Dansk direktør i spidsen for europæiske ledere
28.5.2021 08:43:47 CEST | Lederne | Pressemeddelelse
Torkild Justesen skal de kommende tre år stå i spidsen for cirka en million europæiske ledere.
Blandt de temaer, som kommer til at fylde i CEC de kommende år, er grøn omstilling og bæredygtighed. Her spiller ledere en vigtig rolle, både i virksomhederne og i samfundsdebatten.
- Danmark er på mange måder et foregangsland, når det gælder grøn omstilling, og derfor har vi som Lederne i Danmark gode muligheder for at præge arbejdet på EU-niveau. Lederne på de danske virksomheder vil gerne den grønne omstilling og er klar til at tage næste skridt, men de mangler klare udmeldinger om, hvordan både Danmark og EU vil nå i mål med de ambitiøse politiske mål, der er sat. Herhjemme har vi hos Lederne længe efterlyst klare udmeldinger fra politikerne. Det samme vil jeg arbejde for, at CEC vil gøre på europæisk niveau, siger Torkild Justesen.
Han ser EU-dagsordenerne som store og vigtige. Ikke mindst, når det gælder social bæredygtighed.
- Vi skal inden 2030 have indfriet bæredygtighedsmålene. Det gør vi ikke alene. Vi har mere end nogensinde brug for stærke netværk og solide europæiske fælleskaber. Derfor er EU af større betydning end nogensinde, og da lederne i meget høj grad er nøglen til at indfri de fastsatte mål, er ledernes europæiske organisation også en større og mere betydende aktør end tidligere, siger Torkild Justesen.
Han peger på, at den europæiske lederorganisation også har en væsentlig rolle at spille, når økonomien skal genoprettes efter coronakrisen, der i mange lande har ført til større ulighed og høj arbejdsløshed.
- Der skal en fælles europæisk indsats til, hvis vi skal sikre bedre uddannelsesmuligheder, større lighed mellem kønnene og bedre muligheder for unge og for marginaliserede grupper på arbejdsmarkedet. Det gælder især i områder af Europa, der ikke har fået del i den økonomiske vækst de seneste år. Alt det ser jeg frem til at arbejde med under hensyntagen til nærhedsprincippet, der tager højde for de store forskelle, der er mellem EU-landene, siger Torkild Justesen.
Fakta:
CEC er en paraplyorganisation for de enkelte EU-landes lederorganisationer og repræsenterer omkring en million europæiske ledere. CEC blev dannet i 1951 og er i dag en af seks såkaldte sociale partnerorganisationer, en form for høringspartner, der er officielt anerkendt af EU-Kommissionen
Kontakter
Morten Bonde PedersenPressekonsulent
Tlf:2948 4086mpe@lederne.dkInformation om Lederne
Følg pressemeddelelser fra Lederne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lederne
Tre ud af fire ledere siger nej til formueskat18.3.2026 11:53:27 CET | Pressemeddelelse
En genindførelse af formueskatten risikerer at blive et benspænd for danske virksomheder. Det viser en ny undersøgelse blandt næsten 1.000 privatansatte ledere.
Lederne: Venstre sætter et stærkt og vigtigt fokus på stress16.3.2026 16:26:26 CET | Pressemeddelelse
Venstres nye udspil om en styrket indsats mod stress kan være en del af løsningen på et reelt og presserende behov. Bedre adgang til stressbehandling og en stærkere og mere ensartet national indsats er de helt rigtige steder at sætte ind, mener Lederne.
Moderaternes pensionsudspil rummer gode tanker, men indsatsen skal målrettes6.3.2026 14:19:47 CET | Pressemeddelelse
Lederne anerkender, at Moderaterne med deres pensionsudspil blandt andet vil hjælpe flere seniorer til at blive i arbejdet i længere tid. Men forslaget om en universel ydelse inden folkepensionsalderen skal målrettes.
Pensionsudspil er et brud på vores samfundskontrakt5.3.2026 13:24:04 CET | Pressemeddelelse
Socialdemokratiet har netop offentliggjort sit pensionsudspil, som vil sende langt flere personer på tidlig pension til en meget højere ydelse end i dag. Det er et decideret brud på vores samfundskontrakt, lyder det fra Ledernes adm. direktør, Bodil Nordestgaard Ismiris.
Kvindelige ledere halter fortsat efter på løn5.3.2026 09:11:44 CET | Pressemeddelelse
Løngabet mellem mandlige og kvindelige ledere i den private sektor er blevet en smule mindre. Men udviklingen går alt, alt for langsomt, vurderer Lederne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum