Dansk økonomi skal finde en historisk svær balance
31.8.2022 13:01:52 CEST | Forsikring & Pension | Pressemeddelelse
- Det er en historisk svær balancekunst for dansk økonomi, hvor det er helt afgørende, at de offentlige finanser ikke puster yderligere til inflationen. Det er den helt centrale opgave for næste års finanslov, siger adm. direktør Kent Damsgaard, F&P.
F&P ser positivt på, at regeringen lægger op til en flerårig aftale for skattevæsnet.
- Det er så grundlæggende for det danske samfund, at vi har et stærkt og velfungerende skattevæsen, så det er en vigtig prioritet. Her bør man også tænke indfasningen af digitale kasseapparater ind, fordi de er et vigtig våben i kampen mod svindel og skattesnyd, siger Kent Damsgaard.
Han hæfter sig ved, at den Økonomiske Redegørelse og regeringens 2030-forløb samtidig tegner nogle tydelige udfordringer med en aldrende og mere plejekrævende befolkning og et fortsat massivt behov for investeringer i den grønne udfordring.
- Regeringens fremskrivninger viser, at Danmark står med nogle kæmpemæssige udfordringer de kommende år og et stærkt begrænset råderum til at løse dem – også selv om der i finansloven afsættes en reserve til vores sundhed og psykiatrien, siger Kent Damsgaard og fortsætter:
- Jeg håber virkelig, at regeringen og hele Folketinget er indstillet på at tænke i nye løsninger på tværs, for det bliver der brug for. Vi står i forsikrings- og pensionsbranchen klar til at bidrage, så vi sammen kan finde nogle af svarene, siger Kent Damsgaard.
Kontakter
Pressetelefonen: 41 91 91 01
Nicolai Schacke
Information om Forsikring & Pension
F&P er brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaberne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Uvildige rådgivere fra Forsikringsoplysningen gør dine læsere klogere på forsikring11.9.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
De fleste ved, at forsikringer er gode at have, men ved dine læsere, hvad der helt præcist gælder i enkeltsager? Har de fx styr på, om der skal ændres på forsikringerne, når du går på pension? Hvad det reelt betyder, at forsikringen ikke dækker, hvis du kører på et ulovligt el-løbehjul og forvolder en skade? Og hvad du skal huske på i hus og have, når vejret skifter og det bliver efterår?
Pensionsbranchen når grønt milliardmål før tid27.8.2026 07:01:32 CEST | Pressemeddelelse
Den danske pensionsbranche har opfyldt sit fælles tilsagn om at investere 450 mia. kr. i den grønne omstilling inden 2030. Ved udgangen af 2025 var de grønne investeringer vokset til 478 mia. kr. Dermed er målet fra 2019 nået fem år før tid.
Skolestart – husk ulykkesforsikring til dit barn4.8.2026 09:48:49 CEST | Pressemeddelelse
Skiftet fra børnehave til skole afføder ofte spørgsmål fra forældrene om, hvorvidt forsikringen dækker de nye skoleelever, hvis de kommer til skade eller ødelægger ting. Få svaret her fra Forsikringsoplysningen.
Ny analyse: Danmark er det største investeringsland for pensionsbranchen10.7.2026 10:15:22 CEST | Pressemeddelelse
Danmark er pensionsbranchens ubetinget største investeringsland, og europæiske investeringer vokser mest i pensionsporteføljen. Det fremgår af ny analyse fra F&P.
Mindre virksomheder halter bagefter med pension7.7.2026 10:37:42 CEST | Pressemeddelelse
Stort set alle lønmodtagere indbetaler en del af deres løn til pension i løbet af et år, men en ny opgørelse viser, at omkring 150.000 – særligt i de mindste virksomheder – ikke får indbetalt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
