Danmarks søer trues af stigende temperaturer
6.4.2022 11:39:20 CEST | Syddansk Universitet | Pressemeddelelse
To tredjedele af Danmarks søer er lavvandede, og nogle af Danmarks største søer er lavvandede; fx Arresø i Nordsjælland og Arreskov Sø på Fyn. Det tænker du måske ikke over, når du er på tur ud i naturen, men det gør biolog Henning S. Jensen.
- De lavvandede søer på vores breddegrader er effektive til at binde kulstof og dermed forhindre CO2 i at slippe ud i atmosfæren. Eller det har de i hvert fald været, for det ser ikke så godt ud mere.
Sådan lyder det fra Henning S. Jensen, der i mange år har forsket i danske søers og vandløbs sundhed. Senest har han sammen med kolleger udgivet et videnskabeligt studie af, hvordan temperaturstigninger påvirker vores lavbundede søer, det vil sige søer med max 3-4 meters dybde.
Kulstof frigives til atmosfæren i stedet
Studiets konklusioner bygger på et 11 år langt eksperiment, hvor forskerne udsatte 24 små sø-miljøer for forskellige påvirkninger.
- En af de ting, vi så, var, at temperaturstigninger fik indflydelse på sedimentets evne til at lagre kulstof. Da vi formoder, at mekanismerne er de samme ude i de virkelige søer som i vores videnskabelige forsøgs-miljø, betyder det, at der i dag bindes mindre kulstof i de lavvandede søers mudder end tidligere. Det betyder også, at det kun vil blive mindre i fremtiden, siger Henning S. Jensen.
Årsagen er, at der omsættes mere organisk materiale i søerne, når vandet bliver varmere. Omsat materiale frigiver kulstof til atmosfæren i modsætning til materiale, der får lov at synke ned og lagres i søbunden.
Tagrør og dunhammer er gode til at binde kulstof
Henning S. Jensen mener ikke, det er realistisk at stoppe denne udvikling. I stedet vil han opfordre til at kigge efter andre steder i den danske natur at binde kulstof.
Det kunne især være vådområder; altså fx moser og enge.
- Der kan planter som tagrør og dunhammer få masser af sol, vand og næring. Hvis de bliver udbredt og begyndt at danne tørv, får vi et nyt effektivt sted at binde kulstof, siger han.
Ålegræs og strandenge lagrer også kulstof
Tørv er plantedele, der ophobes i våde miljøer. Tørvelag kan blive flere meter tykke, og tørv har bl.a. været gravet op, tørret og brugt som brændsel – eller de kan få lov at blive liggende og binde kulstof.
I Danmark findes flere forskellige naturtyper, som binder kulstof: Det er fx skove, ålegræsbede og strandenge.
Om eksperimentet
Forskerne fulgte 24 såkaldte mesokosmer over 11 år. Et mesokosmos er et udendørs eksperiment, der undersøger det naturlige miljø under kontrollerede forhold. I løbet af årene blev de udsat for bl.a. temperaturstigninger og ændringer i næringstilførsel.
Om studiet
Det videnskabelige arbejde er publiceret i tidsskriftet Science of The Total Environment. De øvrige forfattere er Katrin Saar, Peeter Nõges, Martin Søndergaard, Maria Jensen, Charlotte Jørgensen, Kasper Reitzel, Erik Jeppesen, Torben L. Lauridsen. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0048969722008439?via%3Dihub
Kontakter
Henning S. Jensen, lektor emeritus, Biologisk Institut, SDU. Tlf: 4012 7389. email: hsj@biologi.sdu.dk
birgitte svennevigJournalist, kommunikationsmedarbejderDet Naturvidenskabelige Fakultet, Syddansk Universitet
Tlf:27598679birs@sdu.dkBilleder
Information om Syddansk Universitet
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Nyt center for kæmperobotter på Lindø skal flytte grænser for industriproduktion18.6.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 18. juni åbner Center for Large Structure Production (LSP) under Mærsk Mc-Kinney Møller Instituttet på SDU. Det er en donation på 90 millioner kroner fra A.P. Møller Fonden, som har gjort byggeriet muligt. På centret skal forskere, studerende og virksomheder udvikle robotteknologi til produktion af meget store konstruktioner til f.eks. skibe og vindmøller.
Carl Johan Wingren bliver ny institutleder, statsobducent og professor i retsmedicin ved SDU18.6.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Som ny institutleder, statsobducent og professor skal Carl Johan Wingren styrke samspillet mellem drift, forskning og uddannelse og bidrage til den fortsatte udvikling af retsmedicinen ved SDU.
AAU og SDU vil styrke innovation og digital suverænitet med ny platform for spinouts og startups16.6.2026 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny fælles platform skal gøre det lettere at omsætte forskning til virksomheder og samtidig styrke dansk og europæisk innovation og konkurrencekraft gennem en sikker, digitalt suveræn løsning.
Bliv klogere på fodbold-VM gennem forskernes øjne15.6.2026 11:25:57 CEST | Pressemeddelelse
Tre af Syddansk Universitets fodboldeksperter fra Institut for Idræt og Biomekanik bringer dig tættere på de faktorer, som ofte afgør kampe, men som sjældent fylder mest i overskrifterne eller i diskussionerne på vej hjem fra stadion.
SDU-spinout vil gøre solceller til en del af arkitekturen8.6.2026 10:00:44 CEST | Pressemeddelelse
Forskning fra SDU skal nu omsættes til en virksomhed, der udvikler teknologien bag organiske solceller. Målet er at gøre solceller mere attraktive at integrere i bygninger – og samtidig styrke europæisk produktion af grøn energiteknologi.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
