Dansk Metal: Ambitiøs aftale for infrastrukturen

Regeringen har netop indgået en ambitiøs og langsigtet aftale for den danske infrastruktur sammen med et historisk stort flertal af partier på Christiansborg bestående af Socialdemokratiet, Venstre, Dansk Folkeparti, SF, De Radikale Venstre, Enhedslisten, Det Konservative Folkeparti, Nye Borgerlige, Liberal Alliance, og Kristendemokratierne. Aftalen afføder ros fra Dansk Metal, som mener, at den vil gavne den enkelte dansker:
”Det er en rigtig god aftale, som sikrer udbygningen af vores vejnet, så det kan håndtere stigende pres fra både private pendlere og godstransport. I Dansk Metal ved vi, at rigtig mange af vores medlemmer bruger lang tid på at pendle og holde i kø. Aftalen gør det lettere at komme fra A til B, og vil kunne give noget ekstra tid til at give den en skalle på arbejdet eller til at have noget mere tid sammen med familien i stedet for at holde i kø i bilen,” siger Claus Jensen, forbundsformand for Dansk Metal.
Aftalen gør det ikke kun lettere for private pendlere, men vil også betyde en hurtigere godstransport som kan bidrage til dansk konkurrencekraft. Her er hurtig transport nemlig også et produktivitetsparameter. Samtidig er Dansk Metal glad for, at planen forbinder hele Danmark:
”Det er vigtigt at vi får forbundet hele Danmark, både nord for Limfjorden og til Kalundborg i Nordvestsjælland. Derfor er det også positivt, at man er enige om at bygge bl.a. en tredje limfjordsforbindelse og udbygge motorvejene i Nordsjælland. Det har vi i Dansk Metal arbejdet hårdt for. Derudover er vi også glade for, at man udvider vigtige motorveje i hele landet, både E45 i Østjylland, E20 syd for Odense og det er vigtigt, at man prioriterer en Østlig Ringvej i København,” siger Claus Jensen, forbundsformand for Dansk Metal.
Til sidst er det godt, at der investeres massivt i den kollektive transport, og at særligt godstransporten på skinner også løftes:
”Der er ingen tvivl om, at fremtiden er grøn. Derfor er det rigtig godt, at et flertal i Folketinget har besluttet sig for at gennemføre massive investeringer i den danske jernbane. Det er også yderst positivt, at regeringen og et flertal støtter, at tunnelelementfabrikken i Rødby gøres permanent til glæde for fremtidens jobs og vækst på Sjælland og øerne,” slutter Claus Jensen, forbundsformand for Dansk Metal.
Kontakter
Petrine JørgensenPressekonsulent
Pressekonsulent i Dansk Metal
Billeder
Information om Dansk Metal
Dansk Metal er en fagforening for ca. 100.000 lønmodtagere, der arbejder med it, teknik og mekanik.
Følg pressemeddelelser fra Dansk Metal
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Metal
Dansk Metal: Ny analyse viser stort potentiale for nye arbejdspladser inden for biosolutions16.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny analyse viser stort vækstpotentiale i biosolutions. Regeringens vækstteam skal nu komme med anbefalinger til, hvordan Danmark kan fastholde et stærkt og konkurrencedygtigt landbrugs- og fødevareerhverv. Anbefalingerne skal munde ud i en national vækstplan og en strategi for biosolutions, der bliver lanceret i begyndelsen af 2026.
Metalformand genvalgt som formand for 1 million industriansatte i Norden2.9.2025 11:25:02 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Metals formand, Claus Jensen, tager to år mere på posten som formand for organisationen Nordic IN, som repræsenterer industriens ansatte i de nordiske lande. I dag tirsdag er han blevet genvalgt på organisationens kongres, Nordisk Forum, som finder sted i Sverige.
Lønmodtagerne får flere penge mellem hænderne29.8.2025 11:03:43 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Metal roser regeringens finanslovsudspil for at holde hånden under privatforbruget og investere ansvarligt i dansk økonomi.
Vigtigt skridt i retning mod Energiø Bornholm25.8.2025 20:26:46 CEST | Pressemeddelelse
Det er godt nyt, at Energiø Bornholm rykker tættere på. Energiøen vil skabe grøn strøm, arbejdspladser og styrke forsyningssikkerheden.
Virksomheder overser oplagte løsninger – 7 ud af 10 opkvalificerer ikke ufaglærte25.8.2025 08:25:55 CEST | Pressemeddelelse
Danmark står over for en massiv mangel på faglærte, men størstedelen af virksomhederne opkvalificerer ikke deres ufaglærte medarbejdere. Det er problematisk, mener Dansk Metal.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum