Dansk par sætter økologisk børnetøj på dagsordenen
Den familiedrevne virksomhed BabyRiget har gjort det nemt for danske familier at købe økologisk og certificeret baby- og børnetøj og tilbehør.

Flere og flere danske forældre tyer til økologisk baby- og børnetøj. Dog er det kun få forhandlere, som har et sortiment, som udelukkende byder på økologiske produkter, hvoraf størstedelen er med GOTS eller OEKO-TEX Standard-100 certificeringer.
Dette oplevede kæresteparret Lisa Christiansen og Christian Laurberg, da de selv blev forældre i 2020.
“Der er mange udfordringer og ting man skal finde ud af, når man skal være forældre. Der syntes vi, at der manglede et marked med kvalitetsvarer med fokus på økologiske produkter med certificeringer og uden skidt kemi”, fortæller Lisa Christiansen.
Det ledte til, at parret Lisa Christiansen og Christian Laurberg stiftede virksomheden BabyRiget blot 2,5 måned før deres søn Conrad blev født. Idéen med BabyRiget var, at gøre det så nemt som muligt for forældre at finde produkter til babyer og børn, som er lavet af økologiske materialer og produceret under ordentlige forhold.
“Vi vil gerne gøre det let for andre forældre at vælge det bedste for deres børn. Her mener vi, at det indebærer tøj og legetøj, som er uden skadeligt kemi, og som er produceret med omtanke for miljøet. Vi har derfor tøj, som er i en god kvalitet og som kan tåle at blive vasket, genbrugt og gå i arv”, fortæller Christian Laurberg
Stort karriereskift for dem begge
Da Lisa Christiansen og Christian Laurberg stiftede BabyRiget, var det et stort karriereskift for dem begge. Christian arbejdede som politimand, og Lisa er cand.scient i Human Ernæring og arbejdede som ernæringskonsulent i et sundhedscenter.
“Der er ingen af os der har en handelsmæssig baggrund, hverken i form af uddannelse eller i tidligere erhverv”, fortæller Lisa Christiansen, hvortil Christian Laurberg uddyber, “Så det har også udfordret os meget i dagligdagen”.
Kærestepar, nybagte forældre og forretningspartnere
En anden udfordring var at finde balancen mellem at være et kærestepar, nybagte forældre og pludseligt også forretningspartnere i en nystartet virksomhed.
“Vi arbejder stadig på at finde en balance”, fortæller Lisa Christiansen, “Vi øver os stadig i at sige ‘nu er vi på arbejde’, og så er der ting vi kan sige til hinanden dér, og så skal vi kunne lægge det fra os, når vi har fri. Men det er da svært”.
Ydmyg opstart
Parret startede deres rejse med BabyRiget i deres daværende 3-værelses lejlighed på Amager.
“Der var lagerrum i stort set hele lejligheden. Der var papkasser alle vegne, så det var svært at lægge arbejdet fra sig om aftenen”, fortæller Lisa Christiansen.
I dag er parret flyttet til Jylland og har også en lagerhal til virksomhedens mange produkter fra deres mere end 40 anerkendte forhandlere med store mærker såsom Joha, Molo, MarMar Copenhagen og Petit by Sofie Schnoor.
Til trods for at virksomheden er vokset meget de seneste år, så er BabyRiget stadig en familiedrevet virksomhed.
“Vi står selv for alt. Alt fra at pakke og sende varer til at håndtere kundeservice. Så har vi indimellem vores mødre som kommer og hjælper til, hvis der er brug for en ekstra hånd”, fortæller Lisa Christiansen
Nøgleord
Kontakter
BabyRigetBabyRiget
Tlf:42 42 80 01info@babyriget.dkBilleder
Information om Bonzer
Om BabyRiget
BabyRiget er en dansk webshop, som blev stiftet i 2020 af parret Lisa Christiansen og Christian Laurberg. Virksomheden forhandler økologisk baby- og børnetøj, legetøj og andet tilbehør til babyer og børn, hvoraf størstedelen er certificeret med GOTS eller OEKO-TEX Standard-100.
I dag har BabyRiget mere end 40 anerkendte forhandlere med store mærker såsom Joha, Molo, MarMar Copenhagen og Petit by Sofie Schnoor. De arbejder i øjeblikket på at åbne et showroom i 2023, som vil ligge på samme adresse som deres webshop.
Følg pressemeddelelser fra Bonzer
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Bonzer
Antallet af fremtidsfuldmagter stiger: Stadigt flere bliver afvist grundet dårlige formuleringer18.1.2023 10:47:00 CET | Pressemeddelelse
Lov om fremtidsfuldmagter trådte i kraft i 2017, og siden da er antallet af fremtidsfuldmagter steget år for år. De første fuldmagter begynder nu at blive sat i kraft af Familieretshuset, men flere af dem afvises grundet “uklare formuleringer”, mener advokat.
Er det noe galt med dagens læring på videregående skole tatt i betraktning at tusenvis av elever hver dag oppsøker leksehjelp fra vårt tech-selskap?14.12.2022 08:57:00 CET | pressemelding
Dette debattinnlegget er skrevet av Simon Nygård, partner og en av grunnleggerne av tech-selskapet Inspio, som er en læringsplattform hvor elever på videregående kan laste ned oppgaver til inspirasjon og hjelp.
Vi startet et tech-selskap for å hjelpe unge mennesker gjennom videregående. Likevel mener noen det er juks.5.12.2022 15:18:14 CET | pressemelding
Dette er et debattinnlegg skrevet av Thorvald Thorarensen, Hjalte Skaarup og Simon Nygård, som startet tech-selskapet Inspio.
Dansk virksomhed sætter fokus på alternativ rekruttering28.11.2022 08:55:46 CET | Pressemeddelelse
Der er i øjeblikket stor mangel på arbejdskraft i Danmark, viser tal fra Dansk Industri. En del af løsningen skal findes i alternativ rekruttering, mener den danske virksomhed Flowering, hvis medarbejderstab består af 40% udsatte borgere.
Ny app skal styrke psykiatrien24.11.2022 10:59:41 CET | Pressemeddelelse
Ny app under navnet Psykiatri Plus skal styrke psykiatrien og gøre det lettere at finde kvalificerede medarbejdere til akutvagter og faste vagter inden for psykiatrien.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum