Dansk Metal: Regeringens reform løser ikke grøn flaskehals
- Det er nødvendigt med en reform af uddannelsessektoren i Danmark – både på de videregående uddannelser og erhvervsuddannelserne. Særligt set i lyset af, at politikerne igennem de sidste mere end tre år har indgået brede politiske aftaler, som kan Danmark til et grønt foregangsland, siger Kasper Palm, der er forbundssekretær for Uddannelse i Dansk Metal og fortsætter:
- Men det er ikke nok at beslutte sig for, at man gerne vil bygge en masse vindmøller og opsætte varmepumper, hvis man ikke også sørger for, at der er hænder til at lave det. Derfor bliver politikerne nødt til meget tydeligt at prioritere erhvervsuddannelserne.
Ifølge en rapport fra COWI er der alene inden for Industriens Uddannelser brug for 116.000 flere faglærte, hvis Danmark skal nå 70 procents målsætningen i 2030. Regeringens investeringer kommer først i 2030, og det er derfor for sent.
- Hvis vi ikke har faglærte til at bygge den grønne omstilling, så kommer det ikke til at ske. Det er positivt, at regeringen sender et signal om, at erhvervsuddannelserne står højt på prioriteringslisten. Men så længe der ikke er konkrete investeringer i udspillet på den korte bane, så løser det ikke den grønne flaskehals, siger forbundssekretær Kasper Palm.
Kontakter
Rasmus Thye LynghøjPressechefDansk Metal
Tlf:30767127raly@danskmetal.dkInformation om Dansk Metal
Dansk Metal er en fagforening for ca. 100.000 lønmodtagere, der arbejder med it, teknik og mekanik.
Følg pressemeddelelser fra Dansk Metal
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Metal
Dansk Metal: Positivt med flere muligheder for unge i fritidsjob3.11.2025 11:01:41 CET | Pressemeddelelse
Hos Dansk Metal ser man positivt på, at unge mellem 13 og 17 år nu får lettere adgang til flere fritidsjobs inden for eksempelvis industrien. Det er godt for både de unge og for samfundet.
Dansk Metal: Regeringen baner vejen for den grønne industri31.10.2025 10:41:53 CET | Pressemeddelelse
Dansk Metal roser regeringen for dagens beslutning om at udbygge vejnettet fra Brande og Give til Esbjerg Havn. Aftalen sikrer, at de store vindmølleelementer, som udgør rygraden i den grønne omstilling, fortsat kan produceres og transporteres fra Danmark.
Dansk Metal: Industriparker viser vejen for fremtidens arbejdspladser28.10.2025 09:32:20 CET | Pressemeddelelse
Regeringens og forligskredsens beslutning om at udpege 11 statslige industriparker er et markant og positivt skridt for dansk industri, vurderer Dansk Metal.
Regeringens forskningsudspil viser retningen i en usikker tid22.10.2025 12:19:13 CEST | Pressemeddelelse
Der er flere gode takter i regeringens nye udspil om forskning, mener Dansk Metal.
Dansk Metal: Dansk økonomi er i balance21.10.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Metal deler vismændenes vurdering af, at dansk økonomi står stærkt. De stigende fødevarepriser kræver, at der bliver holdt øje med, at der er reel og fair konkurrence i dagligvaresektoren.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
