Danmark underfinansierer cybersikkerheden

Den politiske bevågenhed på trusler om cyberangreb fra både fremmede magter, terrorister og kriminelle står ikke helt mål med indsatsen for at styrke sikkerheden. Sådan lyder konklusionen i en undersøgelse blandt 467 medlemmer af Ingeniørforeningens fagtekniske selskab IDA IT.
Halvdelen svarer, at der er afsat for lidt eller alt for lidt penge til at styrke cyber- og informationssikkerheden, mens kun to procent af de adspurgte mener, at der er afsat for mange midler.
Formanden for IDA IT Kåre Løvgren mener, at udmeldingerne fra IDAs it-professionelle bør give stof til eftertanke på Christiansborg.
”Vi er et af de mest digitaliserede lande i verden, og det gør os i sagens natur mere sårbare overfor angreb. Derfor er det vigtigt, at vi som minimum fastholder vores placering på FNs Global Cybersecurity Index, hvor vi lige nu indtager en 6. plads, når det angår cyber- og informationssikkerhed. Men vi skal huske på, at optimal cybersikkerhed mange steder vil betyde helt nye og dyre systemer, så jeg kan godt være i tvivl om, at opgaven er prioriteret højt nok,” siger han.
I 2018 blev der afsat 100 millioner kroner til udmøntningen af den nationale strategi for cyber- og informationssikkerhed. Disse millioner skal fordeles over en fire-årig periode, og skal ruste Danmark bedre mod it-kriminalitet og hackerangreb. Derudover er der med forsvarsforliget 2018-2023 afsat 500 millioner kroner til en pulje, som skal gå til it- og cybersikkerhed.
”Det lyder umiddelbart af mange penge, men når midlerne bliver fordelt over en så lang periode, er spørgsmålet, om det for alvor vil være med til at løfte indsatsen nok. Det tror jeg ikke,” siger Kåre Løvgren.
Formanden for IDA IT mener derfor, at puljerne bør øges væsentligt, så sikkerheden i praksis bliver forbedret, og både kompetencer og viden i den offentlige og i den private sektor bliver forbedret på både ledelses- og medarbejderniveau.
”Jeg tror slet ikke, at vi har råd til at lade være. For mindre end to år siden ramte WannaCry det britiske sundhedsvæsen. Angrebet medførte, at 19.000 patienter fik aflyst deres operationer eller konsultationer. Kort tid efter kostede NotPetya-angrebet Mærsk mellem 1,6 og 1,9 milliarder kroner. Omfanget af disse to angreb alene viser, hvor meget der er på spil, og hvor god en investering cybersikkerhed er,” siger han.
Er 600 mio. kr. for lidt, tilpas eller for meget til at styrke Danmarks cyber- og informationssikkerhed?
|
Antal |
Procent |
|
|
Alt for lidt |
109 |
23 % |
|
For lidt |
125 |
27 % |
|
Tilpas |
47 |
10 % |
|
Lidt for meget |
6 |
1 % |
|
Alt for meget |
5 |
1 % |
|
Ved ikke |
175 |
38 % |
|
I alt |
467 |
100 % |
Kilde: IDAs analyse om cybersikkerhed foretaget blandt 467 af IDAs it-professionelle, der alle er medlem af det fagtekniske selskab IDA IT.
Kontakter
Ulrik Frandsen 23 65 09 69
Billeder
Information om Ingeniørforeningen, IDA
Følg pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Nyt klimamål mangler både ambitioner og bred opbakning18.12.2025 12:05:33 CET | Pressemeddelelse
Det nye 2035-mål løfter kun klimaambitionerne marginalt og mangler den brede politiske opbakning, som er afgørende for investeringer i den grønne omstilling, lyder det fra IDA.
Epx kan bygge bro til tekniske videregående studier15.12.2025 14:48:46 CET | Pressemeddelelse
Den kommende erhvervs- og professionsrettede ungdomsuddannelse kan blive et stærkt valg for unge med interesse for teknologi, it og naturvidenskab, hvis de unge sikres mulighed for matematik på højt niveau.
Nye kompetencer kan styrke dansk cybersikkerhed12.12.2025 07:22:00 CET | Pressemeddelelse
Udviklingsprojekt baner vejen for mangfoldighed og flere kompetente medarbejdere indenfor cybersikkerhed.
Hjemmearbejde øger medarbejdertilfredsheden11.12.2025 10:55:21 CET | Pressemeddelelse
Muligheden for at arbejde hjemmefra er grundstenen i et fleksibelt arbejdsliv, viser en ny undersøgelse blandt IDA’s medlemmer. Derfor vækker "return-to-office”-bølgen undren i IDA.
Ingeniørerne fik pæne reallønsstigninger i 20258.12.2025 08:21:06 CET | Pressemeddelelse
Lønudviklingen for IDA’s medlemmer var mere behersket i 2025 sammenlignet med de ekstraordinært høje stigninger i de foregående år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

