokkende i sygdomstider. Danskere med kendt sygdom bør dog gøre sig overvejelser inden turen går sydpå på ferie, og især være opmærksomme på deres rejseforsikring, lyder opfordringen.
Her er de ting, der irriterer danskere mest i lufthavnen28.6.2025 09:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommerferien står for døren, og for rigtig mange kan opholdet i lufthavne være en stressende oplevelse. Og i en ny undersøgelse afslører danskerne, hvad der særligt irriterer dem ved andre rejsende, når de er i lufthavnen.
Over 485 timer med negative elpriser: Første halvår slår tidligere rekorder24.6.2025 08:30:28 CEST | Pressemeddelelse
Danskerne har i årets første seks måneder oplevet et historisk højt antal timer med negative elpriser. Det skyldes især de mange solskinstimer i løbet af foråret.
Se listen: Dette pakker danskerne til årets festivaler24.6.2025 07:33:00 CEST | Pressemeddelelse
Festivals sæsonen er over os, og danskerne drager snart afsted på populære festivaler som Musik i Lejet, Roskilde, Smukfest og Tinderbox. Især tre ting går igen på festivalgæsternes pakkeliste.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum