Dansk Ishockey Union kåret til Årets Specialforbund 2021
19.6.2021 13:33:50 CEST | Danmarks Idrætsforbund | Pressemeddelelse
Det blev Dansk Ishockey Union der på DIF's årsmøde 19. juni 2021 vandt prisen Årets Specialforbund. Med prisen, der blev overrakt af DIF's formand Niels Nygaard, følger 100.000 kroner.
Det var repræsentantskabet, der afgav deres stemme og afgjorde, hvem der skulle have prisen. De to øvrige kandidater i finalefeltet var Dansk Tennis Forbund og Dansk Forening for Rosport.
Dansk Ishockey Union har gjort det ekstraordinært godt i en svær coronatid. Det er blandt årsagerne til, at unionen er blevet kåret til Årets Specialforbund 2021
Kontakt:
Morten Mølholm Hansen, direktør i DIF, 21 66 37 77
Henrik Bach Nielsen, formand i DIU, 40 46 47 85
Denne pressemeddelelse erstater tidligere meget fejlbehæftet pressemeddelelse. Beklager.
Kontakter
Jacob AndersenRedaktør
43262029
Billeder
Information om Danmarks Idrætsforbund
DIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 9.000 idrætsforeninger og knap 2 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
DIF: TAK TIL EN AF DE STØRSTE15.4.2026 10:02:54 CEST | Pressemeddelelse
Med Viktor Axelsens karrierestop er det farvel til et af de største danske idrætsnavne gennem tiderne.
Stor stigning: Flere børn møder uddannede trænere i idrætsforeningerne4.4.2026 07:25:00 CEST | Pressemeddelelse
Langt flere trænere i idrætsforeninger vælger at tage en uddannelse. Både forbund og foreninger er blevet bedre til at uddanne deres trænere, og det smitter af på børne- og ungemiljøerne.
Idrætsforældre er mindre frivillige – ny kampagne skal fjerne barrierne30.3.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er mange opgaver for børneforældre i hverdagen, men de vil fortsat gerne hjælpe til omkring deres børns idræt. Det skal være nemt at gå til, og det er målsætningen i en ny kampagne fra DGI og DIF.
Stærk opbakning skal løfte DIF DM-ugen til næste niveau27.3.2026 08:18:44 CET | Pressemeddelelse
Nykredit og Spar Nord går ind som hovedpartnere for DIF DM-ugen og giver Danmarks største medaljefest et markant løft.
Europas indflydelse falder20.3.2026 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Europa mister indflydelse i international idrætspolitik, mens alle andre kontinenter styrker deres positioner. Det viser den seneste udgave af DIF’s Idrætspolitiske Magtbarometer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
