Dansk minkfarm ramt af Covid-19: Dyreværnsorganisation kræver permanent nedlukning

I sidste uge kom det frem, at en person med tilknytning til en minkfarm i Vendsyssel var testet positiv for Covid-19, og at Fødevarestyrelsen derfor havde valgt at undersøge farmen for coronasmitte. Nu er det netop blevet bekræftet, at minkene på farmen er smittet med corona, og at den smittede minkbesætning skal aflives.
Det er ikke første gang, at minkfarme er ramt af coronasmitte. Siden april er der konstateret Covid-19 blandt mink på i alt tretten hollandske minkfarme. Den hollandske regering beordrede derfor i forrige uge tusindvis af mink aflivet.
Eksperter påpeger, at inficerede farme kan fungere som reservoirer for viruset og holde det i cirkulation i lang tid. To hollandske medarbejdere på minkfarme er blevet testet positiv, og den hollandske minister for landbrug har udtalt, at det er ekstremt sandsynligt, at smitten er overført fra mink. Det fik dyreværnsorganisationer i hele verden, heriblandt den danske dyreværnsforening Anima til at kræve et forbud mod minkfarme.
Dyreværnsorganisation kræver totalforbud
Nu hvor der også er konstateret coronasmitte på en dansk minkfarm, gentager organisationen sin opfordring til en permanent nedlukning.
“På danske minkfarme lever tusindvis af mink i små bure under uhygiejniske, stressende og unaturlige forhold. Ud over den grusomme behandling af dyrene er risikoen for spredning af zoonotiske sygdomme, og for at minkfarme fungerer som reservoirer for coronavirus, endnu en virkelig god grund til at lukke pelsfarme i Danmark – såvel som alle andre pelsproducerende lande - permanent”, siger Joh Vinding, direktør for Anima.
Pelsbranchen oplever i disse år en stærk økonomisk krise. Samtidig har stadig flere lande udfaset industrien helt af hensyn til dyrevelfærd. Det gælder bl.a. vores naboer i Norge og Tyskland. Derfor vil en lukning af minkfarmene ikke ligefrem udgøre et tab, mener Anima:
“Der er ingen tvivl om at fremtiden er pelsfri, og derfor er det kun et spørgsmål om tid, før minkfarmene lukker, frivilligt eller ej. Derfor bør man fra politisk hold forbyde pelsavl i stedet for at trække pinen ud ved at holde hånden under et døende erhverv”, udtaler Joh Vinding, direktør for Anima.
Baggrund
Covid-19 er ikke den første sygdom, som rammer danske minkavlere. Ifølge Sundhedsstyrelsens vejledning om forebyggelse af spredning af MRSA findes MRSA blandt mink, og det er derfor en risikofaktor at arbejde på en minkfarm eller være i husstand med én, der gør.
Ifølge DTU var ⅓ af danske minkfarme inficeret med MRSA i 2018.
I Europa har femten lande indført forbud mod al pelsdyravl, herunder Norge, Belgien, England og Holland (med udfasning frem mod 2024): https://www.furfreealliance.com/fur-bans/
I Danmark er ræve- og mårhundefarme forbudt, ligesom det er forbudt at handle med hunde- og kattepels.
Nøgleord
Kontakter
Joh VindingDirektør
Tlf:61 71 07 38jv@anima.dkBilleder
Information om Anima
Anima er en dansk dyreværnsforening, som blev stiftet i 2000. Vi arbejder for, at dyr skal respekteres, ikke mishandles. Dette gælder uanset om det handler om kæledyr, landbrugsdyr, pelsdyr, forsøgsdyr eller dyr i underholdning.
Anima sætter ind, hvor der er et behov og vi arbejder målrettet for at opnå konkrete resultater for dyrene. Vi har fokus på at påvirke både politikere, virksomheder og forbrugere. Animas fornemmeste opgave er at være en stemme for dyrene, da de ikke kan tale for sig selv.
Følg pressemeddelelser fra Anima
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Anima
Minkregningen eksploderer: Anima sender faktura til politikere23.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Dyreværnsorganisationen Anima har sendt et symbolsk girokort på 6.250 kroner til flere politikere, heriblandt Mette Frederiksen og Jacob Jensen. Beløbet svarer til, hvad hver voksen dansker allerede har betalt i erstatning til minkavlere. Anima opfordrer politikerne til at "afmelde abonnementet" for alle danskere ved at indføre et permanent forbud mod pelsavl.
Dyrevenner omringer OK’s hovedkvarter i to dage3.4.2025 10:26:11 CEST | Pressemeddelelse
Som led i kampagnen mod turbokyllinger retter Anima nu en pegefinger mod OK. ”OK har købt et dyrevelfærdsproblem,” lyder det, med henvisning til sidste års opkøb af Coop. Med kyllingekager, ironiske papfigurer af CEO Michael Løve, store avisannoncer og et helt særligt kunstværk vil Anima nu overbevise OK’s medarbejdere på Åhave Parkvej om, at det er på tide at tage ansvar.
Nyborg Kommune vil stoppe indkøb af turbokyllinger25.3.2025 13:44:30 CET | Pressemeddelelse
Et nyt forslag fra Socialdemokratiet i Nyborg vil sætte en stopper for kommunale indkøb af hurtigtvoksende slagtekyllinger - også kendt som turbokyllinger.
Anima vil have pels helt ud af genbrugsbutikker20.3.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Dyreværnsorganisationen Anima opfordrer nu Røde Kors, Folkekirkens Nødhjælp og andre store velgørende organisationer med genbrugsbutikker til at implementere en pelsfri politik. Det sker i kølvandet på en bekymrende tendens, hvor genbrugspels er blevet populært igen blandt kendisser og influencere.
Anima: Dyremishandling kan ikke bekæmpes med dyremishandling28.2.2025 12:18:07 CET | Pressemeddelelse
Lige nu får kunstneren Marco Evaristti meget omtale af sine planer om at sulte tre grise som led i en kunstudstilling i Kødbyen, København. Dyreværnsorganisationen Anima deler kunstnerens kritik af det industrielle landbrugs systematiske mishandling, men tager på det kraftigste afstand fra kunstnerens valg om at mishandle tre grise i den højere sags tjeneste. Anima har nu politianmeldt kunstneren.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum