Danmark tilslutter sig tysk klimainitiativ
Initiativet ’Climate for Peace’ skal bringe særligt klimaambitiøse lande sammen med de lande, der er hårdest ramt af klimaforandringernes negative konsekvenser for fred og sikkerhed. Initiativet drives af den tyske udenrigsminister, Annalena Baerbock, og skal skabe bedre koordination mellem landene og sikre, at vi får mere viden om sammenhængen mellem klimaforandringer, fred og sikkerhed.
Minister for udviklingssamarbejde og global klimapolitik, Dan Jørgensen siger:
”Verdens kriser i dag er tæt sammenvævede og kræver tæt koordination. Det gælder særligt klimakrisen, som undergraver landes stabilitet, når adgang til fødevarer, infrastruktur og levebrød trues. Klimaskabte naturkatastrofer ødelægger ikke bare menneskers liv, mens de sker. Når de rammer i tider med politiske eller sociale spændinger i samfundet, puster det liv i konflikter. Derfor er jeg glad for, at vi nu kan tilslutte os Climate for Peace-initiativet.”
Tilslutningen sker i denne uge i forbindelse med ministerens bilaterale besøg i det tyske udenrigsministerium og ministeriet for økonomisk samarbejde og udvikling. Danmark understreger med tilslutningen Danmarks tætte relationer til Tyskland.
Baggrund
Ministeren for udviklingssamarbejde og global klimapolitik er på bilateralt besøg i Berlin den 11.-12. maj for blandt andet at mødes med den tyske udviklingsminister, Svenja Schulze, statssekretær i ministeriet for økonomisk samarbejde og udvikling, Jochen Flasbarth, og statssekretær i det tyske udenrigsministerium og særlige repræsentant for international klimapolitik, Jennifer Morgan.
Klima, fred og sikkerhed indgår som en central prioritet i forbindelse med Danmarks kandidatur til FN’s sikkerhedsråd og Danmarks udviklingssamarbejde omfatter en række indsatser inden for klima, fred og sikkerhed.
Climate for Peace-initiativet
Tyskland har de seneste år arbejdet for større multilateralt samarbejde og bevidsthed om implikationerne af klimakrisen for fred og sikkerhed. Initiativet, der formelt hedder Climate, Environment, Peace and Security Initiative, blev lanceret ifm. G7-udenrigsministermødet i maj 2022, og senere ved Berlin Climate and Security Conference i oktober 2022, hvor Danmark grundet folketingsvalget ikke kunne tilslutte sig.
Initiativet har desuden tilslutning fra en bred række af lande og regioner, og tæller Australien, Belgien, Canada, EU, Finland, Frankrig, Gabon, Guinea Bissau, Indonesien, Irland, Italien, Japan, Kirgisistan, Luxembourg, Nederlandene, Niger, Norge, Somalia, Spanien, Schweiz, Storbritannien, Tjekkiet, Tyskland, USA og nu også Danmark.
For yderligere information, kontakt pressevagten@um.dk.
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Udenrigsministeren rejser til Bosnien-Hercegovina for at markere genåbningen af Danmarks ambassade10.7.2025 17:42:21 CEST | Pressemeddelelse
I dag rejser udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen til Sarajevo for at markere genåbningen af Danmarks ambassade i landet og 30-året for folkedrabet i Srebrenica.
Udenrigsministeren rejser til Rom for at deltage i Ukraine Recovery Conference9.7.2025 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kort efter sit møde med den amerikanske udenrigsminister, Marco Rubio, i Washington DC, rejser udenrigsministeren til Rom for at deltage i Ukraine Recovery Conference torsdag den 10. juli. Her vil Danmark underskrive aftaler for 435 mio. kr. til støtte til Ukraines genopbygning.
Dansk eksport i maj 20259.7.2025 11:23:39 CEST | Pressemeddelelse
I maj 2025 faldt Danmarks samlede eksport 0,8 pct. i forhold til april. Årsstigningstakten, dvs. de seneste 12 måneder i forhold til de 12 måneder forud, var 9,5 pct.
Udenrigsministeren har mødtes med sin amerikanske kollega7.7.2025 18:32:11 CEST | Pressemeddelelse
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen har for kort tid siden afholdt et møde med den amerikanske udenrigsminister Marco Rubio i Washington DC.
Danmark giver nyt humanitært bidrag til Gaza7.7.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen lancerer i dag en ny dansk støttepakke, som skal afhjælpe den humanitære situation i Gaza og hjælpe krigens ofre.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum