Dansk økonomi stod stærkt inden coronakrisen ramte, men …

Reviderede nationalregnskabstal fra Danmarks Statistik bekræfter, at den danske økonomi gik flot rustet ud af 2019. Økonomien landede således med en BNP-vækst på 2,4 procent. Trods et fald på to procent støtter de foreløbige tal for 1. kvartal 2020 samtidig billedet af, at Danmark havde en stærk økonomi, inden coronapandemien brød ud.
”Det danske erhvervsliv har leveret varen og holdt sig konkurrencedygtig overfor udlandet i 2019. Dermed stod vi stærkt, inden den politiske nedlukning af landet i begyndelsen af marts. En nedlukning, der i høj grad også påvirkede virksomhederne inden for brancher som el, vvs og metal, selvom de ikke var tvangslukkede,” siger Maria Schougaard Berntsen, cheføkonom i TEKNIQ Arbejdsgiverne, der repræsenterer 4.300 virksomheder indenfor netop de nævnte brancher.
Det værste tilbageslag i økonomien kan endnu ikke ses i BNP-tallene, da 2. kvartal ikke er offentliggjort endnu. Men Finansministeriet vurderer, at der er udsigt til et historisk stort tilbageslag, hvor faldet i BNP ventes at blive større end under finanskrisen. Det vil ifølge TEKNIQ Arbejdsgiverne også påvirke installationsbranchen og metalindustrien. Samlet set forventer Finansministeriet, at Danmark lander på et fald i BNP på 5,3 procent i 2020.
”Efter den første chokeffekt, hvor alle lige skulle finde nye arbejdsgange, begyndte kommunerne ganske fornuftigt at fremrykke renoveringer af for eksempel skoler, der alligevel stod tomme for elever. Her var de politiske aftaler om ophævelsen af det kommunale anlægsloft og flere frigivne midler fra Landsbyggefonden til renovering af almene boliger en vigtig faktor til at afbøde slaget for installationsbranchen,” siger Maria Schougaard Berntsen og fortsætter:
”Men der er stadig en joker. For hvordan udvikler det sig i udlandet? I en lille åben økonomi som den danske betyder det meget, hvordan eksporten klarer sig – her er blandt andet metalindustrien stadig på nåle. Det samme gælder investeringslysten. Hvis virksomhederne ikke tør investere i nyt kapitalapparat eller digitalisere, så står vi svagere i fremtiden. Så er der ikke plads til at slække på de aktivitetsfremmende initiativer, hvis danske virksomheder skal slippe bare nogenlunde helskindede igennem krisen,” siger Maria Schougaard Berntsen.
Nøgleord
Kontakter
Yderligere oplysninger:
Maria Schougaard Berntsen, cheføkonom hos TEKNIQ Arbejdsgiverne – mo.: 51 30 95 37
Billeder

Information om TEKNIQ
TEKNIQ Arbejdsgiverne – Industri & Installation repræsenterer 4.300 virksomheder inden for el, vvs og metal med i alt 55.000 medarbejdere og en samlet omsætning på omkring 60 mia. kr.
Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ
TEKNIQ: Skæv kommunal belønning for at få flere i job og uddannelse21.10.2025 12:09:56 CEST | Pressemeddelelse
Kommunerne mangler økonomisk incitament til at få ledige i job eller uddannelse, lyder det i Vismandsrapporten. Erhvervsorganisationen TEKNIQ efterlyser et opgør med et system, der åbenlyst ikke fungerer.
TEKNIQ: Råderummet kan ikke redde alt21.10.2025 12:04:14 CEST | Pressemeddelelse
Vismandsrapporten nedjusterer råderummet markant frem mod 2030. TEKNIQ ser fortsat en stærk økonomi, men understreger behovet for reformer og solide rammevilkår for erhvervslivet for at holde væksten på sporet.
Nye tal: Tyverier stjæler værktøj, tid og tillid20.10.2025 06:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Tyverier koster ikke kun virksomhederne tab og frustrationer, men forsinker projekter og skaber besvær, viser en ny undersøgelse fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Unge strømmer til tekniske uddannelser15.10.2025 11:14:59 CEST | Pressemeddelelse
Elektrikeruddannelsen holder rekordkurs, og antallet af lærlinge på smedeuddannelsen er det højeste i 10 år. Det viser, at unge ser en fremtid med mening og muligheder, vurderer erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Flere tabte job viser behov for robuste virksomheder8.10.2025 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Antallet af tabte fuldtidsjob i smede- og metalindustrien er steget markant det seneste år. Tallene viser, hvor vigtigt det er, at virksomhederne står robust, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum